Güney Sudan: 25.000 kişi insani yardıma ulaşamadan kaçmak zorunda kaldı

Aburoc'daki aşırı kalabalık su temin etme noktasında su alabilmek için insanların saatlerce beklemesi gerekebiliyor.

Aburoc'daki aşırı kalabalık su temin etme noktasında su alabilmek için insanların saatlerce beklemesi gerekebiliyor.

27 Nisan 2017 - Son üç gün içerisinde Güney Sudan Halk Kurtuluş Ordusu ve Agvelek güçleri arasındaki çatışmalar sonucunda Kodok çevresinde yaşayan 25.000’e yakın insan yerinden edildi. Bölgede temel tıbbi yardım, su, gıda, gıda dışı malzeme ve barınma konusunda çalışan insani yardım kuruluşları güvenlik sorunları nedeniyle Nil nehrinin batı yakasındaki çalışmalarını geçici olarak durdurdu.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Güney Sudan Program Direktörü Marcus Bachmann konuyla ilgili açıklamasında, “Çok büyük ihtiyaçların olduğu bir dönemde karşılaştığımız bu durum tam bir felaket. Bölgedeki hastaneler hizmet veremiyor, su dağıtımı düzenli olarak yapılamıyor. Dün çatışmalar nedeniyle yerinden edilmiş kişilere su verilemedi. Aşırı sıcaklar yakında insanların sıvı kaybı, ishal ve kolera gibi sağlık sorunları yaşamasına neden olacak” dedi.

Değişen güç dengeleri, şiddetten kaçmayı zorlaştırıyor ve yerinden edilmiş kişiler kendilerini kuşatılmış halde buluyor. Koruma sağlanmaması durumunda birçok kişinin Sudan’daki kamplara sığınmak dışında bir seçeneği kalmıyor. Kampa gitmeyi seçenleri ise gıda ve suya erişmenin çok zor olduğu günlerce süren zorlu bir yolculuk bekliyor.

İnsani yardıma güvenli erişim çağrısı

MSF Güney Sudan Program Direktörü Bachmann çatışmanın taraflarını siviller ve insani yardıma güvenli erişime saygı duymaya çağırdı. Bachmann, çalışmalarını zorunlu olarak durdurdukları için kaçış yolunda kullanılmak üzere temel ilaç ve malzeme içeren çantalar hazırladıklarını, böylece MSF ekiplerinin yerinden edilen kişilere kaçış esnasında da destek olabileceğini belirtti. Yağmur mevsimi yaklaştığı için bölgede sıkışıp kalmamak için Sudan’a kaçma yoluna gidecek insanların sayısının da artması bekleniyor.

MSF, 2017 Ocak ayından bu yana bölgede çatışmalar nedeniyle yerinden edilen 13.000 kişiye bir saha hastanesi ve iki gezici sağlık birimi aracılığıyla acil tıbbi yardım desteği sunuyor. Ancak bu hizmetler geçici olarak durduruldu.

Su, yakın zamanda yerinden edilmiş kişiler açısından çok büyük bir ihtiyaç. Salı günü Aburoc ve çevresinde toplanan insanların günlük yalnızca 60.000 litre suya erişimi vardı. Bu, kişi başı 1,7 litre su demek oluyor, fakat aslında her bir kişinin hayatta kalabilmek için günlük 2,5 – 3 litre suya erişiminin olması gerekiyor. Çarşamba günü ise çatışmalar nedeniyle su dağıtımı yapılamadı. Su kamyonları, dağıtım yapabilmek için güvenliğin sağlanmasını bekliyor.

Yorum Yapın