İdlib'de şiddetin artması: MSF Suriye'deki operasyonları güçlendirecek

Fotoğraf: Abdul Majeed Al Qareh

MSF, İdlib'deki çatışmalardan kaçan ve yerinden edilmiş binlerce göçmen ailenin artan ihtiyaçlarını karşılamak için sunduğu tıbbi yardımı ve temel ihtiyaçların dağıtımını artırmayı planlıyor. MSF, Türk makamlarını, ekipmanın ve personelin Suriye'nin kuzeybatısına geçişini kolaylaştırmaya çağırıyor.

1 Aralık 2019'dan bu yana, Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ilinde bombardıman ve top atışı nedeniyle 948.000'den fazla insan yerinden edildi. Bu büyük nüfus yer değiştirmeleri, sadece birkaç hafta içinde, ülkede dokuz yıl önce çatışmanın başlamasından bu yana benzeri görülmemiş bir göçü temsil ediyor.

Yerinden edilmiş insanlar - özellikle de birçoğu tekrar tekrar yerinden edildiklerinden - kritik bir durumla karşı karşıyadır . Güvenli bir yer bulmak çok zordur. Aileler bazen açık havada, bitmemiş binalarda veya geçici barınaklarda uyumaya zorlandığından çadırlara acilen ihtiyaç duyulmaktadır. Yerlerinden edilmiş aileler, cephe Halep'in batısında ilerledikçe, Türkiye sınırı boyunca küçük bir alanda yoğunlaşıyor.

Kamplar aşırı kalabalık ve sıhhi tesisleri, birkaç aydır orada bulunanlara yeni eklenen yerinden edilmiş ailelerin ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Bu, suyla ilgili hastalık riskini artırıyor. Son haftalarda gelen yerinden edilmiş insanlar, kamplar zaten kalabalık olduğu için kalacak bir yer bulmakta zorlanıyor. İnsanlar şilte, battaniye, kışlık giysiler, hijyen seti gibi temel ürünlere acilen ihtiyaç duyuyorlar.

Yerinden edilmiş kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için MSF, faaliyetlerini önemli ölçüde yoğunlaştırmayı planlamaktadır.

Önümüzdeki haftalarda örgüt, çabalarını çadırlar, mutfak gereçleri, paspaslar, battaniyeler ve diğer temel ürünler gibi temel ihtiyaçların dağıtımına odaklayacak. İdlib'de 800 aileye ilk çadır ve gıda dışı ürün teslimatı düzenleniyor. MSF ayrıca yerinden edilmiş halklar için travma bakımı sağlamanın ve birinci basamak sağlık hizmetlerini güçlendirmenin yollarını araştırmaktadır.

MSF'nin yerinden edilmiş insanlara yardımını arttırma kapasitesi, düzenli ve sürekli bir acil yardım malzemesi ve tıbbi gereç akışı sağlama olasılığına ve  çoğu yıllarca aşırı koşullarda, şiddet ve korku içinde çalıştıktan sonra bitkin düşen Suriyeli meslektaşlarına destek için ekip gönderme imkanına bağlı olacaktır.

MSF'nin Türkiye'de kalıcı bir varlığı yoktur. Desteğini hızlandırabilmek için MSF, tüm yetkili Türk makamlarını ekipman ve personelin kuzeybatı Suriye'ye geçişini kolaylaştırmaya çağırmaktadır.

TagsSuriye

Yorum Yapın