“Sıcak bölgeler” bir an önce göçmenlere açılmalıdır

Samos, Yunanistan, alıkonma merkezleriUluslararası insani tıbbi yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Avrupa Birliği ve Türkiye arasında imzalanan anlaşmanın üzerinden iki ay geçmesine rağmen, Yunan adalarındaki alıkonma merkezlerine hapsedilen göçmenlerin durumunun daha da kötüye gittiğini açıkladı. Bu merkezlerin sefil durumda olduğunu bir kez daha vurgulayan MSF, adalardaki sıcak bölgelerin derhal göçmenlere açılması çağrısında bulundu.

20 Mart’tan bu yana Yunan adalarına ulaşan tüm mülteciler alıkonma merkezlerinde tutuluyor. MSF yetkilileri, aralarında çok sayıda savunmasız kadın, bebek ve refakatçisi olmayan 18 yaş altı çocuğun da bulunduğu göçmenlerin, uzun süredir herhangi bir koruma önlemi olmaksızın bu merkezlerde hapsedildiğini belirtti.

Sahadaki MSF ekiplerinden alınan bilgiye göre, Yunan adalarındaki sıcak bölgelerde idari gözetim süresi 25 güne sabitlenmesine rağmen bu gereklilik yerine getirilmiyor. Dip dibe yaşamaya zorlanan bu göçmenler, alıkonma merkezlerinde yasadışı bir şekilde kilit altında tutuluyor. Bazı kamplarda hapis tutulan insanların sayısı şimdiden planlananın iki katına çıkmışken, herhangi bir güvenlik önlemi alınmayan bu kamplarda kadın ve erkekler için de ayrı alanlar bulunmuyor. Yetkililer ise göçmenleri halihazırda aşırı kalabalık olan bu kamplara göndermeye devam ediyor.

MSF saha ekipleri, bazı alıkonma merkezlerinde su ve barınma tedariği konusunda ciddi sıkıntılar yaşandığını da belirtti. Sağlık tesislerinin iyi işletilmediğini, hijyen şartlarının içler acısı halde olduğunu ve yiyeceklerin rastgele dağıtıldığını aktaran MSF çalışanları, aynı zamanda bu süreçte strese bağlı sorunlar ve şiddet kaynaklı yaralanmaların sayısında artış gözlemlediklerinin altını çizdi. Artan göçmen nüfusu, uzayan hapis süreleri ve bilgi edinme hakkı ihlalleri ise, MSF’nin gözlemlerine göre, kamplarda ve alıkonma merkezlerinde gerginliği büyük ölçüde artırıyor.

Son haftalarda adalara daha az göçmen geldiği için Avrupa Birliği’nin (AB) “reddetme” üzerine kurulu olan göçmen politikası şimdilik hedefine ulaşmış görünüyor. Fakat bu politika Avrupa ülkeleri tarafından yeterince acımasız görülmüyor olmalı ki, hayatını riske atarak Ege Denizi’ni geçmeyi başaran insanlar, Yunanistan topraklarına ayak bastıklarında korkunç şartlar altında ve keyfi uygulamalar sonucu kilit altına alınıyorlar.

Göçmenlerin hapsedilmesi, yalnızca koşulların daha da kötüleşmesine, maruz kalınan insanlık dışı muamelenin daha da artmasına sebep oluyor. İnsanların çektikleri acıları azaltmak ve mevcut şartların olumsuz etkisini hafifletmek için Yunan adalarındaki kampların bir an önce göçmenlere açılması ve insanların en azından adalarda serbestçe dolaşabilmesine izin verilmesi gerekiyor. MSF, hapis uygulamalarındaki küçük düşürücü koşullarının değişmesi gerektiğinin altını bir kez daha çizerek, AB ve Yunanistan yetkililerinden adalardaki “sıcak bölgelerin” bir an önce göçmenlere açılması çağrısında bulunuyor.

Yorum Yapın