MSF yemenSınır Tanımayan Doktorlar savaş bölgelerinde ve siyasi anlaşmazlık yaşanan durumlarda kesinlikle taraf tutmaz. Yalnızca ihtiyaçları göz önünde bulundurarak sağlık hizmeti verir, mağdur insanlara ulaşmak için gayret gösteri.

Eğer yardım kuruluşları savaşan gruplardan yalnızca birini destekleseydi; buralarda çalışmak imkansız olurdu; çünkü büyük ihtimalle bu kuruluş çalışanları karşı gruplarca saldırıya uğrardı.

Savaşan gruplardan uzak ve bağımsız duruşumuzu ortaya koymanın en iyi yollarından biri de, saha çalışmalarımızı sürdürmek için gereken bütçenin tamamını kişisel bağışçılardan sağlamaktır. Hükümet yardımlarını kabul etmeyiz ve yalnızca kişisel bağışçılarımızın desteğine itibar ederiz.

Kısa Bilgi:

  • MSF kesinlikle taraf tutmaz.
  • Yalnızca ihtiyacı gözeterek yardım sunarız.
  • Yalnızca çok iyi eğitimli ve deneyimli çalışanlarımız çatışma bölgelerine gönderilir.
  • Her proje bölgesinin güvenlik kuralları farklıdır
  • Çatışma bölgesindeki insanlar MSF’nin tarafsız ve bağımsız olduğunu bildikleri oranda gerçek anlamda güvende oluruz.
  • Çatışma, ister uluslararası ister yerel olsun ciddi sonuçlar doğurur.
  • Şiddet ve ölüm korkusu bölgedeki topluluların kaçmasına sebep olur, kalanlar içinse sağlık hizmetlerine ulaşabilmek neredeyse imkansızdır.

Bir helikopterin sürekli tepenizde dolanması karada devam eden çatışmadan çok daha büyük bir baskı uyandırıyor.

Paul McMaster, Cerrah, Suriye 2012

Anında Müdahale

Çatışmalar genelde travma yaralanmalarına sebep olur, ancak normal sağlık hizmetlerine ihtiyacı olan insanlar da (hamileler, diyabet gibi kronik hastalıklara sahip insanlar) ciddi biçimde etkilenir.

Psikolojik stres ve ruh sağlığı problemleri de genelde artış gösterir. Tüm çatışmalarda maalesef ortak olan ve sık görülen bir diğer sorun da cinsel istismar ve tecavüzdür. Bu tür durumlarla karşı karşıya kaldığımızda, deneyimli doktor, hemşire ve lojistik ekiplerimizle ve uzmanlaşmış tıbbi ve lojistik destekle bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için gayret gösteririz.

Yoğun Şiddet

Yoğun şiddet olaylarının yaşandığı durumlarda ekiplerimiz çok esnek çalışma koşullarına uyum sağlamak durumundadır. 2011 yılında, Libya’nın Misrata kentinde sağlık tesislerinin harap edildiği şiddet olayları sırasında MSF ekibi hastanedeki büyük sayıda yaralıyı şehirden güvenle tahliye etmek için çok hızlı karar vermek zorunda kalmıştı. Ekip, süratle bir yolcu feribotu ayarladı, oturma kısımları çıkarılarak ve yere matlar serilerek hastaların yolculuk etmesi sağlandı.

Denizin dalgalı olmasına rağmen, feribot ertesi gün güvenle Tunus’a ulaştı ve 71 hasta kendilerini bekleyen 20 ambulans tarafından hastaneye ulaştırıldı.

MSF Lojistikçisi Annas Alamudi, “Bana göre bu başarılı bir operasyondu ve yardım edebildiğimiz için çok memnunum. Orada şehirden çıkarılması gereken insanlar vardı ve biz onları çıkardık. Görevimiz başarıyla tamamlandı” dedi.

Şiddet, yaralı sayısında korkunç bir artışa sebep oldu, onları feribota güvenle götürebildiğimiz için çok şanslıyız.

Helmy Mekaoui, tıbbi tahliye koordinasyonundan sorumlu MSF doktoru.

asker sudan

AK-47 cephanesiyle sarılmış genç bir asker, Leer, Güney Sudan. Fotoğraf: Nick Owen/MSF

Deneyimli Saha Çalışanları

Savaş bölgesinde çalışmak son derece zorlu, stresli ve korkutucu olabilir; bu sebeple, yalnızca bu bölgelerde çalışmak için istekli olan deneyimli ve eğitimli gönüllülerimizin savaş bölgelerinde çalışmasına izin veririz.

Sınır Tanımayan Doktorların deneyimli cerrahı Paul McMaster güvenlik koşullarının ağır olduğu projelerde çalışmanın kendisi için hala zor olduğunu, bu görevlerin çok stresli olduğunu ifade etmektedir.

Bir mağarada yaralı tedavi etmek zorunda kaldığı zorlu Suriye görevinden dönen McMaster, “MSF ile beraber çok zorlu yerlerde çalıştım. Sri Lanka, Fildişi Sahili ve Somali gibi bölgelerde ağır savaş koşullarında çalışırken tehlike her zaman karadan geliyordu. Fakat Suriye’de tehlike aynı zamanda hava yoluyla geliyor. Bir helikopterin sürekli tepenizde dolanması karada devam eden çatışmadan çok daha büyük bir baskı uyandırıyor...” demiştir.

Güvenlik

Saha çalışanlarımızı tüm tehlikelerden uzak tutmanın imkansız olduğunu kabul etmemize rağmen sıkı güvenlik kurallarımızla olası bir kazanın önüne geçmek için çalışırız.

Yeni bir projeye başlamadan önce ve proje sırasında sürekli olarak risk değerlendirmesi yaparız. Her proje sahasının kendine özgü ayrıntılı bir güvenlik rehberi vardır; bu rehberde o bölgede uyguladığımız güvenlik stratejisi, kuralları ve her bir ekip üyesinin sorumlulukları yer alır.

MSF tüm kliniklerinde, araçlarında ve sağlık tesislerinde sıkı bir “silaha hayır” politikası izler.

Hastaların güvenliği açısından, silahlı kişilerin hastaneye alınmasına izin verilmemektedir. Tıp ahlakı ve tarafsızlık ilkesi gereği hangi taraftan olursa olsun savaşta yaralananları da tedavi ederiz, ancak hem yaralılardan hem de yanındaki refakatçilerinden silahlarını hastane girişinde bırakmaları isteriz. Silahlı kişilerin MSF tesislerinde bulunması bizleri de hedef haline getirebilir.

Sınır Tanımayan Doktorlar Logosu

Yıllar içinde şunu anladık ki hayat kurtarırken tarafsızlığımızı açıkça ortaya koyduğumuzda ve yerel halk tarafından kabul gördüğümüzde MSF logolu bir tişört bizi kurşun geçirmez bir yelekten daha fazla korumaktadır.

Proje koordinatörlerimiz ve afet koordinatörlerimiz savaş bölgelerinde, yapılması gereken rutin işlerin yanı sıra zamanlarının büyük bölümünü çatışan grupların temsilcileriyle tek tek görüşmekle,toplantılar yapmakla geçirirler.

Bir Sınır Tanımayan Doktorlar ekibi herkes tarafından bağımsız ve tarafsız, sağlık alanında hizmet veren bir insani yardım ekibi olarak kabul gördüğünde, sahadaki çalışmalarımız ve duruşumuzla herkes tarafından anlaşıldığımızda ve takdir edildiğimizde güvende oluruz.