İdlib'de şiddetin artması: MSF Suriye'deki faaliyetlerini artırıyor

Fotoğraf: Abdul Majeed Al Qareh

MSF, İdlib'deki çatışmalardan kaçan ve yerinden edilmiş binlerce göçmen ailenin artan ihtiyaçlarını karşılamak için sunduğu tıbbi yardımı ve temel ihtiyaçların dağıtımını artırmayı planlıyor. MSF, Türkiye Cumhuriyeti makamlarını, ekipmanın ve personelin Suriye'nin kuzeybatısına geçişini kolaylaştırmaya çağırıyor.

1 Aralık 2019'dan bu yana, Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib vilayetinde bombardıman ve top atışı nedeniyle 948.000'den fazla insan yerinden edildi. Bu büyük nüfus hareketleri, sadece birkaç hafta içinde, ülkede dokuz yıl önce çatışmanın başlamasından bu yana benzeri görülmemiş bir göçü temsil ediyor.

Yerinden edilmiş insanlar - özellikle de birçoğu tekrar tekrar yerinden edildiklerinden - kritik bir durumla karşı karşıya. Güvenli bir yer bulmak çok zor. Aileler bazen açık havada, bitmemiş binalarda veya geçici barınaklarda uyumaya zorlandığından acilen çadırlara ihtiyaç duyuluyor. Yerlerinden edilmiş aileler, cephe Halep'in batısında ilerledikçe, Türkiye sınırı boyunca küçük bir alanda yoğunlaşıyor.

Kamplar aşırı kalabalık ve sıhhi tesisler, birkaç aydır orada bulunanlara yeni eklenen yerinden edilmiş ailelerin ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Bu, suyla bulaşan hastalık riskini artırıyor. Son haftalarda gelen yerinden edilmiş insanlar, kamplar zaten kalabalık olduğu için kalacak bir yer bulmakta zorlanıyor. İnsanlar şilte, battaniye, kışlık giysiler, hijyen seti gibi temel ürünlere acilen ihtiyaç duyuyorlar.

Yerinden edilmiş kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için MSF, faaliyetlerini önemli ölçüde yoğunlaştırmayı planlıyor.

MSF önümüzdeki haftalarda; çadır, mutfak gereçleri, paspas, battaniye ve diğer temel yardım malzemelerinin dağıtımına ağırlık verecek. İdlib'de 800 aileye ilk çadır ve gıda dışı ürün teslimatı düzenleniyor. MSF ayrıca yerinden edilmiş insanlar için travma bakımı sağlamanın ve birinci basamak sağlık hizmetlerini güçlendirmenin yollarını araştırıyor.

MSF'nin yerinden edilmiş insanlara yardımını arttırma kapasitesi, düzenli ve sürekli bir acil yardım malzemesi ve tıbbi gereç akışı sağlama olasılığına ve çoğu yıllarca son derece zorlu koşullar altında, şiddet ve korku içinde çalıştıktan sonra bitkin düşen Suriyeli meslektaşlarına destek için ekip gönderme imkanına bağlı.

MSF'nin Türkiye'de herhangi bir faaliyeti bulunmuyor. MSF bölgeye desteğini hızlandırabilmek ilgili Türkiye Cumhuriyeti makamlarına ekipman ve personelin kuzeybatı Suriye'ye geçişini kolaylaştırma çağrısında bulunuyor.

Yorum Yapın