İdlib’de bombardımanda yaralanan çok sayıda kişi tedavi altında

Brüksel, 25 Ekim 2019 - Kuzeybatı Suriye’deki çatışmalar korku salmaya ve insanları yerinden etmeye devam ederken sağlık alanında akut ihtiyaçlar da yaratıyor. 24 Ekim Perşembe günü Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’in Cenudiye Köyü’ne yapılan bombardıman sonucu yaralanan 17 kişi, Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) ortak idare anlaşmasıyla destek olduğu bir hastaneye getirildi. Yaralıların üçü, 14 yaşından küçük çocuklardı.

Yaralılardan üçü hastaneye getirilirken yolda, biri de hastaneye geldikten hemen sonra hayatını kaybetti. Altı yaralının daha durumu kritikti, ama stabilize edilerek tedavi altına alınmaları veya başka hastanelere sevk edilmeleri mümkün oldu. Üç hasta orta derecede yaralara sahipti, dördü ise hafif yaralıydı.

Hastanenin başhekimi, “Aynı anda çok sayıda yaralının getirilmesi gerçekten büyük bir yoğunluk oluşturdu,” diye anlattı: “Dün öğleden sonra saat 5 sıralarında yaralılar hastanemize getirilirken, duruma daha iyi müdahale edebilmek için tüm personeli hastaneye çağırdık. Sağlık ekibimizin tamamı burada hazır olduğu halde yaralılardan birini başka bir hastaneye sevk etmek zorunda kaldık, çünkü bütün ameliyathanelerimiz dolu, tüm doktorlarımız diğer hastaların tedavisiyle meşguldü ve hem başından hem de göğsünden yaralanmış olan bu kişinin durumu acildi. Sabaha kadar çalışarak yaraları elimizden gelen en iyi şekilde tedavi ettik.”

Kuzeybatı Suriye’de sağlık hizmetlerine duyulan ihtiyaç çok yoğun. Savaşın doğrudan mağdurlarının, yani hava bombardımanında ve topçu ateşinde yaralananların dışında, 1 milyondan fazla insan, desteğe muhtaç durumda.

Son aylarda ve yıllarda, yanlarına üzerlerindeki kıyafetlerden başka hiçbir şey alamadan çatışma bölgelerinden kaçan insanlar gıda, barınma, su ve tıbbi bakım ihtiyaçlarının karşılanması konusunda dışarıdan gelecek yardıma mecbur halde.

MSF geçtiğimiz ay, Kuzeybatı Suriye’de evlerini terk etmek zorunda kalan ailelerin birinci basamak sağlık hizmeti ve aşılama ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına bölgede yeni bir gezici klinik ekibi görevlendirdi. Yerinden edilmiş bu insanların büyük bölümü, soğuk dağlık bölgede alelacele kurulan derme-çatma kamp alanlarında barınıyor. Dolayısıyla Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) çabalarına rağmen yardıma duyulan ihtiyaç o kadar fazla ve ihtiyaç sahipleri o kadar çok ki bu bölgeye sağlanan insani yardımın, özellikle tıbbi yardımın muhakkak arttırılması gerekiyor.

****

MSF ekipleri Kuzeybatı Suriye’nin çeşitli yerlerinde gezici kliniklerle anne sağlığı, genel sağlık hizmetleri ve kronik hastalıkların tedavisi konusunda hizmet veriyor. Ekipler yardım malzemesi dağıtımı yapıyor, çevrenin su ve tuvalet altyapı sistemlerini takviye ediyor. Bunun yanı sıra iki aşılama merkezi, bir hastane ve gezici kliniklerle düzenli aşılama faaliyetlerini destekliyor.

MSF yine Kuzeybatı Suriye’de, uzmanlaşmış bir yanık ünitesiyle ameliyat, deri grefti, pansuman, fizyoterapi ve psikolojik destek hizmetleri veriyor. MSF İdlib ve Halep çevresinde birkaç hastane ve klinikte birinci ve ikinci basamak sağlık hizmetlerini destekliyor, ayrıca üç hastaneyle ortak idare anlaşması kapsamında birlikte çalışıyor. Perşembe günü yaralanan çok sayıda kişinin tedavi edildiği hastane de bunlardan biri.

MSF’nin Kuzeydoğu Suriye’deki Rakka ve Haseke vilayetlerindeki sağlık programları ise 15 Ekim 2019 itibarıyla bölgedeki çatışmalardan dolayı ekiplerimizin güvenliğini sağlayamadığımızdan dolayı azaltıldı ya da askıya alındı.

MSF, siyasi baskılardan bağımsız olabilmek adına Suriye’deki faaliyetleri için hiçbir devletten destek almıyor.

*Ana sayfa görseli Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) Suriye'de yürüttüğü acil tıbbi bakım faaliyetleri arşivinden alınmıştır. @Robin Meldrum/MSF

Yorum Yapın