Hindistan ve ASEAN ile yürütülen ticaret müzakerelerinde uygun fiyatlı ilaçların önündeki yeni tehdit

İlaçlarımızdan ellerinizi çekin!

Yeni Delhi/Cenevre 21 Nisan 2016: Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (BKEO - RCEP) ticaret anlaşmasında dile getirilen yeni önerilerin, dünya çapında milyonlarca insanın uygun fiyatlı ilaçlara erişiminde ciddi bir kısıtlama meydana getirebileceğini açıkladı. MSF, Pazar günü Avustralya'nın Perth şehrinde başlayan BKEO müzakerelerinin bir sonraki turundan önce, ticaret anlaşmasının olası zararlı sonuçları konusunda alarma geçti.

MSF Temel İlaçlara Erişim Kampanyası (Access Campaign) Güney Asya Başkanı Leena Menghaney, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "BKEO müzakerelerinde sunulan teklifler, ilaçlara erişim konusunda, uluslararası ticaret kuralları çerçevesinde gerekli olandan daha sıkı fikri mülkiyet önlemlerine odaklanıyor. Eğer anlaşma bu haliyle kabul edilirse, Hindistan'dan temin edilen uygun fiyatlı jenerik ilaçların hayat kurtarıcılığına güvenen milyonlarca insan için uygun fiyatlı jenerik ilaçlara erişim sınırlanacak. Buna Endonezya, Tayland, Myanmar, Kamboçya ve Laos başta olmak üzere anlaşmada yer alan birçok ülke de dahil olacak” dedi.

Fikri mülkiyet konusunda müzakerelerden sızan bölüm, Japonya ve Güney Kore'nin uluslararası ticaret kuralları gerekliliklerinin ötesine geçen ve uygun fiyatlı jenerik ilaçlara erişimi sınırlayacak nitelikte tekliflerde bulunduklarını gösteriyor.

MSF Temel İlaçlara Erişim Kampanyası Doğu Asya Başkanı Brian Davies ise, son gelişmeler ışığında, "Masaya yatırılan fikri mülkiyet maddelerinin çoğu, ilaçlara erişim konusunda şu ana kadar gerçekleştirilmiş en kötü ticaret anlaşması olarak kabul edilen Trans-Pasifik Ortaklığı anlaşmasının hükümlerini birebir yansıtıyor. Özellikle Hindistan ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nin (ASEAN) en önemli üyeleri olmak üzere TPP'ye henüz girmemiş ülkeler, BKEO müzakerelerinde benzer standartları kabul etmeye zorlanacak” dedi.

Hindistan’ın BKEO müzakerelerinde yer alması, uygun fiyatlı ilaçlara erişimi kısıtlayacak önlemleri daha da endişe verici hale getiriyor. Jenerik ilaçların büyük çaplı üretimi nedeniyle “gelişmekte olan ülkelerin eczanesi” olarak bilinen Hindistan, gelişmiş ülkelerdeki bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan hastalıkların tedavisi için gerekli olan hayat kurtarıcı uygun fiyatlı ilaçların tedariğini sağlıyor. MSF’nin HIV, verem ve sıtma tedavisi için satın aldığı ilaçların üçte ikisi Hindistan'dan temin edilen jenerik ilaçlardan oluşuyor.

Hindistan, Perth şehrindeki müzakereler sırasında, geçmişteki ticaret anlaşmalarında kendi müzakerecileri tarafından güvenceye alınmış ve ilaçlara erişim konusundaki ciddi mücadeleler sonucu elde edilmiş bazı önlemlerden vazgeçmesi için giderek artan bir baskı altına girecek. Sözkonusu müzakereciler, hem Hindistan-Japonya Kapsamlı Ortaklık Anlaşması'nda hem de Avrupa Birliği-Hindistan Serbest Ticaret Anlaşması için devam eden müzakerelerde teklif edilen fakat reddedilen uzatılmış patent süreleri ve veri koruması gibi en zarar verici hükümlere karşı sert bir duruş sergilediler.

İlaçlara erişimin önündeki en büyük tehditlerden biri de, piyasaya daha uygun fiyatlı jenerik ilaçların girişini engelleyecek olan, patent niteliğindeki “veri koruması” uygulaması. Bu uygulama, artık patentle korunmayan veya kullanmaya başlamak için patente gerek olmayan ilaçlar için bile gerçeli olacak. Uzatılmış patent süreleri ve fikri müllkiyet uygulamasının tartışmaya açık yönleri gibi ilaçlara erişimin önündeki diğer hükümlerin görüşülmesi ise, istismarı önlemek amacıyla ileri bir tarihe atıldı.

MSF Sağlık Koordinatörü Doktor Greg Elder, konuyla ilgili endişelerini şu şekilde dile getirdi: "Eğer bu anlaşmadaki önlemler, insanların ihtiyaç duydukları jenerik ilaçlara ulaşmalarına engel olursa, HIV gibi birçok hastalığın tedavisinde meydana gelebilecek herhangi bir gecikme veya kesinti, sağlık alanında çok ciddi sonuçlara yol açacaktır. MSF olarak HIV hastalığıyla yaşayan 230.000 kişinin tedavisinde kullandığımız ilaçların %97'si Hindistan'dan temin edilen jenerik ilaçlardan oluşuyor. Jenerik ilaçlar olmadığı takdirde, yüzbinlerce kişiyi tedavi etmemiz mümkün olmayacak. Bu nedenle Hindistan ve Güneydoğu Asya Uluslar Birliği'ni (ASEAN) temsil eden müzakerecilere sesleniyoruz: Ticaret anlaşmasında karara bağlanan koşulların, gelişmiş ülkelerde bizim ve birçok insanın güvendiği jenerik ilaç tedariğine herhangi bir engel oluşturmadığından emin olun.”

 

Yorum Yapın