Nijer’de cinsel sağlık üstüne konuşabilmenin yolu, kulak verme evleri

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) 2017’nin Eylül ayında Nijer’in Diffa bölgesinde “kulak verme evleri” açılmasına önayak oldu. Amaç, kadınların konuşmaya çekindiği sağlık sorunlarını tanıyıp güvendikleri köy ebelerine anlatarak tedaviye ulaşmasını sağlamak.

Kingui Adam

Garin Toudou Köyü ebesi Kingui Adam. Fotoğraf: Elise Mertens/MSF

Kingui yaklaşık 50 yaşında olduğunu tahmin ediyor. Kendisi, Chétimari’ye bağlı Garin Toudou Köyü’nün ebesi ve MSF tarafından kurulan kulak verme evinin sorumlusu. Nijer’in Diffa bölgesinde Assaga ve Chétimari sağlık alanlarındaki sekiz köyde bunun gibi yerler var.

“10 yıldır Garin Toudou’nun ebesiyim. Kulak verme evi açılmadan önce işim, köyde, evlerinde doğum yapan kadınlara yardım etmekti. Şimdiyse kadınlar bana sadece konuşmak için, tavsiye istemek için de gelebiliyor. 15-16 yaşında kızlar kapımı çalıyor, adet döngüsü ya da ilk gebelikleri hakkında sorular soruyorlar. Eskiden olsa, benim gibi 50 yaşında bir kadınla bunları konuşmayı akıllarına bile getiremezlerdi.

Bu, kültürel olarak, bizim toplumumuz için çok büyük bir değişim demek, çünkü cinsellikle ilgili konularda açık konuşmak genellikle çok ayıp sayılıyor.

Bazı kadınlar yıllardır sancı çekiyordu ve bunu saklıyorlardı. Bana güvendikleri için artık bana açılabiliyorlar ve onları tedavi olmaya ikna edebiliyorum.

Kolo Fanama

Kolo Fanama 22 yaşında ve 6 yıl boyunca, cinsel yolla bulaşan bir hastalıkla yaşadı. Fotoğraf: Elise Mertens/MSF

Garin Toudou’lu Kolo 22 yaşında ve üç çocuğu var. 6 yıl boyunca, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon hastalığının ıstırabını çekmiş. Sonunda kulak verme evi sayesinde sorununu söyledi ve MSF tarafından tedavi edildi.

“Ağrılar 6 yıl önce başladı, daha ilk çocuğumu doğurmamıştım. İdrar yaparken ve eşimle ilişki sırasında canım yanıyordu. Bir keresinde bütün cesaretimi toplayıp sağlık merkezine gittim, ama sağlıkçının karşısına geçince derdimi ona söyleyemedim.

Kulak verme evi açılınca gidip durumumu ebeye anlatmaya karar verdim. Ebe eğer istersem bir kuruluştan destek alabileceğimi söyledi, sonra MSF ebesi geldi ve cinsel yolla bulaşan hastalık teşhisini koydu. MSF bana iki haftalık bir tedavi verdi. Şimdi kendimi çok daha iyi hissediyorum.”

Fajimatou İbrahim

Kargamari Köyü’nden Fajimatou 33 yaşında ve dört çocuğu var. İlk çocuğunun doğumu sırasında doğum kanalında yırtık oluşmuş ama MSF köyde kulak verme evi kurana kadar Fajimatou kimseye bundan söz edememiş.

Obstetrik fistül nedeniyle ameliyat olarak sağlığına kavuşan Fajimatou (sağda) köy ebesiyle konuşuyor. Fotoğraf: Elise Mertens/MSF

“Doğumdan sonra çok canım yandı. Her idrar yapışımda canım acıyordu ve tuvalete gitme ihtiyacımı kontrol edemiyordum. Bundan çok utanıyordum, kimsenin bilmesini istemiyordum, bu yüzden de sağlık merkezine hiç gitmedim.

Ama kulak verme evine gitmek o kadar zor gelmedi, çünkü ebe benim köyümden olduğu için onu zaten tanıyordum. Ayrıca ebe ona söylediğim her şeyin sadece bizim aramızda kalacağını, benim onayım olmadan kimseye bir şey anlatmayacağını söyledi, bu da beni rahatlattı.

MSF ekibiyle teması ebe kurdu. Tedavimin başından sonuna her aşamasını MSF üstlendi. Ameliyat olmak için Maradi’ye gitmem gerekti (Diffa’dan 700 kilometre uzakta) ve iki hafta hastanede yattım. Eve döndüğümden beri idrar sızıntı sorunum bitti. Nihayet günlük hayatta rahat edebildim.

Şimdi köydeki kadınları kulak verme evine gitmek için, yardım istemek için en başta ben cesaretlendiriyorum.

Yorum Yapın