Suriye’nin kuşatma altındaki bölgelerinde ateşkese rağmen dehşet sürüyor

MSF'ni ndestek verdiği Maarat Al Numan hastanesi, 15 Şubat 2016 tarihinde hava saldırısına uğradı. 9'u hastane çalışanı olmak üzere en az 25 kişi hayatını kaybetti. 30 yataklı hastanenin 54 çalışanı, iki ameliyat odası, bir ayakta hasta tedavi bölümü ve acil servis departmanı vardı. Hastanenin ayakta hasta birimi, ayda en az 1.500 kişiyi tedavi ediyordu. Acil bölümü ise ayda 1.100 muayene gerçekleştiriyordu.

MSF'nin destek verdiği Maarat Al Numan hastanesi, 15 Şubat 2016 tarihinde hava saldırısına uğradı. 9'u hastane çalışanı olmak üzere en az 25 kişi hayatını kaybetti. 30 yataklı hastanenin 54 çalışanı, iki ameliyat odası, bir ayakta hasta tedavi bölümü ve acil servis departmanı vardı. Hastanenin ayakta hasta birimi, ayda en az 1.500 kişiyi tedavi ediyordu. Acil bölümü ise ayda 1.100 muayene gerçekleştiriyordu.

7 Nisan 2016 - Suriye’de devam eden ateşkes ve ülkenin farklı bölgelerine ulaşan insani yardım konvoyları, savaşın olumsuz etkilerini bölge halkı üzerinde bir nebze azaltmış olsa da, kuşatma altındaki bölgelerde durum hala vahametini koruyor.

Suriye’nin kuşatma altındaki bölgelerinde kaygı verici vakalarla karşılaşmaya devam ettiklerini belirten Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Direktörü Dr. Bart Janssen, “Geçtiğimiz iki hafta içinde Şam’ın kuşatma altındaki bölgelerinde sayısız üzücü olayla karşılaştık. Bir doktor keskin nişancılar tarafından öldürülürken, destek verdiğimiz iki saha hastanesi de bombalandı.

Şu anda kuşatma altındaki mahallelerde hava saldırıları sürdüğü için bu bölgelere tıbbi yardım malzemelerinin girişinde ciddi sıkıntı yaşıyoruz. Bu nedenle sivillere yönelik her türlü saldırının sonlandırılması için çağrımızı yineliyor ve yaralıların acilen güvenli bir bölgeye sevkedilmesi için tıbbi tahliyelere bir an önce izin verilmesi gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz.

İnsani yardım çalışanlarının ihtiyaç olan tüm bölgelere, özellikle de kuşaltma altındaki mahallelere hiçbir engelle karşılaşmadan girebilmesi, yardım malzemelerini şu anda halen son derece savunmasız olan bölge halkına düzenli bir şekilde ulaştırabilmesi gerekir” dedi.

Zabadani’deki son doktor da öldürüldü

Kuşatma altındaki Zabadani kentinde bir kurtarma ekibiyle görev yapan bir doktor, geçtiğimiz hafta bir hastayı tedavi ettikten hemen sonra keskin nişancılar tarafından vuruldu. Bir kurtarma ekibinde görev yapan doktor, Zabadani’de kalan son doktordu.

Kuşatma altındaki bölgelerin çoğunda halihazırda görev yapan çok az sayıda doktor var çünkü doktorların bir kısmı hayatta kalmak için ülkelerini çoktan terketti. Büyük bir kısmı da hava saldırıları ve keşkin nişancılar nedeniyle hayatını kaybetti. MSF’nin verilerine göre, 2015 yılında MSF tarafından desteklenen 23 Suriyeli sağlık personeli çatışmalar nedeniyle hayatını kaybetti, 58’i ise yaralı olarak kurtuldu.

Şu anda Suriye’nin kuşatma altındaki bölgelerinde çoğunlukla kısıtlı pratik ve teorik eğitimi olan tıp ve hemşirelik öğrencileri çalışıyor ve bu öğrencilerin büyük bir kısmı çalışırken öğreniyor. MSF, bu öğrencilere uzaktan danışmanlık desteği vermeye çalışsa da, teknik uzmanlık ve doğru teşhis gerektiren tıbbi süreçlerde zaman zaman sorunlar yaşanabiliyor.

İki hastane bombalandı

MSF tarafından desteklenen iki hastane de geçtiğimiz hafta yakındaki bir okul ve sivillerin yaşadığı kuşatma altındaki Doğu Guta bölgesindeki iki bina ile birlikte bombalandı. Saldırıda 38 kişi hayatını kaybederken, 5’i sağlık personeli olmak üzere toplam 87 kişi yaralandı. MSF’nin bir süredir destek verdiği sağlık tesislerinin bulunduğu El Marj, El Safir ve Zebdin ise, hala bombalı saldırıların gölgesinde.

Son birkaç aydır çok kısıtlı miktarda tıbbi malzeme ile çok zor şartlar altında çalışmak zorunda kalan Doğu Guta’daki doktorlar, tıbbi malzeme yardımı konusunda MSF’ye ve diğer insani yardım kuruluşlarına bel bağlamış durumda.

Tıbbi ihtiyaç malzemeleri kayıp

Ocak ve Şubat 2016 tarihlerinde MSF Suriye'nin Halep şehrine, tıbbi araç-gereç, ilaç, çadır ve gıda dışı malzeme içeren 50 kamyonluk tıbbi ve insani yardım malzemesi göndermişti.

Ocak ve Şubat 2016 tarihlerinde MSF Suriye'nin Halep şehrine, tıbbi araç-gereç, ilaç, çadır ve gıda dışı malzeme içeren 50 kamyonluk tıbbi ve insani yardım malzemesi göndermişti.

Tüm bu gelişmelere ek olarak, MSF’nin tıbbi ve teknik destek verdiği bölgedeki sağlık çalışanları, uluslararası yardım konvoyları tarafından gönderilen ameliyat kitleri, kan torbaları, serum ve anestezik ilaç gibi kısıtlı miktardaki tıbbi malzemelerin bir kısmının ellerine ulaşmadığını bildiriyor. Bunlar, kaza kaynaklı travmaları iyileştirebilecek, hava saldırısı sonucu yaralanan hastaların ve sezeryanla doğum yapmak zorunda kalan kadınların en çok ihtiyaç duyduğu tıbbi gereç ve malzemeler arasında yer alıyor. Birleşmiş Milletler, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla 2016’da ülkeye gönderilen tıbbi yardım konvoylarından 80 bin tıbbi malzemenin kaybolduğunu belirtmişti.

Madaya’da 5 ölüm daha: Tıbbi tahliyelere hala izin verilmiyor

Şam’ın kuşatma altındaki bölgelerinde MSF’nin destek verdiği 40 sağlık tesisinde tedavi gören ve sağlık durumu kritik olan çok sayıdaki hastanın yalnızca çok azına tıbbi tahliye izni verildi. Bu hastaların çoğu acilen güvenli bir bölgede tedavi görmesi gerekirken, yoğun çatışmaların ortasında hapsedilmiş durumdalar.

Oysa Suriye’nin kuşatma altındaki bölgelerinden bir olan Madaya’da son bir hafta içinde hayatını kaybeden beş kişiden üçünün sağlık durumu, tıbbi tahliye izni olması halinde acil bir tedaviyle dengelenebilecek seviyedeydi. Patlamamış bir bombayla oynadıktan yalnızca birkaç saat sonra hayatını kaybeden bir çocuk, beyin damar rahatsızlığı olduğu tahmin edilen ileri yaştaki bir hasta ve yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybeden genç bir adam, tıbbi tahliyelere izin verilmediği için sağlık çalışanları tarafından kurtarılamadı.

Beslenme yetersizliği

Madaya’ya ulaştırılan gıda ve insani yardım konvoylarına rağmen, halihazırda yetersiz beslenme nedeniyle hayati tehlikeyi atlatmamış olan 100’den fazla hasta Suriye’de MSF’nin destek verdiği sağlık çalışanları tarafından tespit edildi. Madamiye bölgesinde ise, açlık nedeniyle sağlık durumu kritik düzeyde olan yedi vaka belirlendi.

Daraya ve Duma gibi bölgelere ise hiçbir şekilde resmi kanallar aracılığıyla insani yardım ulaştırılamıyor. Şam yakınlarındaki Barze ve Humus yakınlarındaki El Waer kuşatma bölgeleri de erişime tamamen kapanmış durumda.

Madaya

Soldaki fotoğrafta Madaya'daki evinde görülen 17 yaşındaki Mohammed, bu fotoğraftan iki gün sonra beslenme yetersizliği nedeniyle hayatını kaybetti. Beş ay boyunca travma tedavisi gören Mohammed'in beyninde aynı zamanda nörolojik hasar meydana gelmişti.

Madaya'nın tamamen kuşatma altında olması nedeniyle doktorların sunduğu tedavi yetersiz kalmış, Mohammed'e gıda olarak verilebilecek hiçbir şey kalmamıştı.

Mohammed'in sağlık durumu, Ocak 2016'da uluslararası yardım konvoylarının girişine izin verildiği sırada oldukça kritik düzeydeydi. Besin yetersizliği konusunda uzmanlığı olmayan doktorlar, ellerinden gelenin en iyisini yapmalarına rağmen, kötü gidişatın önüne geçemediler. Fotoğraf, 2 Nisan 2016 tarihinde MSF'nin destek verdiği Suriyeli sağlık çalışanları tarafından çekildi. Mohammed'in yüzü, hala kuşatma bölgesinde yaşayan aile bireylerini korumak amacıyla özellikle gösterilmemiştir.

Önemli Not: MSF, güvenliğin izin verdiği ölçüde Kuzey Suriye’deki bazı bölgelerde toplam altı sağlık tesisi işletiyor. Ülkenin büyük bir kısmında çatışmaların yoğun bir şekilde devam etmesi ve resmi çalışma izninin verilmemiş olması, MSF’nin ülke çapındaki sağlık tesisi işletmesine engel oluyor. MSF, halihazırda Suriye içindeki 70’ten fazla sağlık tesisine düzenli destek veriyor ve 80’e yakın sağlık merkezine de düzenli tıbbi malzeme bağışı yapıyor. Desteklerin önemli bir kısmı, kuşatma altında görev yapan sağlık çalışanlarına yoğunlaşıyor. MSF tarafından desteklenen sağlık tesisleri ise, Suriyeli doktorlar tarafından işletiliyor.

Yorum Yapın