bagislariniz nasil kullaniliyorSınır Tanımayan Doktorlar (MSF) bağışçısı olarak, sunduğumuz nitelikli sağlık hizmetlerinin dünyanın herhangi bir yerinde desteğe en çok ihtiyacı olan insanlara ulaştırılmasına bizzat yardımcı olursunuz.

Bağışlarınız her yıl, milyonlarca insana ulaşan danışmanlık, operasyon, tedavi ve aşılama kampanyaları için harcanır. Çoğunlukla hizmetlerimizi ihtiyaç duyulan bölgelere ve insanlara doğrudan biz ulaştırırız. Bağışlarınızla sağlık hizmetleri sağlar, yerel çalışanlara eğitim verir, acil afet durumlarına ve süregelen çatışmaların yarattığı fiziksel ve ruhsal sağlık sorunlarına hızla müdahale ederiz. Bu, MSF’ye güvenerek bağışladığınız paranın MSF tarafından bizzat harcanması anlamına gelir.

MSF'ye bağış yaptığınız zaman, bu para o anda ihtiyacın en yüksek olduğu ülkeye yönlendirilir. Bağışların koordinasyonu, 24 MSF ofisi ve 70’den fazla ülkede sürdürdüğümüz projeler ışığında takip edilir. Doğrudan saha çalışmalarımıza yönlendirdiğimiz bu fonlar uluslararası idari giderler için kullanılmaz.

Temel Giderler

Her kuruluş gibi bizim de temel harcamalarımız olmasına rağmen topladığımız fonların yaklaşık %5’lik bir kısmı maaşlar ve yürütme giderleri için kullanılır.

Fonların yaklaşık %15’i farkındalık oluşturma ve kaynak artırma kampanyaları için yeniden kullanılır ve deniz aşırı çalışmalarımız için bizlere belirli miktarda fon akışkanlığı sağlar. Geri kalan bütçenin tamamı, sağlık hizmetleri harcamalarında ve program desteğinde kullanılır.

Çalışmalarımızın tamamı temel harcamaları düşük tutmak için tasarlanmıştır. Mütevazı ofisler kiralarız, en düşük fiyatlı ulaşımı tercih ederiz ve yurtdışına gitmemiz gerektiğinde uygun fiyatlı otellerde kalarak odalarımızı paylaşırız.

Acil Tıbbi Müdahale Rezervi

Ekiplerimiz deprem, tsunami veya savaş gibi doğal veya insan kaynaklı afetlerde hızla devreye girer. Bireysel bağışçılarımızın gönderdiği fonlar sayesinde afetzedelere zaman kaybetmeden ulaşır ve bu fonları acil ihtiyaç duyulan herhangi bir bölgeye hızla aktarabiliriz.

Bağışçılarımızın desteği sayesinde MSF’nin önemli miktarda acil tıbbi müdahale rezervi bulunmaktadır. Bu rezerv, hükümetlerden fon beklemeden veya fon aktarımında herhangi bir sorun yaşamadan harekete geçmemizi sağlar. Kullanılan fonların yerini ise yapılan yeni bağışlar ile doldururuz.

Bu fonlar sağlık hizmetlerimizin yürütüldüğü bölgelere ulaştığında proje ekiplerimiz tarafından dikkatle yönetilir ve bağışlarınız ayrıntılı bir muhasebe sistemine dahil edilir.

Harcanan her bir kuruş için merkez ofislerimize ve bağışçılarımıza paranın nasıl kullanıldığı hakkında açıklama ve geri bildirim yapılır. Mesuliyet, hesap verme yükümlülüğü ve şeffaflık bizler için son derece önemlidir.

Sınır Tanımayan Doktorlar’ın çalışmalarının devamlılığını sağlayan bağışçılarımız, yani sizlersiniz. Her birinize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Sınır Tanımayan Doktorlar'a bağış yapmak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.