MSF Yemen’de düğüne yapılan hava saldırısını kınadı

22 Nisan 2018 Pazar günü Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri öncülüğündeki koalisyon, Yemen’in Beni Keys bölgesinin yoksul bir köyünde geceleyin bir düğün törenine hava saldırısında bulundu. Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) saldırı sonucunda, Hacca’da destek verdiği hastaneye 63 yaralı getirildiğini bildirdi.

MSF Yemen Ülke Temsilcisi João Martins saldırı ve yaralıların durumu hakkında şunları söyledi: “Sivillere saldırıda bulunmak, uluslararası insancıl hukuku ciddi şekilde ihlal etmek demektir. Beni Keys’te meydana gelen olay dehşet verici: Tedavi ettiğimiz 63 yaralının 13’ü çocuktu. Yaralılar hastanemize düğünlerde geleneksel olarak giyilen kıyafetler içinde getirildi. Hiçbiri silahlı değildi, hiçbirinde askeri üniforma yoktu.”

Gece saat 11 civarında gerçekleşen hava saldırısının ardından, ilk yaralılar Hacca’daki hastaneye gece yarısında getirildi.

Köyde sadece iki araba bulunuyordu, bunlar da saldırıda zarar gördüğünden yaralılar önce eşeklerle olay yerinden taşındılar.

Yemen'de siviller: MSF'nin sunduğu sağlık hizmetlerinden faydalanmak üzere gelen bir anne ve oğlu. 25 Ekim 2017. Fotoğraf: Ehab Zawati/MSF

İlk müdahale ekipleri ve MSF’nin destek verdiği hastanenin iki ambulansı köye gitti ama bu da, üstlerinde dolaşan bombardıman uçaklarının yeniden saldırıda bulunma ihtimalinden dolayı, çok gecikmeli olarak gerçekleşti.

12 yaşındaki Kemal olayı şöyle anlattı: “Hava bombardımanını duyduğum sıradan çadırın içindeydim. Sonra yere düştüm ve bayıldım. Uyandığımda insanlar çadırdan kaçıyordu. Ben ağabeyimle birlikte çadırın içindeydim, damat da benim arkadaşım. Saldırıda amcamın çocuğu öldü.”

Düğüne katılanlardan Darees, saldırıdan 20 dakika önce oradan ayrılmıştı. Döndüğünde düğün yerinde kaos vardı, insanların parçalanmış bedenleri her tarafa dağılmıştı. Darees çocukların her yerde deli gibi koşturarak annelerini, babalarını aradığını anlattı:

Ölenlerden bazıları çocuktu. Anne-babalar çadırın içinde düğün törenine katılırken çocuklar dışarıda oyun oynuyordu. Saldırı o sırada yapıldı.

Hacca Hastanesi’ne gelen ambulanslar bir değil bazen altı hasta birden getiriyordu. Yaralıların çoğunluğunun uzuvları kopmuştu veya şarapnel yaraları vardı. Üç hastanın ampüte edilmesi (uzuvlarının kesilmesi) gerekti, bunlar arasında iki erkek kardeş var, ikisinin de birer ayağının kesilmesi gerekti. Ampütasyon yapılması gereken yaralı sayısı artabilir.

Sabah olunca Haccalılar kan vermek için hastaneye geldiler. Yaralılar için iki saat içinde 150 torba kan alındı.

MSF’nin Hacca’daki proje koordinatörü Sally Thomas gözlemlerini şöyle aktardı: “Bir kadın panik halinde hastaneye geldi. Oğlunu arıyordu. Oğlu da düğüne katılanlar arasındaymış ve anne ona ne olduğunu bilmiyordu. Köyde saldırıdan dolayı travma geçiren ve sevdiği insanlara ne olduğunu bilmeyen bu kadın gibi pek çok kadın ve çocuk var.”

Yemen'de yine Hacca'da bulunan, MSF'nin desteklediği El Cumhuri Hastanesi de 4 Aralık 2017'de hava saldırısında vurulmuştu. Fotoğraf: MSF

MSF Yemen Ülke Temsilcisi João Martins ise sözlerine şunları ekledi: “Çatışmanın tarafları, ayırma, orantılı ve tedbirli davranma ilkelerine uymak zorundadır. Sivillere zarar verme ihtimali olan saldırılarda bulunmak yasaktır. Yemen’de savaş hukuku sürekli olarak ihlal ediliyor. Savaşın bütün tarafları sivilleri korumak için ellerinden geleni yapmalı ve silah satarak bu savaşın sürmesini sağlayan bütün taraflar da sivillerin korunması için konmuş uluslararası kanunlara uyulmasını sağlamak konusunda üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli.”

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Yemen’de 13 hastane ve sağlık merkezinde çalışıyor ve ülkenin 11 vilayetinde (Taiz, Aden, ed Dali, Saada, Amran, Hacca, İb, Sana, Abyan, Şabva ve Lahc) 20 hastane ve sağlık merkezine destek veriyor.

Yorum Yapın