Moria Kampı'nda yaşanan göçmen karşıtı saldırılarla ilgili açıklama

20 Ağustos 2020 - Marco Sandrone, MSF Midilli Saha Koordinatörü 

"Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), 19 Ağustos 2020’de Moria kampının dışında yer alan MSF pediatri kliniği ve devlet tarafından açılmak istenen yeni COVID-19 merkezine göçmen karşıtı göstericiler tarafından yapılan şiddetli saldırıları kınıyor. Yunanistan Cumhurbaşkanı Ekaterini Sakellaropulu da merkezin açılışı için adada bulunuyordu.

Protestolar sırasında MSF pediatri ve üreme sağlığı kliniğinin dışında çıkartılan yangın MSF ekipleri tarafından söndürüldü. Bu sırada dışarda toplanan küçük bir grup ekiplerimizi tehdit ederek kliniği taşladı. Klinikte o esnada Moria kampından kadın ve çocukları tedavi eden 50 çalışan bulunuyordu. Saldırılar sonucunda kimse yaralanmadı, ancak hem ekibimiz hem de hastalarımız büyük bir tehlike atlatmış ve yaşanan kaos nedeniyle hastalarımıza sunduğumuz tıbbi bakım engellenmiş oldu.

@EUROKINISSI

Doktorlar tarafından tedavi gören çocuklar ve hamile kadınlar, ve karşılarında onlara taş atan insanlar. Bu nasıl bir dünya? Sağlık ekiplerimizi olay yerinden otobüsle tahliye etmek zorunda kaldık. Bu tür saldırıların herhangi bir yerde yaşanabiliyor olmasını anlamak mümkün değil.

Bir süredir, Midilli Adası’ndaki sığınmacılar ve göçmenlere yönelik saldırgan davranışların arttığına, adada bulunan hassas durumdaki gruplara yardım sağlamaya çalışan insani yardım kuruluşları ve gönüllülerin hedef alınıp taciz edildiğine tanık oluyoruz. Yaşadığımız bu son olay da derhal ele alınması gereken kötü huylu bir semptoma işaret ediyor.

Yetkilileri, Midilli Adası’nda yükselmekte olan göçmen karşıtı söylem, saldırılar ve şiddete karşı gerekli tüm önlemleri almaya ve insani yardım aktörlerini taciz edip saldıranların cezasız kalmamaları için derhal harekete geçmeye çağırıyoruz."

Yorum Yapın