2017'nin Ağustos ayında Myanmar'ın Rakhine (eski adıyla Arakan) Eyaleti'nde şiddet gördükleri için Bangladeş'e sığınan Rohingya mülteciler arasında, Aralık ayında difteri salgını patlak verdi. Sınır Tanımayan Doktorlar Aralık 2017-Şubat 2018 arasında Bangladeş'in Cox's Bazar bölgesinde 4.648 kişiye difteri tedavisi uyguladı. Hastalananların çoğu 5-14 yaş arası çocuklardı. Fotoğraf: Sara Creta/MSF.

Difteri solunum yollarını etkileyen bulaşıcı bir bakteriyel hastalıktır ve ölümcül olabilir. Hastalık sıklıkla, boğazda ve burunda grimsi, kalın bir tabaka (zar) oluşmasına sebep olur, bu da hava yolunun tıkanmasına ve boğulmaya yol açabilir. Bakterinin ürettiği toksin başta kalp ve böbrekler ile sinir sistemi olmak üzere başka organları da etkileyebilir. Hastalık ateşle başlayarak kademeli şekilde ilerler. Ateşin ardından boğazda bir tabaka oluşturan parçalar ortaya çıkar. Bunların çevresindeki dokunun iltihaplanıp şişmesiyle boyun da kalınlaşabilir.

Tedavinin en önemli ayaklarından biri, antibiyotiğin yanında difteri antitoksini (DAT) verilmesidir. Difteri antitoksini ciddi allerjik reaksiyonlara neden olabildiğinden, bunun uygulanması sırasında hastanın yakından takip edilmesi gerekir. Difteri antitoksininin üretilmesi ve tedarik edilmesi tüm dünyada çok ciddi bir sorundur. Son dönemde dünya çapında aşıyla korunma kapsamının giderek genişlemesiyle difteri hastalığı daha ender görülür olmuş, dolayısıyla sanayileşmiş ülkelerin hemen hemen hepsi bu antitoksinin üretimini durdurmuştur.

Difteri aşıyla önlenebilir ve bu aşı rutin bağışıklama faaliyetlerine dahildir. Salgın durumunda hastalığın yayılmasının durdurmanın önemli bir parçası da aşılama ve hastanın yakın temasta bulunduğu herkese önleyici antibiyotik tedavisi uygulamaktır.

Kaynak: MSF 2017 Uluslararası Faaliyet Raporu


Sınır Tanımayan Doktorlar her yıl dünyanın çeşitli ülkelerindeki çalışmalarının özetini yıllık faaliyet raporlarında sunar. Uluslararası Faaliyet Raporlarında yer alan Hastalıklar ve Faaliyetler Sözlüğü’nde çeşitli hastalıklara ve tedavi biçimlerine, ayrıca MSF’nin sistemli olarak yürüttüğü faaliyetlere dair güncel bilgi bulunur. Raporların Türkçe çevirilerine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 

Raporlarda hastalık ve faaliyetlere dair bilgiler, dünyada o dönemde yaşanan salgınlara göre değişiklik gösterebilir. Geçmiş yıllara ait raporlardan alınan bilgiler sitemizde ilgili başlıklarda erişime açıktır.

Yorum Yapın