2018'de Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin Bikoro bölgesinde yaşanan ebola salgınına müdahalede görevli MSF çalışanları, Ebola Tedavi Merkezi'nde koruyucu kıyafetlerini giyerek göreve hazırlanıyor. Fotoğraf: Hugues Robert/MSF, Mayıs 2018.

Ebola kan, vücut salgıları, organlar ve enfekte olan insanlarla doğrudan temas yoluyla bulaşan bir virüstür. İlk kez 1976 yılında görülen ebolanın çıkış noktası tam olarak bilinmese de, en yüksek ihtimalle yarasalar tarafından taşındığı kabul edilir. MSF, geçtiğimiz yıllarda bildirilen ebola salgınlarının neredeyse tamamına müdahale etmiştir. 2014 yılına kadar, ebola salgınları genellikle coğrafi olarak sınırlı bir bölgede kontrol altına alınabilmiş ve nispeten ücra yerlerde görülmüştür.

Eboladan ölüm oranı yüzde 25 ila yüzde 80 arasında seyretmektedir. Aşılar geliştirilmekte olup virüse karşı tedavi yoktur. Hastaların bakımı sıvı yüklemesine ve ateş, bulantı gibi semptomların tedavisine odaklanır. Ebola grip benzeri semptomlarla ortaya çıkar ve ardından kusma, ishal ve bazı vakalarda kanamalara yol açarak çoğu zaman can kaybına neden olur. Bu denli ölümcül olmasına rağmen güneş ışığı, ısı, çamaşır suyu, klor ve hatta su ve sabunla kolaylıkla öldürülebilen hassas bir virüstür.

Bulaşıcılığın önlenmesi büyük önem taşır ve hastalar son derece sıkı enfeksiyon kontrolü prosedürlerinin uygulandığı Ebola Tedavi Merkezlerinde tedavi edilir. Kişinin hastayken temasta bulunduğu kişilerin tespit edilmesi ve defin işlemlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi de önemli önceliklerdir. Topluluğun hastalık tehdidine, hastalıktan nasıl korunabileceklerine ve belirtileri göstermeleri halinde ne yapmaları gerektiğine dair bilgilendirilmesi için sağlığın teşviki faaliyetleri yürütülmelidir.

Kaynak: MSF 2016 Uluslararası Faaliyet Raporu

Ebolanın insanı nasıl etkilediğine ve tedavisine dair daha kapsamlı bilgiler için aşağıdaki videoları izleyebilirsiniz:

 


Sınır Tanımayan Doktorlar her yıl dünyanın çeşitli ülkelerindeki çalışmalarının özetini yıllık faaliyet raporlarında sunar. Uluslararası Faaliyet Raporlarında yer alan Hastalıklar ve Faaliyetler Sözlüğü’nde çeşitli hastalıklara ve tedavi biçimlerine, ayrıca MSF’nin sistemli olarak yürüttüğü faaliyetlere dair güncel bilgi bulunur. Raporların Türkçe çevirilerine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 

Raporlarda hastalık ve faaliyetlere dair bilgiler, dünyada o dönemde yaşanan salgınlara göre değişiklik gösterebilir. Geçmiş yıllara ait raporlardan alınan bilgiler sitemizde ilgili başlıklarda erişime açıktır.

Yorum Yapın