Yunanistan: MSF Midilli Adası’ndaki “sıcak noktada" faaliyetlerini sonlandırıyor

Atina, 22 Mart 2016 – Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Yunanistan’ın Midilli Adası’nda yer alan ve “sıcak nokta” olarak tanımlanan Moria karşılama merkezindeki faaliyetlerini sonlandırma kararı verdi. Bu kararın alınmasında, Avrupa Birliği ve Türkiye arasında yakın zamanda imzalanan ve mültecilerle sığınmacıların Yunanistan’dan zorla geri gönderilmelerini öngören anlaşmanın etkili olduğu bildirildi.

MSF’nin Yunanistan Program Direktörü Marie Elisabeth Ingres, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Moria karşılama merkezindeki hizmetlerimizi sonlandırma kararını vermek bizim için de kolay olmadı. Fakat son derece adaletsiz ve acımasız olarak tanımladığımız bu sistem dahilinde çalışmalarımızı sürdürmek, bizim de suç ortağı olacağımız anlamına geliyordu. Sunduğumuz tıbbi ve insani yardımların, toplu sınırdışı uygulamalarında bir araç olarak kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Sığınmacıların ve mültecilerin korunma gereksinimlerini ve insani ihtiyaçlarını gözetmeyen bir sistemin parçası olmayı reddediyoruz.”

Tıbbi destek, ulaştırma, su ve sanitasyon gibi farklı alanlardaki faaliyetlerini 22 Mart akşamından itibaren Moria’da sonlandırma kararı alan MSF, Mantamados’daki transit merkezinden çekilmeyecek ve yeni gelenlere yönelik ilk yardım hizmetlerini sürdürecek. Midilli Adası’ndaki mobil kliniklerde verilen sağlık hizmetlerine devam etmeyi planlayan MSF ekipleri, aynı zamanda adanın kuzey sahillerinde uzun süredir yürüttükleri kurtarma çalışmalarına da devam edecek.


Sınır Tanımayan Doktorlar, Temmuz 2015’ten bu yana Midilli Adası’ndaki Moria Kampı’nda yürüttüğü tıbbi muayene ve ruh sağlığı hizmetlerinin yanı sıra, sığınmacılara ve mültecilere insani yardım kitleri dağıtıyor, bölgedeki su ve sanitasyon çalışmalarını düzenli olarak sürdürüyordu. MSF’nin Midilli Adası’nda tamamladığı 24.314 muayenenin 12.526’sı Moria karşılaşama merkezinde yapıldı. MSF psikologları ise, bugüne kadar 401 kişiye bireysel psikolojik danışmanlık hizmeti verirken, toplamda 3.532 kişinin katıldığı 584 adet grup terapisi seansı düzenledi. MSF ekipleri aynı zamanda adanın kuzeyinde yer alan Moria Kampı ile adanın güneyinde yer alan Kara Tepe Kampı arasında mülteci ve sığınmacılara ulaşım ve geçici konaklama desteği sunuyordu. MSF, 13 Mart’a kadar 12.952 kişiye ada içinde ulaşım desteği vermişti.

Yorum Yapın