Yunanistan: MSF, Midilli'deki COVID-19 merkezini kapatmak zorunda kaldı

Atina, 30 Temmuz 2020Yerel makamların kentsel planlama düzenlemelerine ilişkin para cezaları ve suçlamalarının ardından uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Yunanistan'ın Midilli Adası'nda hizmet veren COVID-19 izolasyon merkezini kapatmak zorunda kaldı.

MSF, 15.000'den fazla mültecinin aşırı kalabalık ve hijyenden uzak koşullarda yaşadığı Moria kabul merkezi yakınlarında salgının yayılma riski olmasına rağmen yetkililerin izolasyon merkezini açık tutma yönünde irade göstermemelerini şiddetle kınıyor. MSF, merkezin kapatılmasının adadaki COVID-19 müdahale kapasitesini önemli ölçüde azaltacağı ve Moria'da bir salgın meydana gelmesi durumunda çok ciddi etkileri olabileceği konusunda uyarıyor.

Son 5 yıldır, Yunan adalarındaki kabul merkezlerinde sıkışıp kalmış insanları kapatma politikalarının korkunç sonuçlarına tanık olduk. Şimdiyse, hem de küresel bir salgın sırasında, yetkililerin ihmal ettiği bir halk sağlığı riskine yanıt vermemiz engellendi.

MSF’nin Yunanistan’daki faaliyetlerinden sorumlu olan Stephan Oberreit, “Yerel makamlar, ilgili tarafların çabalarına rağmen, pandemi gerçeğini göz önünde bulundurarak bu cezaları ve potansiyel suçlamaları iptal etmedi. Bu nedenle hayal kırıklığı içindeyiz. Midilli'deki halk sağlığı sistemi, Moria'da bir salgın ortaya çıkması durumunda bunun sonuçlarıyla başa çıkacak kapasiteye sahip değil, izolasyon merkezini bu nedenle açmıştık. Bugün, Moria’nın COVID-19 salgını ile mücadelesinin önemli bir bileşeni olan bu merkezi kapatmak zorunda bırakıldık,” şeklinde konuştu.

MSF’nin Midilli Adası’ndaki COVID-19 izolasyon merkezi, adadaki sağlık örgütlerinin çabaları ve kamu görevlileri ile yerel hastanenin desteğiyle 6 Mayıs 2020’de açılmıştı. Merkez, Moria’da COVID-19 semptomları gösteren kişilerin adada izole edilip tıbbi hizmet alabildiği tek noktaydı.

MSF'nin Midilli Adası'ndaki COVID-19 izolasyon merkezinde görevli bir sağlık çalışanı. © Enri Canaj/Magnum Photos for MSF

İzolasyon merkezi 1 Temmuz'dan bu yana yerel makamlar tarafından kentsel planlama düzenlemelerine ilişkin para cezaları ve suçlamalara tâbi tutuldu. Oysaki merkez, Göç Bakanı tarafından Moria kabul merkezinde sıkışıp kalan insanlar arasında COVID-19'un yayılmasını önlemeyi amaçlayan acil durum hazırlık planının bir parçası olarak hayata geçirilmişti.

Oberreit, “Moria'da yanı başımızda, insanlık onurunun muazzam düzeyde ihlal edildiğine, binlerce insanın insanlık dışı koşullarda sıkışıp kaldığına tanık oluyoruz. Hassas durumdaki insanları korumaya çalışırken yerel yetkililer tarafından engellendiğimiz için şaşkınlık içindeyiz,” diyor.

Şu anda Moria'da bulunan 15.000 kişi çok küçük bir alanı paylaşıyor, su ve sabuna erişimleri de sınırlı. Bu da fiziksel mesafe ve düzenli el yıkama gibi önleyici tedbirlerin uygulanmasını imkânsız hale getiriyor. Yaşları, kronik hastalıkları veya aileleri nedeniyle yüksek risk altında olan 300'den fazla kişi bu tehlikeli koşullarda sıkışıp kalmış durumda. MSF, COVID-19 açısından yüksek risk altında olanlar da dâhil olmak üzere hassas durumdaki tüm insanların Moria’dan derhal güvenli bir yere tahliye edilmesi çağrısında bulunuyor.

Midilli'deki halk sağlığı sistemi, Moria'da bir salgın ortaya çıkması durumunda bunun sonuçlarıyla başa çıkacak kapasiteye sahip değil, izolasyon merkezini bu nedenle açmıştık.

MSF Operasyon Direktörü Bertand Perrochet, “Bu, Avrupa ve Yunanistan makamlarının göçmenlere ve mültecilere yardım konusunda bıraktığı boşlukları kapatmaya çalışırken karşılaştığımız ilk engel değil. Biz ve diğer insani yardım kuruluşlarının karşılaştığı son engel de olmayacak. Son beş yıldır, Yunan adalarındaki kabul merkezlerinde sıkışıp kalmış insanları kapatma politikalarının korkunç sonuçlarına tanık olduk. Şimdiyse, hem de küresel bir salgın sırasında, yetkililerin ihmal ettiği bir halk sağlığı riskine yanıt vermemiz engellendi,” diyor.

MSF’nin Moria’da bulunan kliniğinde çocuk sağlığı, cinsel sağlık ve üreme sağlığı ile ruh sağlığı hizmetleri verilmeye devam ediliyor. MSF, Moria kabul merkezinde olası bir COVID-19 salgını riskine dair atılması gereken adımlar konusunda yerel makamlarla görüşmeye hazır olduğunu belirtiyor.

Ana sayfa görseli: @Ihab Abassi/MSF

Yorum Yapın