Kongo Demokratik Cumhuriyeti: Salamabila'da sivil halka yönelik şiddeti kınıyoruz

11 Kasım akşamı, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin doğusundaki Maniema eyaletindeki Salamabila kasabasında silah sesleri duyulduktan kısa bir süre sonra, ağır ateşli silahlarla yaralanmış iki kişi, Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) tarafından desteklenen sağlık tesislerine geldi.

Ertesi sabah bıçakla yaralanmış üçüncü bir kişi daha yardım istedi. Ekiplerimiz ayrıca cinsel şiddete maruz bırakılmış kişilere de bakım sağladı.

Sivil halka yönelik saldırılar son bulmalı. Bölgedeki tüm silahlı tarafları ve silah taşıyan herkesi uluslararası insancıl hukuka saygı göstermeye, sivillere hiçbir şekilde zarar vermemeye ve onları korumaya çağırıyoruz.

Olay, Salamabila bölgesindeki nüfusun yıllardır yaşadığı şiddetin yalnızca son örneği. Bir altın yatağı olan Namoya Dağı'nın yakınında, doğal kaynaklara erişim için silahlı gruplar arasında yaşanan çatışmalar sıklıkla sivil halka yönelik saldırı şeklini de alıyor. Yine sık sık şiddet, insan kaçırma, yağmalama ve mülke zarar verme olayları yaşanıyor.

MSF Program Direktörü Carlos Francisco şunları söylüyor: “Salamabila’da sivil nüfusa yönelik şiddet normalleşmiş durumda. Sıcak çatışma olmasa da saldırılar gerçekleşiyor. Sonuç olarak insanların fiziksel ve ruh sağlığı ciddi düzeyde etkileniyor."

MSF, cinsel şiddete maruz kalan kişilerin sayısındaki yükselme nedeniyle endişe duyuyor. Bu yılın başından beri MSF ekipleri 1.000'e yakın kişiyi tedavi etti. Faillerin yüzde 85'i silahlı adamlardı.

MSF, bölgede 2018’den bu yana faaliyet gösteriyor. Çeşitli hastane ve sağlık merkezlerinde birinci ve ikinci basamak sağlık hizmetleri sunuluyor. Önceliklerimizden biri, psikososyal bakım da dâhil olmak üzere cinsel şiddetten hayatta kalan kişilere destek olmak. Sivil halka yönelik saldırılar son bulmalı. Bölgedeki tüm silahlı tarafları ve silah taşıyan herkesi uluslararası insancıl hukuka saygı göstermeye, sivillere hiçbir şekilde zarar vermemeye ve onları korumaya çağırıyoruz”, diyor Francisco.

MSF olarak, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde bulunan diğer insani yardım kuruluşlarını uzun süredir devam etmekte olan bu şiddete maruz bırakılan Salamabila halkı için harekete geçmeye ve koruma hizmetlerini güçlendirmeye çağırıyoruz.

Ana sayfa görseli: Salamabila'da sokakta oynayan çocuklar, Kongo Demokratik Cumhuriyeti @Carl Theunis/MSF

Yorum Yapın