MSF, Pfizer ve GSK’nin zatürre aşısı fiyatlarını düşürmesi talebiyle 400.000’den fazla imzayı teslim etti

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Pfizer genel merkez binası önüne, dünya çapında her gün zatürreden ölen 2.500 çocuğu  temsilen  2.500 çiçek bırakarak dünya çapında 400.000'den fazla kişinin imzaladığı dilekçeyi şirket yetkililerine teslim etti.

MSF165755 (High res)New York, 27 Nisan 2016 - MSF, zatürre aşısının fiyatının düşürülmesi için New York'taki Pfizer genel merkezi önünde bir kez daha eylem yaptı. İlaç firmaları Pfizer ve GlaxoSmithKline’ın (GSK) zatürre aşısı fiyatlarını gelişmekte olan ülkeler ve insani yardım kuruluşları için 5 dolara düşürmesini talep eden MSF, kampanya dahilinde dilekçeye ismini ekleyen yaklaşık 400.000 kişinin imzasını, şirketin yıllık hissedarlar toplantısının arifesinde şirket yetkililerine teslim etti.

Zatürre, aşısı olmasına rağmen, hala dünyanın birçok ülkesinde çocuk ölümlerinin başlıca sebebi olarak yılda yaklaşık 1 milyon çocuğun hayatını kaybetmesine neden oluyor.

MSF’nin Temel İlaçlara Erişim Kampanyası (Access Campaign) Sağlık Koordinatörü Dr. Greg Elder, konuyla ilgili açıklamasında, “Pfizer ve GSK, zatürre aşısı için çok yüksek bir fiyat talep ettiği için, dünya çapında milyonlarca bebek ve çocuk bu hastalığa karşı korunmasız kalıyor. Birçok hükümet ve insani yardım kuruluşu, bu aşının masraflarını karşılayamıyor. Pfizer ve GSK'nın zatürre aşısı satışından toplamda 30 milyar dolar elde ettiklerini göz önünde bulundurduğumuzda, bu iki ilaç şirketinin fiyatları düşürmesi son derece kolay ve mümkün! Artık gelişmekte olan ülkelerin çocuklarının zatürreden hayatını kaybetmesini istemiyoruz" dedi.

Pfizer'in zatürre aşısından elde ettiği 2015 karı 6 milyar dolar
MSF, Pfizer’ın New York’ta bulunan genel merkezinin  girişinde, onlarca kişinin çiçek bıraktığı dikkat çekici bir geylemle dilekçeyi teslim etti. Pfizer’ın giriş kapısının önüne bırakılan 2.500 çiçek, her gün zatürreden hayatını kaybeden çocuklara adandı. Boş bir bebek beşiğine yerleştirilen bir tomar kağıtta dünyanın 170 ülkesinden MSF’nin ‘Adil Aşılama’ kampanyasıyla duyurduğu dilekçeyi imzalayan kişilerin ismi yazılıydı.

Dilekçede aşı fiyatının çocuk başına üç doz için 5 dolara düşürülmesi talep edildi. Pfizer, geçtiğimiz sene bu aşının satışlarından 6 milyar dolar kar elde etti. Dilekçeyi imzalayanlar bu iki şirketin CEO’ları, hissedarları ve genel kurul üyelerine, masum çocukların hayatları üzerinden kar elde edilmesini kabul etmedikleri mesajını iletti.

MSB8233

Henüz dört aylık olan Nyawal Mabil, Güney Sudan'daki çatışmalardan kaçan mültecilerin kaldığı kampta, MSF'nin Etiyopya'daki (Lietchuor) hastanesinde zatürre ve bronşit tedavisi görüyor. 6 Nisan 2014. Fotoğraf: Adriane Ohanesian

İlaca erişimde küresel eşitsizliğe karşı Adil Aşılama kampanyası
Geçtiğimiz yıl Dünya Sağlık Meclisi’ne katılan 193 ülke, oy birliğiyle herkes için erişilebilir aşılar ve aşı fiyatlarında şeffaflık talep eden yasa tasarını kabul etti. 50’den fazla ülke, zatürre aşısı gibi bazı yeni aşıların fiyatlarının çok yüksek olması sebebiyle dünya çapında artan eşitsizliğin altını çizdi. Fiyatların yüksekliği, ya bu ülkelerde aşının piyasaya sürülmesini engelliyor ya da bağışıklık programlarında aşılamanın devamlılığına sekte vuran ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Cezayir, Bosna, Mısır, Endonezya, Tayland, Tunus gibi ülkeler, yüksek maliyet nedeniyle bu aşıya bütçelerinin yetmediğini ve çocukların aşılanamadığını belirtiyor.

MSF, fiyatların düşürülmesi konusunda Pfizer ve GSK'ya karşı sürdürülen beş yıllık mücadele sonuç vermeyince, en sonunda kişi başına üç dozluk aşı uygulamasının fiyatının 5 dolara çekilmesi için ‘Adil Aşılama’ kampanyasını başlatma gereği duydu. MSF, aynı zamanda Orta Afrika Cumhuriyeti, Etiyopya, Güney Sudan ve Uganda gibi ülkelerde acil durumlara yönelik çok sayıda çocuğu aşıladı.

2015'te aşı fiyatları hakkında “The Right Shot: Bringing Down Barriers to Affordable and Adapted Vaccines” adlı bir rapor yayınlayan MSF, bu raporda gelişmemiş ülkelerde bir çocuğun aşılama masrafının 2001 yılına göre şu an tam 68 kat daha pahalı olduğunu ve bu sebeple çok sayıda çocuğun aşılanamadığını vurguladı.

Elder, konunun ciddiyetini bir kez daha dile getirmek için şunları söyledi: “Çok sayıda çocuğun zatürre gibi önlenebilir bir hastalıktan dolayı hayatını kaybettiğine şahit olduk. Bu yüzden tüm ülkeler ve kuruluşlar, hayat kurtaran zatürre aşılarına erişim sağlayana dek durmayacağız ve fiyatın düşürülmesi konusundaki talebimizde ısrarcı olacağız. Dünyanın dört bir yanından 400.000'den fazla kişinin dilekçeye destek vermesi ve bu firmalara çocukların hayatları üzerinden para kazanmamaları gerektiği mesajını iletmesi gerçekten de muhteşem. Sonuçta bu aşılara en çok ihtiyacı olan en savunmasız insanlar ulaşamayacaksa, hayat kurtaran aşılar neden üretiliyor?”


MSF ekipleri salgınla mücadele ve anne-çocuk sağlığı üzerine yoğunlaştığı tüm sağlık projelerinde, hastalıklara karşı bağışıklık artırma amacıyla menenjit, kızamık, sarı humma, kolera gibi hastalıklara karşı her yıl milyonlarca insanı aşılıyor. MSF, yalnızca 2014’te toplam 3.9 milyon aşı ve bağışıklık ürünü tedarik etti; acil tıbbi müdahalelerde kullanılmak üzere sağlık malzemeleri arasında zatürre aşısı bulundurdu. MSF şu anda hem zatürre, hem de diğer hastalıklara odaklanarak rutin bağışıklama çalışmalarını geliştirmeyi, aynı zamanda tıbbi insani yardım projelerinde kullanılmak üzere aşı paketlerini artırmayı hedefliyor. Daha fazla bilgi için “afairshot.org” adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Yorum Yapın