Venezuela: MSF, ülkeye dönenlerin kaldığı karantina merkezlerine destek sağlıyor

Oswaldo Martinez, Venezuelalı, 31 yaşında. Ülkesindeki ekonomik durum nedeniyle ailesini – eşini ve iki çocuğunu – geçindiremez hale gelince Kolombiya'ya göç etmiş. Hayatını soğan satarak kazanırken zor bir karar vererek ailesini Venezuela'da bırakıp Peru'ya gitmiş. Orada iş bulamayınca Ekvador'a geçmiş. Altı ay boyunca iş aradıktan sonra, COVID-19 salgınının Latin Amerika'ya da yayılmasıyla eve dönmeye karar vermiş.

Eğitimli bir berber olan 23 yaşındaki Jefferson (ortada), iki ay boyunca eşi ve bir yaşındaki oğluyla Peru'nun başkenti Lima'dan Venezuela'ya yürümüş. Oswaldo Martinez, sağda. @Veronica Ravelo/MSF

Oswaldo’nun Venezuela'ya dönüş yolculuğu, uzun ve zorlu olmuş. Haftalarca yürümüş. Kolombiya'nın Cucuta kasabasına vardığında, birkaç kez Simon Bolivar Köprüsü'nden Venezuela'ya geçmeyi denemiş. Nihayet geçtiğinde COVID-19 için test edilip karantinaya alınmış. Koronavirüsün yayılmasını önlemek için ülkeye dönen Venezuelalılara ülkeye giriş yaptıklarında test uygulanıyor.

Karantinasının bitmesini beklediği merkezde Oswaldo şöyle diyor: "Venezuela'ya çocuklarım için geri döndüm, aileniz ve işiniz olmadan geçirmek için altı ay çok uzun bir zaman."

Bu yıl binlerce Venezuelalı ülkesine geri döndü. Kolombiya hükümetinin göçten sorumlu birimi Migracion Colombia tarafından hazırlanan rapora göre, Temmuz ayına kadar 90 binin üzerinde Venezuelalı Kolombiya üzerinden ülkesiye dönüş yaptı.

Venezuela'ya dönen binlerce göçmenin çoğu, sınır eyaleti Tachira'ya geliyor. Burada hükümetin eski okullarda veya spor salonlarında yaklaşık 28 karantina merkezi bulunuyor. Geri dönen kişilere hızlı bir test uygulanıyor, sonrasında test sonuçlarına göre gruplara ayrılıyorlar. Karantina dönemi sona erdiğinde veya iyileştiklerinde, insanların evlerine dönüş yolculuklarına devam etmelerine izin veriliyor.

Belediye ve eyalet yetkilileriyle birlikte çalışan Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ekipleri, bu karantina merkezlerinde kalan Venezuelalılara (temiz içme suyu başta olmak üzere) su ve sanitasyon odaklı insani yardım sağlıyor.

MSF’nin Tachira’daki ekibinden Veronica Perez, "Karantina merkezlerinde sağlık ekiplerimiz tarafından en sık görülen rahatsızlıklardan biri ishaldi. Bu nedenle temiz içme suyu sağlayarak hijyen koşullarını iyileştirme ihtiyacı duyduk," diyor.

MSF, eyalet genelinde 16 karantina merkezine temiz içme suyu sağlamak için sistemler kurarak, enfeksiyon kontrolü malzemeleri, su dezenfeksiyon tabletleri ve klor ölçümü cihazları bağışlayarak destek sağladı. MSF ekipleri ayrıca duşlar ve çamaşır yıkama noktaları inşa etti, mutfak gereçleri sağladı, çalışanlara yiyecekleri temizleme ve genel hijyen önlemleri konusunda eğitim verdi. Olumlu hijyen uygulamalarını desteklemek ve yaygın hastalıkları önlemek için sağlığı geliştirme günleri düzenlendi.

Oswaldo, vakit geçirmek için merkezde insanların saçlarını kesen arkadaşı Jefferson Hernandez'e eşlik ediyor. Eğitimli bir berber olan 23 yaşındaki Jefferson, iki ay boyunca eşi ve bir yaşındaki oğluyla Peru'nun başkenti Lima'dan Venezuela'ya yürümüş. İki büyük çocuğu iki gün önce sınırı geçmeyi başarmış ve şimdi farklı merkezlerde karantinaya alınmışlar. Jefferson, evine diğer çocuklarını da aldıktan sonra ailecek dönmek istiyor.

Ülkelerine dönen Venezuelalılar, COVID-19 salgınına karşı önlemler kapsamında, Kolombiya sınırındaki Tachira eyaletinde hükümet tarafından kurulan karantina merkezlerine alınıyor. MSF, ağırlıklı olarak su ve sanitasyon konusunda yetkililere destek sağlıyor. @Veronica Ravelo/MSF

Bu yıl binlerce Venezuelalı ülkesine geri döndü. Kolombiya hükümetinin göçten sorumlu birimi Migracion Colombia tarafından hazırlanan rapora göre, Temmuz ayına kadar 90 binin üzerinde Venezuelalı Kolombiya üzerinden ülkeye dönüş yaptı.

Ülkeye dönenlerin çoğu, bu yolculuğu Latin Amerika'nın diğer bölgelerinden yürüyerek yaptı. Bu dönüş yolu birçok hikaye barındırıyor. 22 yaşındaki Cristian, Kolombiya'nın başkenti Bogota'da yemek dağıtıcısı olarak çalışırken salgın nedeniyle işini kaybetmiş ve ülkesine bisikletle dönmüş. 14 yaşındaki Daniela*, bir yakınının ölümü nedeniyle ülkeden ayrılan annesinin arkasından gitmek için ondan birkaç gün sonra yola düşmüş ve iki ay boyunca yürümüş. Kolombiya sınırındaki Cucuta'daki bir kuaför salonunda manikürcü olarak çalışan 26 yaşındaki Deyanina, pandemi nedeniyle işini kaybettikten sonra evine dönmek zorunda kalmış.

Cristian, Daniela ve Deyanina Venezuela'ya aynı gün döndüler ve COVID-19 için test edildikten sonra San Cristobal'de şimdi karantina merkezi olan eski bir spor kompleksine götürüldüler. Birlikte geçirdikleri bir haftadan sonra neredeyse aile gibi oldular. Yakında evlerine dönmek için yola çıkacaklar.

Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) Venezuela'daki faaliyetleri

MSF, Venezuela'da 2015'ten bu yana faaliyet gösteriyor. Anzoategui, Amazonas, Bolivar, Sucre, Tachira, Miranda eyaletleri ve Capital bölgesindeki mevcut MSF programları COVID-19 salgını ve (başka hastalıklar için tedavi gören) kırılgan grupların acil ihtiyaçları doğrultusunda gözden geçirildi.

MSF ekipleri Tachira eyaletinde, yakın zamanda Kolombiya'dan sınırı geçen ve COVID-19 salgını nedeniyle tedbir olarak karantinaya alınan Venezuelalılara yardım sağlıyor. Bugüne kadar ülkesine dönen 9.350 Venezuelalı’ya destek sağlandı.

*Gizliliği korumak için isim değiştirildi.

Ana sayfa görseli: Douglas Perez, COVID-19 salgını nedeniyle işini kaybettikten sonra Ekvador'dan Venezuela'ya dönmek için 3.800 km yol kat etmiş. Eşyalarını toplayıp köpeği Pio ile ülkesine dönmeye karar vermiş. Şimdi, Kolombiya sınırındaki Tachira eyaletinde Venezuela hükümetinin ülkeye geri dönenler için kurduğu karantina merkezlerinden birinde kalıyor. Douglas, karantina dönemini bitirmeyi ve Carabobo eyaletindeki evine dönüş yolculuğuna devam etmeyi dört gözle bekliyor. @Veronica Ravelo/MSF

Yorum Yapın