Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Türkiye'de onlarca yıldır insan kaynaklı ve doğal afetlerden etkilenen insanlara yardım ediyor.

MSF mülteci akınlarında, depremlerde ve ülke içindeki herhangi bir acil durum sebebiyle siviller yerinden edildiğinde, insanlara, sivil toplum kuruluşlarına ve yetkili kurumlara yardım etmeye devam ediyor.

Türkiye’de Sınır Tanımayan Doktorlar: Kronoloji

1992 Erzincan Depremi'nde afet bölgesine yardım ekipleri ve destek kitleri gönderildi.

1995 yılında yerinden edilen Diyarbakırlı aileler için öncelikli sağlık hizmetleri düzenlendi.

1995 yılının Ekim ayında, Dinar Depremi'nde sağlık ekipleriyle beraber deprem mağdurlarına yardım edildi.

Bir yıl sonra, Toplum Sağlığı Vakfı’nın (TOSAV) durumdaki Esenyurtlular için sağlık hizmetleri projesine destek verildi.

1997 yılında, TOSAV tarafından başlatılan İstanbul Boğazköy'de yerinden edilen insanlar için yardım projesine destek verildi.

1998 yılının Haziran ayında 1998 Adana-Ceyhan Depremi sonrasında afet bölgesine yardım gönderildi. Aynı yıl, yine TOSAV bünyesinde Adana-Gülbahçe'de bir klinik açılarak burada zor durumdaki insanlar için ücretsiz sağlık hizmeti projesine destek verildi.

1999 Gölcük Depremi'nde de TOSAV ve Uluslararası Nefroloji Birliği Renal Afet Yardım Gücü (ISN) ekipleri ile beraber çalışıldı.

1999 yılının Kasım ayında gerçekleşen ikinci Marmara Depremi'nde sınırlı ve kısa süreli bir afet desteği verildi. TOSAV'ın girişimi ve MSF'nin desteğiyle Düzce'de bir ruh sağlığı kliniği hizmete açıldı.

Şubat 2002'de TOSAV ile beraber Afyon Depremi sonrası yardım projesi yürütüldü.

2003 Bingöl Depremi'nde TOSAV ile beraber bölgedeki deprem mağdurlarına destek verdi.

2011'in Şubat ayında MSF, İstanbul'daki kayıtlı olmayan göçmen faaliyetleri için Helsinki Yurttaşlar Derneği'nin Mülteci Savunma ve Destek Programı'na destek verdi.

2011'in Ekim ayında Van Depremi'nden sonra, Hayata Destek Derneği (Support to Life) ile beraber Van çevresindeki kırsal alanlarda deprem mağdurlarına sığınma desteği verdi ve depremden etkilenen insanlar için ruh sağlığı hizmeti verdi.

2012 ortasında MSF, Suriye için tıbbi yardım sunan sınır ötesi faaliyetlerini başlattı. MSF, o tarihten bu yana, 100'den fazla tıbbi ekibe destek verdi. İdlib ve Halep'te üç hastane işleten MSF, 2013'te Suriyeli mülteciler için Hayata Destek Derneği'nin Kilis'te hayata geçirdiği geçici sağlık hizmetleri merkezine destek verdi.

2014'te Suruç'taki mültecilere yardımcı olmak için bir ruh sağlığı ve anne-çocuk sağlığı merkezi açılarak, IBC ve Hayata Destek Derneği ile beraber su temini ve sağlık hizmetleri için çalışmalar düzenlendi.

Bu faaliyetlerin hepsine finansal ve teknik düzeyde destek vermiş olan MSF halen Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını desteklemeye devam etmekte, Hatay, Gaziantep, Kilis ve Urfa’da Suriyeli mültecilere yönelik ruh sağlığı, birinci basamak sağlık hizmetleri, anne çocuk hizmetleri ile çalışmalarını sürdürmektedir.

MSF Türkiye Ofisi iletişim bilgileri