MSF yemenSınır Tanımayan Doktorlar savaş bölgelerinde ve siyasi anlaşmazlık yaşanan durumlarda taraf tutmaz. Yalnızca ihtiyaçları göz önünde bulundurarak sağlık hizmeti verir, ihtiyaç sahiplerine ulaşmak için gayret gösterir.

Savaşan taraflardan uzak ve bağımsız duruşumuzu ortaya koymanın en iyi yollarından biri, saha çalışmalarımızı sürdürmek için gereken bütçenin neredeyse tamamını dünya çapındaki 6 milyondan fazla bireysel bağışçımızdan sağlamak.

Kısa Bilgi:

  • MSF taraf tutmaz.
  • Yalnızca ihtiyaçları gözeterek yardım sunar.
  • İyi eğitimli ve deneyimli çalışanlarımız çatışma bölgelerine gönderilir.
  • Her saha programının güvenlik kuralları farklıdır.
  • Çatışma bölgesindeki insanlar MSF’nin tarafsız ve bağımsız olduğunu bildikleri oranda gerçek anlamda güvende oluruz.
  • Çatışmalar, ister uluslararası ister yerel düzeyde olsun ciddi sonuçlar doğurur. Şiddet ve ölüm korkusu bölgedeki toplulukların kaçmasına sebep olur, kalanlar içinse sağlık hizmetlerine ulaşabilmek neredeyse imkansızdır.

Bir helikopterin sürekli tepenizde dolanması karada devam eden çatışmadan çok daha büyük bir baskı uyandırıyor. - Paul McMaster, Cerrah, Suriye 2012

Anında Müdahale

Çatışmalar genelde travma yaralanmalarına sebep olur, ancak normal sağlık hizmetlerine ihtiyacı olan insanlar da (hamileler, diyabet gibi kronik hastalıklara sahip insanlar) ciddi biçimde etkilenir.

Psikolojik rahatsızlıklar, stres ve ruh sağlığı problemleri de genelde artış gösterir. Tüm çatışmalarda ortak olan ve sık görülen bir diğer sorun da cinsel istismar ve tecavüzdür. Bu tür durumlarla karşı karşıya kaldığımızda, deneyimli doktor, hemşire ve lojistik ekiplerimizle ve uzmanlaşmış tıbbi ve lojistik destekle bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için gayret gösteririz.

Yaygın Şiddet Olayları

Savaş bölgesinde çalışmak son derece zorlu, stresli ve korkutucu olabilir; bu sebeple, yalnızca bu bölgelerde çalışmak için istekli olan deneyimli ve eğitimli gönüllülerimizin savaş bölgelerinde çalışmasına izin veririz.

Yaygın şiddet olaylarının yaşandığı durumlarda ekiplerimiz esnek çalışma koşullarına uyum sağlamak durumundadır. Örneğin 2011 yılında MSF ekibi, Libya’nın Misrata kentinde sağlık tesislerinin harap edildiği şiddet olayları sırasında hastanedeki çok sayıda yaralıyı şehirden güvenle tahliye etmek için çok hızlı karar vermek zorunda kalmıştır. Ekip, süratle bir yolcu feribotu ayarlamış, oturma kısımları çıkarılarak ve yere matlar serilerek hastaların yolculuk etmesi sağlanmıştır. Deniz dalgalı olmasına rağmen feribot ertesi gün güvenle Tunus’a ulaşmış ve 71 hasta kendilerini bekleyen 20 ambulans tarafından hastaneye ulaştırılmıştır.

Şiddet olayları, yaralı sayısında korkunç bir artışa sebep oldu, onları feribota güvenle götürebildiğimiz için çok şanslıyız. Helmy Mekaoui, tıbbi tahliye koordinasyonundan sorumlu MSF doktoru

asker sudan

AK-47 cephanesiyle sarılmış genç bir asker, Leer, Güney Sudan. Fotoğraf: Nick Owen/MSF

Güvenlik

Saha çalışanlarımızı tüm tehlikelerden uzak tutmanın imkansız olduğunu kabul etmemize rağmen sıkı güvenlik kurallarımızla olası bir kazanın önüne geçmek için çalışırız.

Yeni bir saha programına başlamadan önce ve program sırasında sürekli olarak risk değerlendirmesi yaparız. Her programın kendine özgü ayrıntılı bir güvenlik rehberi vardır; bu rehberde o bölgede uyguladığımız güvenlik stratejisi, kuralları ve her bir ekip üyesinin sorumlulukları yer alır.

MSF tüm kliniklerinde, araçlarında ve sağlık tesislerinde sıkı bir “silaha hayır” politikası izler. Hastaların güvenliği açısından, silahlı kişilerin hastaneye alınmasına izin verilmez. Tıp etiği ve tarafsızlık ilkesi gereği hangi taraftan olursa olsun savaşta yaralananları da tedavi ederiz, ancak hem yaralılardan hem de yanındaki refakatçilerinden silahlarını hastane girişinde bırakmalarını isteriz. Silahlı kişilerin MSF tesislerinde bulunması ayrıca bizleri de hedef haline getirebilir.

Sınır Tanımayan Doktorlar Logosu

Yıllar içinde şunu anladık ki hayat kurtarırken tarafsızlığımızı açıkça ortaya koyduğumuzda ve bölge halkı tarafından kabul gördüğümüzde MSF logolu bir tişört bizi kurşun geçirmez bir yelekten daha fazla korumaktadır.

Program ve afet koordinatörlerimiz savaş bölgelerinde, yapılması gereken rutin işlerin yanı sıra zamanlarının büyük bölümünü çatışan grupların temsilcileriyle tek tek görüşmekle geçirirler.

Bir Sınır Tanımayan Doktorlar ekibi herkes tarafından bağımsız ve tarafsız tıbbi insani yardım ekibi olarak kabul gördüğünde, sahadaki çalışmaları ve duruşu herkes tarafından anlaşılıp takdir edildiğinde güvende olur.