Porto Riko: MSF, salgınla mücadele faaliyetlerini yerel bir kuruluşa devretti

San Juan/New York, 23 Ekim 2020 - Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Porto Riko'da sağlık sistemi tarafından ihmal edilen kişilere yönelik tıbbi ve insani yardımdan oluşan COVID-19 acil durum müdahalesi faaliyetlerini tamamladı.

MSF’nin yürüttüğü (evde izole edilmiş kişiler için) evde bakım ve izleme çalışmaları artık, bir süre MSF ile çalışmış bir grup Porto Rikolu tarafından kurulan yeni bir yerel dernek olan Puerto Rico Salud tarafından yürütülecek.

MSF mobil sağlık ekibi, Humacao'da bir ev içi muayenede bir hastanın durumunu değerlendiriyor. Dr. Jonathan Caldera (solda): “[Kronik] tıbbi ihtiyaçları olan, yalnız yaşayan, yatalak olan hastalarımız var ve halihazırda ihtiyaçları olan bu insanlar şimdi bir de bu yeni virüsle yaşamak zorunda. İnsanların tıbbi ihtiyaçlarına güvenli bir şekilde erişebilmeleri için evde bakım sağlıyoruz." 25 Eylül 2020 @Gabriella N. Baez/MSF

MSF'nin Porto Riko'daki proje koordinatörü Sophie Delaunay: "Uzak bölgelerde yaşadıkları için ihmal edilmiş toplulukları ve sınırlı imkânlarla yaşayan insanları ziyaret edip onlara destek olmak için özel bir erişim ve muayene programı oluşturduk. MSF geniş kabul gören bu programı tamamlarken, ekip arkadaşlarımızın faaliyete Puerto Rico Salud aracılığıyla yeni bir çatı altında devam edeceğini bilmek bizi mutlu ediyor. Böylelikle mevcut hastalarımızın sağlık durumu takip edilecek ve yeni hastalar tedaviye erişecek."

Risk altındaki topluluklar için evde sürekli bakım ve COVID-19 izleme çalışmaları

MSF’nin sağlık sisteminin ihmal ettiği kişilere hizmet vermek üzere tasarlanan evde bakım programı kapsamında Haziran ortasından bu yana 1.200'den fazla hasta görüldü. Çoğu, diyabet ve hipertansiyon gibi kronik rahatsızlıkları olan yaşlı ve yetişkin hastalardı. Her gün, bir doktor ve bir hemşireden oluşan bir ekip, hane ziyaretleri yapmak, hastaları evlerinde, kapılarının önünde ya da bir pop-up klinikte tedavi etmek için önceden belirlenmiş olan bir bölgeye gitti.

MSF’nin COVID-19 izleme programı, test sonucu pozitif olan ve hafif veya orta semptomları olan ya da asemptomatik olanlar için 14 günlük bir check-in sisteminden oluşuyordu. Bunun için hastaların, MSF’nin cep telefonu tabanlı izleme programına bizzat kaydolmaları gerekiyordu.

MSF'nin programları, köklü toplum temelli kuruluşlar ve yerel sağlık kuruluşları ile yakın işbirliği içinde yürütüldü. Tam da bu nedenle hızlı ve etkili olabildik.

Sonrasında MSF ekibinden bir hemşire, yaşamsal ve tehlike belirtilerini izlemek; virüs, bulaşma, semptomlar ve hastaların evlerini nasıl izole edip korunacakları konusunda sağlık eğitimi vermek üzere sistemde kayıtlı tüm hastaları her gün kontrol etti. Semptomların ağırlaşması veya ilaca ihtiyaç duyulması durumunda, hastalar bir hastaneye veya birinci basamak doktoruna sevk edildi. MSF ekibi bu dönemde hastaların psikososyal durumunu da takip etti.

MSF’nin Porto Riko'daki COVID-19 salgınıyla mücadele çalışmaları, Mayıs ortasında hastanelere ve bakım tesislerine 30.000 kişisel koruyucu ekipman dağıtımıyla başladı. Aynı dönemde, enfeksiyon önleme ve kontrolü (EÖK) ile “Eğitici Eğitimleri” düzenlenmeye başladı. MSF, sekiz sağlık kuruluşunda 100 katılımcıya 11 EÖK eğitimine ek olarak sağlık kurumları ve yerel kuruluşlardan 20 katılımcıya psikolojik ilk yardım eğitimi verdi.

Evsizler, yoksul ve ihmal edilmiş topluluklar için 5.000 hijyen kiti hazırlandı. Kırılgan durumdaki topluluklarla maske takma, el yıkama ve karantina gibi koruyucu önlemler konusunda duvar resimleri de dâhil olmak üzere sağlık eğitimi oturumları düzenlendi.

Colectivo Morivivi'den sanatçılar (soldan sağa: Raysa Rodriguez, Salome Cortez Robles, Sharon Gonzalez), San Juan, Santurce mahallesinde Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) için yaptıkları sağlık eğitimi duvar resminin önünde. “Fiziksel mesafenin ne kadar zor olduğu konusunda bir proje yapmak istedik. İnsanlar bu konuda dünyanın her yerinde zorlandılar, ama burada, Porto Riko'da kültürel olarak bedensel yakınlığa çok alışkınız. Bu yüzden bu konu üzerinde çalışmayı tercih ettik. Santurce'de yaşayanların çoğu siyah olduğu için de siyahi kadınların bu duvar resimlerinde temsil edilmelerine öncelik verdik." 25 Ağustos 2020 @Gabriella N. Baez/MSF

Delaunay yerel aktörlerle birlikte çalışmanın önemine dair şöyle konuşuyor: "MSF'nin programları, köklü toplum temelli kuruluşlar ve yerel sağlık kuruluşları ile yakın işbirliği içinde yürütüldü. Tam da bu nedenle hızlı ve etkili olabildik."

MSF, uzak bölgelerdeki hastalara ulaşmak için San Juan, Loiza, Arecibo, Ciales, Ponce, Utuado, Humacao, Yabucoa ve Vieques'ten toplum liderleriyle ortak hareket etti. Kadınların sağlık hizmetlerine erişimi üzerine çalışan Taller Salud ve 54 belediyede evsizlere hizmet veren Coalicion de Coaliciones gibi birçok yerel kuruluşla ortaklık kuruldu.

Delaunay son olarak şunları söyledi: "Krizin bitmediğini ve Porto Riko'daki pek çok insanın sağlık hizmetlerine erişiminin yeterli olmadığını biliyoruz. Salgın, COVID-19 ya da diğer hastalıklar nedeniyle tıbbi bakıma erişmesi gereken hastaların bu konuda yaşadığı birçok sorunu ortaya çıkardı. Programımızı, eski sağlık ekibimizin kurduğu Puerto Rico Salud'un hayat kurtarıcı faaliyetleri devam ettireceğini bilmenin verdiği güvenle son veriyoruz."

MSF'nin ABD'de yürüttüğü COVID-19 salgınıyla mücadele faaliyetleri

MSF olarak, çalıştığımız her yerde bu salgının kırılgan ve ihmal edilmiş toplulukları nasıl etkilediğine tanık oluyoruz. Temel tıbbi programlarımıza öncelik verirken tüm projelerimizin COVID-19 salgınına uyumlu olmasına dikkat ediyoruz. MSF tarafından ABD’de birçok farklı gruba yönelik COVID-19 programları yürütüldü ve tamamlandı: Florida'daki göçmen çiftlik işçileri, New York'ta evsizler, Michigan ve Teksas'ta huzurevleri ve bakım tesislerinde yaşayan yaşlılar ve sakinler, Porto Riko'daki kırılgan ve ötekileştirilmiş topluluklar, Navajo Nation ve Pueblos'taki Amerikan yerli halkları.

*COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında yürüttüğümüz faaliyetlerle ilgili güncel ve ayrıntılı bilgiye buradan (İngilizce) ulaşabilirsiniz.

Ana sayfa görseli: MSF ekibinden Dr. Jonathan Caldera, bir hastadan durumuyla ilgili bilgi alırken hemşire Omar Martinez, Rio Piedras kentindeki Buen Consejo'daki bu evde hastanın tansiyonunu ölçüyor. 3 Eylül 2020 @Gabriella N. Baez/MSF

Yorum Yapın