Suriye: İnsani yardım konvoyuna yönelik saldırıyı kınıyoruz

MSF arşivinden: Ocak ve Şubat 2016 tarihlerinde 50 kamyonluk bir MSF konvoyu Halep'e tıbbi ve insani yardım malzemeleri ulaştırılmıştı. Fotoğraf: Juan Carlos Tomasi

Ocak ve Şubat 2016 tarihlerinde Halep'e tıbbi ve insani yardım malzemeleri ulaştıran 50 kamyonluk MSF konvoyu (MSF arşivi). Fotoğraf: Juan Carlos Tomasi

20 Eylül 2016 - Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) olarak, dün Suriye'nin Halep eyaletinde insani yardım malzemesi taşıyan kamyonların hedef alındığı saldırıyı en ağır şekilde kınıyoruz.

Kuşatma altında yaşam mücadelesi veren Urum el-Kubra bölgesindeki sivillere insani yardım götüren Birleşmiş Milletler (BM) ve Suriye Kızılayı'na (SARC) ait konvoyların hava saldırısı sırasında vurulması sonucu hayatını kaybeden meslektaşlarımızın yakınlarına ve çalışma arkadaşlarına ise başsağlığı diliyoruz.

Bu saldırı, Doğu Halep'te yaşayan insanların kayıplarına ve bu insanların acılarını dindirmeye yönelik tüm çabalara karşı büyük bir saygısızlıktır. Aynı zamanda savaşın en temel kurallarının bile tekrar tekrar ihlal edildiğinin; insani yardım çalışanlarına, sağlık ekiplerine, hastanelere ve sivillere yönelik saldırıların durdurulmasını talep eden çağrıların, çatışmayı sürdüren devletler tarafından hiçe sayıldığının somut bir göstergesidir.

Suriye Savaşı'nda aktif olarak yer alan uluslararası güçler artık savaşın sorumluluğunu üstlenmeli, sağlık tesisleri ve yardım konvoylarının da aralarında bulunduğu sivil yapılara yönelik saldırılara son vermek için somut adımlar atmalıdır.

Yorum Yapın