Ocean Viking gemisindeki 82 kişi Lampedusa’da karaya çıkarıldı

Amsterdam –  Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) Akdeniz’de SOS Mediterranee ile birlikte çalıştığı Ocean Viking arama ve kurtarma gemisi tarafından denizden kurtarılan 82 kişi için, karaya çıkarılacakları güvenli bir yer olarak İtalya’nın Lampedusa limanı gösterildi. Bu karar, bazı Avrupa ülkelerinden oluşan koalisyonun mevcut duruma göre harekete geçerek, kurtarılanların karaya çıkarılabilmesi ve çeşitli ülkelere yerleştirilmesi için geçici bir çözüm üretmesinin ardından geldi.

İtalya makamlarının Ocean Viking’in denizde gerçekleştirdiği ilk kurtarmadan itibaren 6 gün içinde güvenli bir yer önermesi, insani değerlerin açık bir göstergesidir ve Orta Akdeniz’de devam eden korkunç duruma daha insancıl bir tepki verilmesi yönünde olumlu bir adımdır.

MSF’nin Ocean Viking’deki temsilcisi Erkinalp Kesikli “Memleketlerinde çaresiz durumda oldukları için ülkelerini terk etmek zorunda kalmış, ardından Libya’da dehşet verici bir muameleyle karşılaşmış insanlar için, güvende olmak hiç ertelenemeyecek bir ihtiyaç” dedi. Kesikli şöyle dedi: “Gemimizdeki çocuklar sağlık ekibimize Libya’da derilerinin üstüne eritilmiş plastik dökülerek yakıldığını, sopalarla dövüldüklerini ve köpeklere ısırtıldıklarını anlatıyorlar. Erkeklere, kadınlara ve çocuklara yönelik feci cinsel istismar vakaları dinliyoruz. Gasp, haraç ve keyfi gözaltı birçok insanın ruhunda derin yaralar açmış. Şimdi, Avrupa ülkelerinin gösterdiği dayanışma sayesinde bu insanların belirsizlik içinde denizde beklemeyecek olması içimize su serpiyor.”

11 Eylül 2019'da 9 aylık hamile bir kadın ve eşi, kadının durumunda komplikasyonlar görülmesi üzerine tahliye edilip Malta'ya götürülmüştü. @Hannah Wallace Bowman/MSF

@SOS Mediterranee

Geçtiğimiz günlerde Ocean Viking gemisi kurtardığı yolcuların karaya çıkabileceği güvenli bir yer gösterilmesini beklerken, hamileliğinin son safhasındaki bir yolcunun sağlık durumunun bozulması üzerine o ve eşi helikopterle tahliye edilmişti. Avrupa devletleri her kurtarma sonrasında gereksiz bir politik oyun içine girerken kurtarılan insanların uzun süre bekletilmesi doğru değildir. Orta Akdeniz’de kurtarılan insanların nerede, nasıl karaya çıkarılacağına ilişkin öngörülebilir mekanizmaya acilen ihtiyaç var.

Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) Avrupa devletlerine çağrısıdır:

  • Denizden kurtarılan kazazedelerin iyi olma haline öncelik veren ve haklarını koruyan, sürdürülebilir ve öngörülebilir bir karaya çıkarma mekanizmasını hayata geçirin.
  • Mülteci ve göçmenlerin keyfi olarak, insanlık dışı şartlarda gözaltında tutulduğu Libya’ya zorla geri gönderme sistemine verdiğiniz siyasi ve maddi desteği kesin: Libya’dan kaçan insanlar Libya’ya geri gönderilemez.
  • Avrupa’nın aktif ve yeterli bir arama-kurtarma kapasitesine sahip olmasına duyulan acil ihtiyaca cevap verin. 2019 yılında Libya’dan deniz yoluyla kaçan her 20 kişiden 1’inin Akdeniz’i geçerken öldüğü tahmin ediliyor.

Ocean Viking’in son kurtarma operasyonu hakkında:

  • İki ayrı kurtarma operasyonunda 84 kişi kurtarıldı.
  • Gemi, Libya arama ve kurtarma bölgesine girdikten 9 saat sonra, 8 Eylül’de ilk kurtarma operasyonuna başladı.
  • 9 Eylül’de yapılan ikinci kurtarma ve transfer, hızla bozulan hava koşullarından dolayı, daha önce kurtarılarak 14 metrelik Josefa yelkenli teknesinin güvertesine alınanların durumunun aciliyeti sebebiyle zor şartlar altında gerçekleşti.
  • Her kurtarmanın öncesinde ve sonrasında Libya Kurtarma Koordinasyon Merkezi’yle temas kurmayı sürekli denediğimiz halde, 10 Eylül tarihine kadar merkez tarafından bize herhangi bir yönlendirme yapılmadı. Bu tarihte de bize söylenen, uluslararası hukuka aykırı olarak, kazazedeleri Zaviya (Libya) limanına indirmemizdi. Ocean Viking gemisi başka bir seçenek istedi, ancak böyle bir seçenek sunulmadı.
  • 11 Eylül’de Ocean Viking, dokuz aylık hamile bir kadın ve eşinin tıbbi tahliyesi için Malta’ya doğru yola çıktı.
  • Tıbbi tahliyenin ardından gemide 82 kişi kaldı: Bunlar, 20’si refakatsiz çocuk (yanında ebeveyni ya da onu koruyacak başka bir yetişkin bulunmayan 18 yaşından küçükler) olmak üzere 75 erkek, 1’i hamile olan 6 kadın ve 1 yaşında bir bebekti.
  • Malta ve İtalya’daki Deniz Kurtarma Koordinasyon Merkezleri’ne tekrar tekrar başvurmamız sonucu 14 Eylül’de Roma’daki Deniz Kurtarma Koordinasyon Merkezi, gönderdiği e-postayla Ocean Viking yolcuları için güvenli liman olarak Lampedusa’nın tayin edildiğini bildirdi.

Yorum Yapın