SURİYE: HAVA SALDIRISI HALEP’TEKİ KUDÜS HASTANESİ’Nİ YERLE BİR ETTİ

Halep'te bir hastane. 17 Mart 2016. Fotoğraf: Mahmoud Abdel-rahman

Halep'te bir hastane. 17 Mart 2016. Fotoğraf: Mahmoud Abdel-rahman

Güncelleme - 29.04.2016: Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) ve diğer kuruluşların destek verdiği Kudüs Hastanesi’ne yapılan saldırının ardından ölü sayısı, hastalar, çevrede bulunan siviller ve 6 hastane personeli ile beraber 50’yi geçti.

  • Hava saldırıları Halep'te hedef olmamış alan bırakmadı. Bugün MSF tarafından desteklenmeyen bir başka sağlık tesisinin de bombalandığı haberi geldi. Kentte durum hala çok kritik.
  • Kudüs Hastanesi daha önce de çok sayıda saldırıya hedef olmuş ve yer yer hasar görmüştü. Bundan önceki son saldırı geçtiğimiz yıl gerçekleşmişti.
  • Suriye genelinde MSF’nin desteklediği hastanelerden biri olan Kudüs Hastanesi,  2012 yılında MSF'den dönem dönem destek almış, 2014'ten bu yana bu destekler düzenli hale getirilmişti.
  • Hastane tıbbi ekipman ve ilaç desteği talebinde bulundu. MSF hem bu ihtiyaca, hem de hastanenin yeniden inşaasına destek olmayı sürdürecek.
  • MSF ekipleri, şu anda bölgedeki çatışmalardan kaçamayan ve sağlık yardımından tamamen mahrum bırakılan yaklaşık 250.000 kişinin hayatından endişe ediyor.
  • MSF çalışanları, ülke genelinde bölge halkının hayatını kurtarmak için akıl almaz şartlar altında canla başla görev yapan Suriyeli doktorların mücadelesini saygı ve takdirle anıyor.
  • MSF Suriye Program Direktörü Muskilda Zancada: “Halep’te gökten bomba yağıyor. Suriye Savaşı'nın en yoğun yaşandığı yerlerden olan bu şehirde artık neredeyse saldırıların hedefi olmamış tek bir köşe kalmadı. Sivillerin hedef alındığı sayısız saldırıdan sonra hastane ve sağlık personellerinin de hedef alınması, savaşın artık tamamen kontrolden çıktığını gösteriyor. Kudüs Hastanesi’ne yönelik saldırı, Halep’te hala insanlıktan söz edebileceğiniz son noktalardan birini de yerle bir etti. Halep şehri çoktan içi boş bir kabuğa dönmüştü; şu anda bunu bile yok etmek istiyorlar. MSF ise 2012 yılından beri Kudüs Hastanesi’ne destek veriyor. İşine kendini adayan bu yürekli insanlarla çalışmak bizim için büyük bir onurdur. Her gün savaş son hızı ve acımasızlığıyla devam ederken, doktorların insanları tedavi edebilmek için hayatlarını tehlikeye attıklarına şahit oluyoruz. Onların kayıpları bizim de kaybımız. Bu yüzden hastanenin yeniden hizmet verebilmesi için desteğimizi esirgemeyeceğiz.”

Gaziantep, Türkiye, 28 Nisan 2016 – Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) destek verdiği, Kuzey Suriye’nin Halep vilayetindeki Kudüs Hastanesi dün gece hava saldırısına uğradı. Bombardıman sonucu en az iki doktorun da aralarında bulunduğu 14 kişi hayatını kaybetti.

Olay yerindeki hastane çalışanlarının ifadelerine göre, bombalardan en az birinin doğrudan hastaneye isabet etmesi sonucu hastane enkaza döndü. Diğerleri ise hastanenin çok yakınındaki arazilerde patladı.

MSF Suriye Program Direktörü Muskilda Zancada, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Suriye’de bir başka hastanenin daha hedef alındığı bu korkunç saldırıyı kati surette kınıyoruz. Bu saldırı, bölgedeki en önemli pediyatri sevk merkezi olan ve Halep halkı için hayati öneme sahip olan bir hastaneyi yerle bir etti. Bu katliamı durdurma gücü ve zorunluluğu olanların artık bu duruma ve gidişata isyan etmesi gerekiyor” dedi.

Kanlı çatışmaların sürdüğü Halep’te, özellikle ön cephelerdeki durum bu saldırıdan önce de kritik bir noktaya gelmişti. Son haftalarda bombardıman, çatışma ve ölümcül saldırıların ciddi oranda arttığı şehirde, şu anda yaklaşık 250.000 kişinin kaldığı tahmin ediliyor. Hükümet kontrolünde olmayan bölgelere ulaşımı sağlayan yalnızca tek bir yolun açık olması ise bölgedeki durumu daha da zorlaştırıyor. Bu yol kapandığı takdirde şehir tamamen kuşatılmış olacak.

Geçtiğimiz hafta Halep’teki diğer sağlık tesisleri de hava saldırılarına maruz kalmış, Suriye Sivil Savunma ekibinden beş kurtarma görevlisi öldürülmüştü.

MSF’nin 2012’den bu yana Halep’teki Kudüs Hastanesi’ne tıbbi malzeme bağışında buluduğunu ve zaman içinde buradaki çalışanlarla güçlü ilişkiler geliştirdiklerini belirten Zancada, “Süregelen kanlı çatışmaların başından beri çok zor şartlar altında, tam bir adanmışlıkla işlerini yapmaya çalışan Kudüs Hastanesi çalışanlarının bağlılığını düşündüğümüzde, bu trajedinin boyutu daha da artıyor” dedi.

8 doktor ve 28 hemşirenin görev yaptığı 34 yataklı bu hastanede, acil servis bölümü, doğumhane, poliklinik bölümü, yatan hasta bölümü, yoğun bakım ünitesi ve ameliyathane bulunuyordu.

Sınır Tanımayan Doktorlar, Kuzey Suriye’de 6 sağlık tesisi işletiyor ve ülke çapında, çoğu kuşatma bölgelerinde yer alan 150’den fazla sağlık merkezi ve hastaneye destek veriyor. 2016’nın başından bu yana Suriye’nin kuzey ve güney bölgelerinde çok sayıda hastane bombalandı. Hava saldırılarına maruz kalan hastaneler arasında 7’si MSF’nin işlettiği hastanelerdi. Bu saldırılar sonucu 16’sı sağlık çalışanı olmak üzere toplam 42 kişi hayatını kaybetti.

Yorum Yapın