MSF Kuzeydoğu Suriye’deki yardım çalışanlarını tahliye ediyor

Amsterdam, Kuzeydoğu Suriye – 15 Ekim 2019 – Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Türkiye’nin askeri harekatının başlamasıyla birlikte durumun son derece istikrarsız hale geldiği Kuzeydoğu Suriye’deki tıbbi yardım faaliyetlerinin büyük bölümünü askıya almak ve bölgedeki uluslararası çalışanlarının tamamını tahliye etmek gibi zor bir karar verdi.

9 Ekim Çarşamba gününden itibaren Kuzeydoğu Suriye’deki durumun ciddi şekilde istikrarsız hale gelmesi üzerine MSF Ayn İsa, El Hol, Tel Abyad, Tel Tamer, Tel Koçer/Yarubiye, Kobani/Ayn el Arap ve Rakka’daki saha projelerinde görevli uluslararası çalışanlarını bölgeden çekmek durumunda kaldı. MSF bölgeden kaçmakta olan, kırılgan durumdaki halkın ihtiyaçlarının ne kadar fazla olduğunu gayet iyi bildiğinden böyle bir karar almak kuruluş için son derece zor oldu.

Mevcut durumun büyük ölçüde öngörülemez oluşu ve şartların hızla değişmesi, MSF’nin zor durumdaki insanlara sağlık hizmeti ulaştırmak, insani yardım sunmak amacıyla güvenli erişim için müzakerelerde bulunmasını imkânsız hale getirdi. Çatışmanın farklı taraflarında savaşan çok sayıda farklı grup bulunması nedeniyle MSF artık Suriyeli ve uluslararası çalışanlarının güvenliğini sağlama garantisi veremiyor.

MSF Suriye Acil Durum Direktörü Robert Onus şöyle konuştu: “Kuzeydoğu Suriye’deki insanlar yıllardır çatışmalara ve belirsizliklere katlanarak hayatta kalmaya çalışıyorlar. Bölgedeki son gelişmeler insani yardım ihtiyacını daha da arttırdı, ancak mevcut ortamın güvenli olmayışı nedeniyle bu yardımı sağlamak ne yazık ki mümkün değil. MSF, faaliyetlerinin büyük bölümünü askıya almak gibi zor bir kararı istemeyerek, üzülerek aldı ve Kuzeydoğu Suriye’deki uluslararası çalışanlarını tahliye etti. Çatışmanın tüm taraflarından bölgede emniyetle çalışabileceğimize dair garanti almadan, onlar bunu kabul etmeden kapsamlı yardım çalışmalarında bulunamayız.

Bu zor zamanlarda Kuzeydoğu Suriye’de kalan Suriyeli meslektaşlarımız ve aileleri için son derece endişeliyiz. Suriyeli meslektaşlarımıza uzaktan destek vermeye devam edecek ve sınırlılıklara rağmen Kuzeydoğu Suriye’deki insanlara yardım etmenin olası tüm yollarını araştıracağız.”

MSF’nin faaliyetlerinin çoğunu askıya alma kararı insani durumun daha da kontrolden çıktığı, ihtiyaçların daha da artacağı bir dönemde alındı.

Üstlerindeki kıyafetlerden başka hiçbir şey alamadan evlerini terk etmek zorunda kalan binlerce insanın vardığı Tel Tamer kasabasında MSF ekipleri yerinden edilmiş insanlara battaniye, gıda, su ve sabun temin ediyordu. MSF, bölgede suyun yetersiz olduğu birkaç köye 13 Ekim’e kadar su temin etti. Bu tarihte su pompalama merkezinin hava bombardımanında zarar gördüğü ve birçok köy ve kasabada suların tamamen kesildiği bildirildi.

Hava bombardımanı, topçu ateşleri ve silahlı çatışmalar sivil nüfusu korkunç bir şekilde etkiliyor, insani yardım kuruluşlarının güvenli bir şekilde yardım ulaştırmasını da engelliyor.

13 Ekim’de hava bombardımanı sonucu yaralanan onlarca insan Tel Tamer Hastanesi’ne getirildi. Ayn İsa Kasabasındaki MSF ekipleri halkın yayan olarak evlerini terk edişine, devam eden çatışmalardan uzaklaşıp güvenli yerlere ulaşma çabalarına tanık oldu. Sağlık çalışanları da Ayn İsa Hastanesi’nden tahliye edilerek bölgeden uzaklaştırıldılar; oysa bu hastane son 5 gün içinde bölgede yaralananların tedavi edildiği en önemli hastanelerden biriydi.

Bugün MSF ekipleri bölgeden ayrılırken, çalışanlarımız Ayn İsa kampındaki insanların yiyecek, su ve tıbbi yardım konusunda çok ciddi bir yetersizlikle karşı karşıya olduğunu bildirdiler. MSF ekipleri daha geçen haftaya kadar, bu kampta yaşayanlara sağlık hizmeti veriyor, su sağlıyor, ruh sağlığı alanında destek sunuyordu. Şimdi bu insanlar son derece kırılgan bir durumda kaldılar ve onlar için çok büyük kaygı duyuyoruz.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), çatışmanın tüm taraflarına sivillerin korunmasının sağlanması çağrısında bulunuyor. Bunun yanı sıra tüm tarafları, tıbbi ve insani yardıma acilen ihtiyaç duyulan böyle bir zamanda insani yardım kuruluşlarının engellerle karşılaşmaksızın, güvenli bir şekilde sivil nüfusa ulaşmasını sağlamaya davet ediyoruz.

MSF Kuzeybatı Suriye’de faaliyetlerini sürdürüyor, çeşitli sağlık merkezlerinde ve gezici klinikler ile sağlık hizmeti vermeye ve bölgede mevcut sağlık tesislerini desteklemeye devam ediyor.

*Ana sayfa görseli: Kuzeydoğu Suriye, Resulayn'da topçu ateşinden kaçan Suriyeliler. 9 Ekim 2019 @Associated Press/AP

Yorum Yapın