Hayatta kalanların hepsi onları denize savuran büyük dalgayı hatırlıyor

Sahadan Sesler - MSF, Eylül ayından bu yana Akdeniz'de meydana gelen kazalardan sağ kurtulan 104 kazazedeye psikolojik ilk yardım sağladı. Son olarak, sadece birkaç gün önce, Libya'dan denize açılan küçük bir bot Lampedusa açıklarında hava koşulları nedeniyle alabora olmuş, bir balıkçı teknesi 15 kişiyi kurtarmıştı. Ancak iki yaşındaki bir kız da dâhil olmak üzere beş kişi kayıp.

Hayatta kalanlara destek veren MSF psikolojik ilk yardım ekibinden psikolog Ester Russo aktarıyor:

“Fatima huzur bulamıyor. Botları büyük bir dalgayla alabora olduktan birkaç saniye sonra iki yaşındaki kızını gözden kaybetmiş ve onun için zaman o an durmuş. Kızı ve dört kişi hâlâ kayıp. Trajik olaydan günler sonra, Fatima hâlâ kızını kollarında tuttuğunu hayal ediyor.

Dokuz yaşındaki İbrahim aynı rotada annesini kaybetti, şimdi İtalya'da tek başına. Babası Libya'da kalmış. İbrahim ekibimiz gelmeden o gecenin trajik olaylarını anlatan bir resim çizmişti. Yolculuk sırasında kuzenini kaybeden başka bir genç adam, İbrahim'in annesinin savaş yaraları olduğunu söylüyor. Bacağında ve omurgasında birer kurşun vardı, diyor.

Bu yıl Orta Akdeniz'de şu ana kadar en az 500 kişi hayatını kaybetti ve yaklaşık 9.000 kişi Libya'ya zorla geri gönderildi.

Libya kıyısındaki Zaviye'yi terk ettiklerinde, Akdeniz’i geçmeye çalışmanın ölümcül bir yolculuk olabileceğini biliyorlardı. Ancak Libya'da mahsur kalmak da kesin ölüm demekti.

Bu trajik olaydan sağ kurtulanların hepsi, onları denize savuran büyük dalgayı hatırlıyor. Kazadan önce, hiçbir yiyecek ve içecek olmadan Orta Akdeniz'de 48 saat yol almışlardı. Lampedusa Adası’na yalnızca 60 km kalmışken hava bozdu ve yakıtları bitti.

Bot, sabah 1 sularında alabora oldu. Neyse ki yakınlarda bir balıkçı teknesi vardı. Mürettebat hemen insanları kurtardı ve onlara kuru giysiler verdi. Hayatta kalanlar, herkesin kurtarıldığından emin olmak için sayım yaptılar. O anda ölüm, geleceklerinde bir çatlak yarattı: beş kişi kayıptı.

10 gün boyunca kurtarılmadan Akdeniz'in ortasında başıboş bırakılan, ölümden ve Libya'da işlenen korkunç işkencelerden kaçmak için güvenli bir yere ulaşmaya çalışan kadınlar, erkekler ve çocuklarla karşılaştık.

MSF ekipleri, Akdeniz'deki kazazedelere, daha önce 4 kez Sicilya'da ve bir de Calabria Bölgesi’nde olmak üzere Eylül ayından bu yana beşinci kez psikolojik ilk yardım sağlıyor. Görüyoruz ki arama kurtarma faaliyetlerinin engellenmesi, Libya’dan botların yola çıkmasını engellemiyor. İdari engeller ve insanlık dışı politikalar öne sürülerek, insanlar kurtarılma şansı olmadan denizde ölüme terk ediliyor.

Ekiplerimiz, 10 gün boyunca kurtarılmadan Akdeniz'in ortasında başıboş bırakılan, ölümden ve Libya'da işlenen korkunç işkencelerden kaçmak için güvenli bir yere ulaşmaya çalışan kadınlar, erkekler ve çocuklarla karşılaştı.

Bu yıl Orta Akdeniz'de şu ana kadar en az 500 kişi hayatını kaybetti ve yaklaşık 9.000 kişi Libya'ya zorla geri gönderildi.

İbrahim ve Fatima gibi insanların yolculuğu henüz sona ermedi. Sağ kurtulan herkes gibi onlara da yeni bir hayata başlama şansı verilmeli.

Ekip olarak ayrılmadan önce hep birlikte dua ederken maskelerimiz gözyaşlarına boğuldu."

*İsimler değiştirilmiştir.

Ana sayfa görseli: Denizden kurtarılmış bir genç adam, Aquarius kurtarma gemisinin Sicilya'daki Catania Limanı’na yanaşmasını izliyor. 18 Ocak 2020. Arama ve kurtarma gemilerinin Akdeniz'de faaliyet göstermesi idari olarak engellenmesine rağmen, MSF ekipleri Eylül 2020'nin başından bu yana 104 kazazedeye psikolojik ilk yardım sağladı. @Laurin Schmid/SOS MEDITERRANEE

Yorum Yapın