Irak: Yerinden edilmiş kişiler salgına karşı savunmasız durumda

13 Temmuz 2020 Amsterdam/Bağdat COVID-19 salgınının ortasında Irak'ta 1,3 milyondan fazla yerinden edilmiş insan aşırı kalabalık kamplarda hijyenik olmayan koşullarda yaşıyor. Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), ülke içinde yerinden edilmiş insanların COVID-19 tehdidi karşısında en savunmasız gruplar arasında yer aldığına dikkat çekiyor.

MSF’nin Irak Sorumlusu Gul Badshah, koşulları şöyle anlatıyor: “Irak’ta ülke içinde yerinden edilmiş insanlar yıllardır resmî ve gayriresmî kamplarda zorluk içinde yaşıyorlar, bu kamplar aşırı kalabalık ve derme çatma yapılardan oluşuyor. Yerinden edilmiş kişilerin bulunduğu kamplardan doğrulanmış vakalara dair bilgiler gelmeye başladı, bunların arasında MSF’nin çalıştığı Kerkük’teki Leylan kampı da bulunuyor. Henüz diğer kamplardan vaka bilgisi gelmedi ama kamplarda kalan savunmasız durumdaki insanların salgından olumsuz etkilenmelerinden endişe duyuyoruz, çünkü bu koşullarda insanların kendilerini korumaları hiç kolay değil.”

Kerkük'teki Leylan kampında yaşayan bir aile. "İki oğlumuz çalışıyor, o sayede sofraya yemek koyuyoruz. Kamp dışında gündelik işlerde çalışıyorlar. Salgın nedeniyle dışarı çıkamadığımız zamanlarda iş bulamıyorlardı, ordan burdan soğan ve domates bulup bir şekilde idare ettik. Temizlik için bir ay önce sabun verildi ama o sabunu tuvalet temizlemek için kullanamazsınız. Tuvalet için ayrı bir temizlik malzemesine ihtiyacımız var, dağıtılan sabun da bizimki gibi kalabalık ailelere yetmiyor. Bu yüzden banyo yapamıyoruz." @Narmeen Abbads/MSF

MSF, Leylan kampında salgının yayılmasını önlemek amacıyla 20 yatak kapasiteli bir izolasyon ve tedavi karavanını hizmete açtı. Ayrıca şüpheli COVID-19 vakalarına karşı triyaj önlemleri uygulanıyor ve kampta kalanlar önleme tedbirleriyle ilgili bilgilendiriliyor. Ancak kampların aşırı kalabalık nüfusu ve hijyen koşullarının sağlanamaması nedeniyle fiziksel mesafe uygulamak ya da şüpheli vakaların izole edilmesi pek mümkün olmuyor.

MSF Irak Tıbbi Koordinatörü Tetyana Pylypenko:

MSF’nin sağlık hizmeti sunduğu kamplarda aileler çadırların içinde tıklım tıklım halde yaşıyor, hijyen için gereken malzemelere erişimleri de çok kısıtlı. Diğer kamplardan insanlarla bir araya gelmeleri kaçınılmaz, çünkü enfekte olma riskine rağmen çıkıp ailelerinin geçimini sağlamak için iş aramak zorundalar. Yardım da sınırlı olduğu için başka seçenekleri yok.

Kerkük’teki Leylan kampında MSF, bulaşıcı olmayan hastalıkların tedavisinin yanı sıra ruh sağlığı danışmanlığı ile üreme sağlığı hizmetleri veriyor. Kampta hijyen koşullarına ek olarak diyabet, hipertansiyon, kalp ve böbrek rahatsızlıkları gibi eşlik eden hastalıklar da risk oluşturuyor. Bu hastaların sürekli bakım görmeleri gerekiyor, aksi takdirde hayatlarını tehlikeye sokacak sonuçlar ortaya çıkabilir.

Badshah, kamplardaki genel ihtiyaçlarla ilgili olarak şöyle ekliyor: “Kamplardaki insanların hem salgından korunmaya yönelik hem de daha önceki sağlık sorunlarına karşı tedavi ve bakım almaları çok önemli. MSF olarak Irak’taki sağlık ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde faaliyetlerimizi yürütmeye devam edebilmemiz için erişimin şu an olduğu gibi açık kalması gerekiyor.”

Koronavirüs vakalarının Irak’ta artış göstermesinin ardından MSF Nisan ayında Irak yetkililerini salgınla mücadelede desteklemeye başladı. Bu kapsamda Musul’da bulunan ve ameliyat sonrası bakım sunan merkez, COVID-19 vakaları için izolasyon ve tedavi merkezi olarak kullanılmaya başladı. Ayrıca bölgede yoğun olarak COVID-19 hastalarının sevkini yapan sağlık tesisi destekleniyor. Bağdat’ta uzmanlaşmış yoğun bakım servisinin yanı sıra Sağlık Bakanlığı’na bağlı COVID-19 tedavi hastanelerinin birine enfeksiyon önleme ve kontrol anlamında destek veriliyor. Başkent Bağdat ve Erbil’deki sağlık tesislerine teknik ve lojistik destek sağlanıyor, çalışanlara enfeksiyon önleme ve kontrolü eğitimi veriliyor. Salgınla mücadele sürerken ülkedeki diğer tıbbi faaliyetlerin büyük bir bölümüne de devam ediliyor.

Ana sayfa görseli: COVID-19 salgınından korunmak için sosyal mesafe ve izolasyon gerekiyor. Ancak mutfakları, banyoları ve su noktalarını paylaşan, birbirine yakın çadırlarda yaşayan ve yardım için sıraya girmek zorunda kalan birçok kamp sakini için koruyucu tedbirlerin uygulanması hiç kolay değil. @Tetyana Pylypenko/MSF

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Irak’ta 1991 yılından bu yana faaliyet yürütüyor. Ülkede 1.500’den fazla çalışanı bulunan MSF; dil, din, ırk, toplumsal cinsiyet ve siyasi görüş ayrımı gözetmeksizin sağlık hizmeti sunuyor.

MSF birinci ve ikinci basamak sağlık hizmetleri, hamileler ve yeni anneler için hizmetler, kronik hastalıkların tedavisi, savaş yaralıları için cerrahi müdahale ve rehabilitasyon, ruh sağlığı desteği ve sağlık bilgilendirme çalışmaları yürütüyor. Şu anda Bağdat, Ninova, Diyala ve Kerkük eyaletlerinde çalışıyoruz. Ayrıca son aylarda Necef ve Dhi Qar'ın güney illerindeki yerel sağlık tesislerine toplu yaralanmalara karşı hazırlık anlamında destek verdik. 2019 yılında MSF, Irak'ta kronik hastalığı bulunan 45.000'den fazla kişiyi muayene etti ve 34.000'in üzerinde doğum ve üreme sağlığı muayenesi gerçekleştirdi.

Yorum Yapın