Meksika: ABD sınırında göçmenler tehlike altında

Meksika-ABD sınırına yakın olan Reynosa ve Nuevo Laredo gibi, organize suçlar nedeniyle güvensizlik düzeyinin çok yüksek olduğu, insani yardım sağlama kapasitesine sahip olmayan pek çok şehir, ironik bir şekilde, içinde bulundukları kırılgan durumdan dolayı Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) sığınmak isteyen binlerce insanın zorunlu geçiş noktası haline geldi. Bu onların sağlığını, hatta hayatını tehlikeye atıyor. Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) olarak, durumun insani etkilerine hastalarımızın anlatımları üzerinden tanıklık ediyoruz.

Şiddet döngüsü

İnsanlar Meksika’nın güney kesimindeki güvensizlikten kaçarak ülkenin kuzeyine geliyor ve artık ABD’ye geçmeye çok yakın olduklarını sanıyorlar. Fakat bunun yerine Tamaulipas Eyaletinin kuzey kısmında kalan Reynosa gibi tehlikeli sınır kentlerinde beklemek zorunda kalıyorlar, buralarda da organize suç çeteleri kol geziyor.

@Arlette Blanco/MSF

1 yıl önce burada göçmen nüfusuna yardım sağlayan tek sığınma merkezi neredeyse boş durumdaydı. Şimdiyse 180 kişilik bu merkez 400 kişiyi barındırıyor. Nuevo Laredo ve Mexicali gibi diğer sınır şehirlerinde de aynı durum söz konusu.

2019’un başından bu yana Reynosa’ya varan göçmen sayısı katlanarak arttı. MSF Reynosa sığınma evinde günde 20 muayene gerçekleştirirken Ocak’tan Haziran’a kadar bu sayı 35’e çıktı. Aynı dönemde, topluluk içinde çalışan sağlık bilgilendirme ekibi, tıbbi ve psikososyal destek için 1.366 sevk gerçekleştirdi.

Buraya tek başlarına gelen kadınlar, erkekler var. Ayrıca çok sayıda aile geliyor, fakat geldikleri yer onlara insani yardım sunacak kapasiteye hiçbir şekilde sahip değil.

MSF’nin Reynosa’daki sosyal destek görevlisi Anayeli Flores: “Reynosa’ya vardıklarında son derece kırılgan durumda oluyorlar; Meksika göç yolları boyunca kaçırılma, haraca kesilme, cinsel şiddet, güvenli olmayan ulaşım gibi ağır zorluklar yaşıyor, ruhsal ve fiziksel olarak zarar görmüş bulunuyorlar.”

Flores, ortamın son derece güvensiz olduğu bu şehirde, tek sığınma evinde yer olmayınca birçok insanın otellerde, apartman daireleri ve evlerde barındığını söylüyor. “Hastalarımız bize mallarının gasp edildiğini, kendilerinden haraç alındığını, saldırıya uğradıklarını, kaçırılmaya çalışıldıklarını anlatıyorlar. Güvenliğin sağlanamadığı bir yerdeler.”

Haziran 2018 ile Haziran 2019 arasında MSF’nin Reynosa ve Matamoros’ta yardımda bulunduğu, ruh sağlığı konusunda sorun yaşayan 2.315 kişinin yüzde 45’i, göç yolundayken şiddete maruz bırakıldığını söyledi. Bunların yüzde 33’ü fiziksel, yüzde 19’u cinsel şiddete maruz bırakılmıştı.

Korunma garantisi yok

“Ölçü” politikası ABD hükümeti tarafından başlatılıp Meksika hükümeti tarafından uygulamaya konduğundan beri Tamaulipas sığınmacıların zorunlu bekleyiş noktası olmuş durumda. Bu politika Meksika-ABD sınırında geçiş kapısında günde yapılabilecek sığınma başvuru sayısını sınırlıyor. Bunun insanların hayatı üstünde doğrudan etkisi var, çünkü suç çeteleri arasında her gün en az bir silahlı olayın yaşandığı tehlikeli yerlerde kalmak zorunda bırakılıyorlar.

Bir yıl önce göçmenlere destek sunan tek sığınma evi neredeyse boş durumdaydı. 180 kişilik bu merkez bugün 400'den fazla kişiyi barındırıyor. @Arlette Blanco/MSF

MSF 2017’den beri Tamaulipas’ın sınır topraklarında yürüttüğü kapsamlı bir sağlık programıyla, şiddet görenlere tıbbi insani yardım sunuyor. İnsanlara sınırın çeşitli noktalarında tıbbi, psikolojik ve sosyal bakım sağlanıyor. Bu noktalardan bazıları Genel Hastane, Senda de Vida Göçmen Sığınma Evi, Casa Guadalupe Dönüş Evi, Tamaulipas Göç Merkezi ve çalıştığımız bir sabit klinik.

2018’de faaliyetlerimizi genişletip Reynosa’ya 1 saat uzaklıktaki Matamoros’ta da hizmet verme gereği duyduk. Burada ABD’den zorla geri gönderilenlere, göçmenlere ve sığınmacılara sağlık hizmeti veriyoruz.

Sağlık üstündeki etkiler

Ülkelerine zorla geri gönderilen Meksikalı göçmenlerin çoğunun ailesi ya da işi ABD’de. Bu nedenle, sınırdışı edildikten sonra bile ABD’ye geri dönmek istiyorlar.

“ ‘Soğutucu’daydım ben,” diyor Julio* yılgınlıkla: “En fazla 15-20 kişiyi alacak, küçücük bir alan bu. Bizse 40 kişiden kalabalıktık.”

Geri döndürülenlerden biri olan 27 yaşındaki Mari* de gözaltında tutulduğu sırada aynı insanlık dışı koşullara maruz bırakıldığını anlatıyor.

Yerlerde yatıyorduk. Aramızda hamile kadınlar, ailesinden kopartılmış küçük çocuklar vardı.

Tıbbi ihtiyaçlar gözle görülür halde. MSF’nin iyileştirmeye çalıştığı hastaların çoğunda solunum ve sindirim sorunları var; bunlar geri gönderilmeden önce soğukta, aşırı kalabalık yerlerde tutulmanın sonucu olabilecek rahatsızlıklar. MSF bunlara ek olarak, hastaların kendi ülkelerinde, göç güzergahı üstünde veya sınırdışı edilme sürecinde başlarına gelen şeylerden dolayı ruh sağlığı alanında sorunlar yaşadıklarına tanık oldu.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) olarak, insanları yüksek düzeyde güvensizliğe ve insani yardım noksanlığına maruz bırakan bu göç politikalarını kabul edilemez buluyoruz. Reynosa ve Tamaulipas’ın diğer şehirleri göçmenlerin, sığınmacıların ve geri gönderilenlerin ihtiyaçlarına karşılık verecek kapasiteye sahip değil.

MSF bir kez daha Meksika ve ABD hükümetlerine seslenerek insanların hayatını tehlikeye atan göç politikaları uygulamaktan vazgeçme ve yurdunu terk eden, kırılgan durumdaki binlerce insana koruma ve insani yardım sağlayacak tedbirler alma çağrısında bulunuyor.

*İsim değiştirilmiştir.

Yorum Yapın