Libya’da mülteci, sığınmacı ve göçmenlerin keyfi olarak alıkonulmalarına son verilmeli

Abu Salim alıkonma merkezinde tutulan erkekler. Libya’daki alıkonma merkezlerinde insanlar, ne zaman serbest bırakılacaklarını bilmeden günlerce ve aylarca tutuluyorlar. Guillaume Binet/MSF

11 Eylül 2017Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF); Libya’da mülteci, sığınmacı ve göçmenlerin keyfi alıkonmalarına son verilmesi çağrısında bulundu. Trablus’taki alıkonma merkezlerinde tutulan insanlara bir yıldır sağlık hizmeti sunan MSF, merkezlerdeki koşulların insani olmaktan uzak olduğuna dikkat çekti.

MSF’de tıbbi koordinatör olarak görev yapan Dr. Sibylle Sang, alıkonma merkezlerinde tutulan insanların koşullarına ilişkin şunları söyledi: “Alıkonulan insanlar, kötü muameleye maruz kaldıkları gibi sağlık hizmetlerine de erişemiyorlar. İnsanlar, bu merkezlerde tutuldukları için sağlık durumları kötüye gidiyor. Acılarını dindirmek için yapabileceklerimiz ise ne yazık ki çok sınırlı”.

Sağlık ekipleri her ay; solunum yolları enfeksiyonu, akut sulu ishal, uyuz ve bit enfestasyonu ile idrar yolları enfeksiyonu şikayeti olan binin üzerinde alıkonulmuş kişiyi tedavi ediyor. Bu hastalıkların ortaya çıkmasına ya da daha kötüye gitmesine ise aşırı kalabalık, geceleri uzanmaya yetecek kadar bile yer olmayan ve son derece sınırlı düzeyde gün ışığı ve hava alan alıkonma merkezlerinin koşulları neden oluyor. Öte yandan, gıda sıkıntısı bazı yetişkinlerde akut beslenme yetersizliğine neden olurken bazılarının durumu hastanede tedavi görmelerini gerektirecek düzeye ulaşıyor.

Kayıt ve izleme sistemi olmadığı için alıkonulan kişilerin hiçbir şekilde takibi yapılamıyor

Hukukun üstünlüğünün olmadığı Libya’daki alıkoyma sisteminde gözetim ve düzenleme, son derece yetersiz bir düzeyde. İşkence ve kötü muamelenin önlenmesine yönelik temel yasal ve usul güvenceleri ise gözetilmiyor. Resmi kayıt ve izleme sistemi olmadığı için de bir kişi alıkonulduktan sonra hiçbir şekilde takibi yapılamıyor. Bu durum, yakından takip edilmesi gereken hastaların durumunu daha da hassas hale getiriyor. Bir alıkonma merkezinden diğerine transfer edilen bir kişinin takibi yapılamadığı gibi bazı hastalar hiçbir takip mekanizması olmadığından sistemde ‘kaybolabiliyor’. Bu koşullar, MSF’nin sunduğu tıbbi desteği ciddi ölçüde sınırlıyor.

Trablus’un 60 km batısında bulunan Sorman’da kadınlara özel alıkonma merkezinde tutulan bir kadın. Libya’dan kaçıp Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken denizde Libya sahil güvenliği tarafından durdurulmuş. Su ve yakıtın birbirine karışması nedeniyle bacaklarında yanıklar oluşmuş. Guillaume Binet/MSF

Trablus’ta silahlı gruplar arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle alıkonma merkezlerine erişim sınırlı düzeyde. Buna ek olarak, merkezlerin kadrosunda yaşanan ani değişimler, hastalara ulaşmak için tekrar izin alınmasını gerektiriyor. Devam eden şiddet olayları ve güvenlik sorunları, bazı alıkonma merkezlerinin MSF için tamamen erişilemez olmasıyla sonuçlanıyor.

Alıkonma merkezlerinde tutulan mülteci ve göçmenlerin koşullarının iyileştirilmesi için maddi kaynakların arttırılması tek başına yeterli değil. Koşulların iyileştirilmesine odaklanıp Libya’daki sistemin gerçeklerini göz ardı etmek; insanların hiçbir yasal sürece erişimleri olmadan keyfi olarak alıkonulduğu, zarar ve sömürüye maruz kaldıkları bu sistemin meşrulaştırılması ve kalıcılaştırılması anlamına gelecektir.

Libya’da alıkonma merkezlerinde tutulan mülteci, sığınmacı ve göçmenlerin içinde bulundukları koşullarla ilgili daha fazla bilgi için merkezlerde çekilmiş fotoğrafların da bulunduğu Human Suffering: Inside Libya’s migrant detention centresdosyasını inceleyebilirsiniz.

Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) Libya’daki faaliyetleriyle ilgili bilgi:

MSF, geçtiğimiz yıldan bu yana Trablus’ta alıkonulmuş mülteci, sığınmacı ve göçmenlere hayat kurtarıcı ve temel sağlık hizmetleri sağlıyor. Güvenlik koşullarının imkan verdiği zamanlarda sağlık ekipleri, İç İşleri Bakanlığı’nın kontrolündeki 7 alıkonma merkezine haftalık ziyaretler gerçekleştiriyor. Faaliyetlerin başladığı Haziran 2016’dan beri MSF ekipleri toplam 16 alıkonma merkezini ziyaret etti. Devam eden şiddet olayları ve güvenlik sorunları, bazı alıkonma merkezlerinin MSF için tamamen erişilemez olmasıyla sonuçlanıyor.

MSF, Misurata’daki 4 alıkonma merkezinde mülteci ve göçmenlere sağlık hizmeti sağlıyor. MSF sağlık ekipleri bu merkezlerde her ay 100’e yakın muayene gerçekleştiriyor; ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetlerine ihtiyacı olan kişileri gerekli sağlık tesislerine yönlendiriyor. MSF ayrıca yakın zamanda Misurata ve güneyde alıkonma merkezleri dışındaki mülteci ve göçmenlere tıbbi ve insani yardım sağlamak üzere gezici klinikler açtı.

MSF, tekrar baş gösteren savaş ve bunun sonucunda yaşanan ekonomik gerilemeden olumsuz etkilenen sağlık sistemini 2011 yılından beri destekliyor. İlaç ve personel sıkıntısı içindeki sağlık tesislerine bağış ve çeşitli şekillerde destek sağlanıyor. MSF ayrıca Bingazi’deki çatışmalardan etkilenen halka çocuk ve kadın sağlığının yanı sıra ruh sağlığı hizmetleri sunuyor.

Yorum Yapın