MSF'ten Açık Mektup: Güney Sudan’da Temel İlaç Sıkıntısı

Sınır Tanımayan Doktorlar, Güney Sudan genelinde yaşanan temel ilaç sıkıntısı hakkında açık mektup yayınladı

MSF Uluslararası Başkanı Dr. Joanne Liu, Güney Sudan'daki 170 yataklı MSF hastanesinde ileri safhada sıtma olan bir çocukla ilgileniyor.

MSF Uluslararası Başkanı Dr. Joanne Liu, Güney Sudan'daki 170 yataklı MSF hastanesinde ileri safhada sıtma olan bir çocukla ilgileniyor.

Cenevre/Juba, 7 Nisan 2016 — Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), MSF Uluslararası Başkanı Dr. Joanne Liu’nun kaleme aldığı açık bir mektup vasıtasıyla uluslararası bağışçılar ve küresel insani yardım camiasının, Güney Sudan’ın genelinde yaşanan temel ilaç sıkıntısına çözüm bulmak için derhal harekete geçmesi gerektiğini belirtti.

Mektubunda Güney Sudan’da iki yılı aşkın süredir devam eden çatışmaların bölge halkını derinden etkilediğini ifade eden Dr. Liu giderek ağırlaşan ilaç sıkıntısını, “önlenebilir acil bir tıbbi afet durumu” olarak niteledi.

Uluslararası bağışçılar, 2015 yılının Haziran ayına kadar Güney Sudanlıların ihtiyaç duyduğun temel ilaçların Acil İlaç Fonu (EMF) programı aracılığıyla finansmanını, tedarikini ve ulaştırılmasını sağlamıştır. MSF, bu desteğin çekilmesiyle birlikte ülkede sağlık hizmetlerine erişim olanaklarının çok büyük oranda kısıtlanacağına dair uyarıda bulunmasına rağmen, bağışçılar herhangi bir alternatif sunmadan mevcut programı yenilememe kararı almıştır.

MSF saha çalışanları, çatışmadan daha az etkilenen yerler dahil olmak üzere Güney Sudan’daki birinci basamak sağlık merkezlerinin çoğunda ilaç sıkıntısı yaşandığına tanık olmaktadır. Dr. Liu mektubunda bunun, MSF’nin tedavi ettiği şiddetli sıtma vakalarının en yüksek seviyeye çıktığı geçen sene anlaşıldığını belirtiyor. Birçok hasta, 2015'te taşrada ilaç bulamadıkları için tedavi görememiş ve ancak hastalıkları ilerledikten sonra MSF’ye tıbbi yardım talebiyle başvurabilmiştir.

İki yılı aşkın süredir devam eden çatışmaların ardından, Güney Sudan halkını bir başka insani ve tıbbi kriz bekliyor: Ülke çapında temel ilaç sıkıntısı. Fotoğraf: Dominic Nahr

İki yılı aşkın süredir devam eden çatışmaların ardından, Güney Sudan halkını bir başka insani ve tıbbi kriz bekliyor: Ülke çapında temel ilaç sıkıntısı. Fotoğraf: Dominic Nahr

An itibarıyla yüz binlerce Güney Sudanlı çatışmalar yüzünden yerlerinden olurken, patlak veren ilaç sıkıntısı insani krizi daha da derinleştirmektedir. Son yıllarda meydana gelen ve aralarında sıtma ve su yoluyla bulaşan hastalıkların da olduğu büyük salgınlar binlerce insanın hayatını riske atmaktadır. Savaş durumunun ortaya çıktığı 2013 yılının Aralık ayından önce bile ülkedeki birçok sağlık hizmeti yardım kuruluşları tarafından verilmiştir.

Güney Sudan'daki insani krizin daha büyük boyutlara ulaşmadan önlenebilmesi için kamuoyuna seslenen Dr. Liu, mektubunu şu sözlerle bitiriyor: “Yağmur mevsimi hızla yaklaşmaktadır. Bu, hem lojistik faaliyetleri zorlaştıracak hem de salgınlara neden olacaktır. Sorun, tek başına çözülebilecek bir sorun değildir. Buna rağmen ortada ortak bir çözüm arayışına dair herhangi bir çaba görünmemektedir. Bu nedenle bu derin insani krizi daha da ağırlaştıracak topyekün bir sağlık krizinin önüne geçmeleri için tüm bağışçıları, kuruluşları ve yetkilileri yeniden bir araya gelmeye çağırıyoruz."


MSF, Güney Sudan’da 17 sağlık projesi yürütmekte ve ırk, siyasi görüş veya etnik köken gözetmeksizin ihtiyaç duyan herkese yardım etmektedir. MSF, 2015 yılında 800.000’den fazla Güney Sudanlıya tıbbi tedavi hizmeti vermiştir. MSF, Acil İlaç Fonu'ndan ilaç temin etmemektedir.

MSF Uluslararası Başkanı Joanne Liu'nun açık mektubunu okumak için bu bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

Yorum Yapın