Kuzeybatı Suriye: MSF, Azez’deki Al Salamah Hastanesi’ni devrediyor

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) yaklaşık sekiz yıl sonra Suriye'nin kuzeybatısındaki Azez'de bulunan Al Salamah Hastanesi’ndeki faaliyetlerini devrediyor. Hastane, MSF ekipleri tarafından Suriye’de çatışmaların bir iç savaşa dönüştüğü ve sivillerin hastanenin 30 km güneyindeki Halep gibi bölgelere topluca kaçmaya başladığı dönemde eski bir okulda kurulmuştu.

MSF'nin Suriye'deki faaliyetlerinden sorumlu olan Manuel Lopez: “Sekiz yıl sonra savaş hâlâ devam ediyor. Yüz binlerce insan hayatını kaybetti ve milyonlarcası da zorla yerinden edildi. Şu anda bizi faaliyetlerimize başlamaya sevk eden ihtiyaçlar başka kuruluşlar tarafından karşılanabilir duruma geldi, bölgede artık insanların ulaşabileceği daha fazla sayıda sağlık tesisi de var. Yine de bölgedeki insani ihtiyaçlar çok büyük, özellikle yerinden edilmiş yüz binlerce insan için," diyor.

Hastane, en yoğun dönemini Halep'te durumun kötüleşmesiyle vilayetin kuzey kesimindeki insanların sağlık tesislerine erişiminin daha da zorlaştığı 2015 yılında yaşamıştı.

Bölgede artan ihtiyaçlar nedeniyle hastanedeki faaliyetler hastane açıldıktan sonra hızla genişledi. Hastane, Halep'te durumun kötüleşmesiyle vilayetin kuzey kesimindeki insanların sağlık tesislerine erişiminin daha da zorlaştığı 2015 yılında en yoğun dönemini yaşadı. Al Salamah Hastanesi, Suriye'de doğrudan MSF tarafından yönetilen en büyük sağlık tesisi haline geldi. Hastanede 2012 – 2020 yılları arasında 541.330 ayakta tedavi, 21.207 yatış, 12.107 ameliyat ve 6.645 doğum gerçekleştirildi. 70.827 doz aşı yapıldı.

Bir zamanlar okul olan bina bugün, acil servis ve yatan hasta departmanı dâhil olmak üzere bir dizi hizmet sunan 25 yataklı bir hastane.

MSF, son aylarda hastanedeki faaliyetlerini azaltmaya başladı. Ancak MSF ekipleri, ülkenin kuzeyindeki tıbbi faaliyetleri destekleyen bir sivil toplum kuruluşu olan olan SAMS (Syrian American Medical Society) ve yerel sağlık yetkililerine devredilen kilit departmanlarda çalışmaya devam etti.

Hastanede 2012 – 2020 yılları arasında 541.330 ayakta tedavi, 21.207 yatış, 12.107 ameliyat ve 6.645 doğum gerçekleştirildi. 70.827 doz aşı yapıldı.

COVID-19 salgını Azez'de halihazırda vahim olan durumu daha da kötüleştirdi. MSF ekipleri, yerinden edilmiş kişilerin bulunduğu kamp ve yerleşim yerlerinde son derece zor koşullarda yaşayan on binlerce kişiye temel sağlık hizmetleri sağlamak üzere Azez'de kalmayı sürdürecek.

MSF, İdlib ve Halep vilayetlerinde, çeşitli hastaneleri ve sağlık tesislerini destekliyor ve birlikte yönetiyor. MSF ekipleri ayrıca düzenli olarak mobil klinikler işletiyor, yerinden edilmiş kişilerin kaldığı kamplarda ve gayri resmi yerleşim yerlerinde yardım malzemesi dağıtımı yapıyor.

Ana sayfa görseli: MSF'nin Suriye'nin kuzeyindeki Azez’de bulunan Al Salamah Hastanesi’nde bir acil servis, bir ameliyathane, anne çocuk sağlığı da dâhil olmak üzere ayakta ve yatarak tedavi hizmetleri bulunuyor. Yaklaşık 150 Suriyeli çalışan tarafından idare edilen tesis, Suriye içinde doğrudan MSF tarafından yönetilen en büyük sağlık tesisi. Azez bölgesine geçtiğimiz aylarda yerinden edilmiş insanlar geldi. Şu anda bölgede, değişen cephe hatları ile kapalı olan Türkiye sınırı arasında 100.000 insanın mahsur kaldığı tahmin ediliyor. MSF ekipleri, hastaları geri getirmek için yerlerinden edilmiş kişilerin kaldığı kamplara ve çevresindeki bölgelere gidiyor. MSF ayrıca acil yardım malzemesi dağıtımı yapıyor. Mayıs ayında cephe hattı hastaneye çok yaklaştığında hastane kapatılmak zorunda kaldı. Haziran ayında sadece acil durumlar ve ameliyatlar için yeniden açıldı. @Mahmoud Abdel-rahman/MSF 2016

Yorum Yapın