Güney Sudan'da Faisa Said, 2 yaşındaki kızı Nana Wii Said Kuku'yu Yida'daki MSF Hastanesi'ne getirdi. Ateşi olan ve kızamık hastalarında sık görülen şekilde kuru kuru öksüren Nana Wii'nin küçük bedeninde döküntüler yayılmaya başlamıştı. Nana Wii bu fotoğrafta, burnundan tüple konsantre oksijen veren bir makine yardımıyla nefes alıyor. Annesi, "birkaç hafta önce kızkardeşim de hastalanıp aynı belirtileri gösterdiğinden kızamığı tanıdım," diyor. "Kızım bu hastanede tedavi edilip iyileşti." Fotoğraf: Karin Ekholm/MSF, Ocak 2015 (MSF Arşivi).

Kızamık son derece bulaşıcı viral bir hastalıktır. Virüsün vücuda girmesinin ardından 8 ila 13 gün içinde aralarında burun akıntısı, öksürük, göz enfeksiyonu, döküntü ve yüksek ateşin de bulunduğu ilk belirtiler kendini göstermeye başlar. Kızamığın özel bir tedavisi yoktur; hastalar karantinaya alınır, A vitamini verilir ve gözle ilgili sorunlar, stomatit (bir çeşit viral ağız enfeksiyonu), susuz kalma, protein eksikliği ve solunum yolları enfeksiyonları gibi komplikasyonlar tedavi edilir.

Gelişmiş̧ ülkelerde kızamık olan insanların büyük bölümü iki-üç hafta içinde iyileşir ve ölüm oranı düşüktür. Ancak gelişmekte olan ülkelerde ölüm oranı yüzde 3 ila 15 arasında seyreder, insanların daha kırılgan durumda olduğu şartlarda bu oran yüzde 20’ye kadar yükselir. Ölümler genellikle ağır solunum yolu enfeksiyonu, ishal, susuz kalma veya ensefalit (beyin iltihabı) gibi komplikasyonlardan kaynaklanır.

Kızamığa karşı güvenli ve uygun maliyetli bir aşı vardır, büyük ölçekli aşı kampanyalarıyla vaka sayısında ve ölüm oranlarında ciddi düşüşler kaydedilmiştir. Fakat özellikle sağlık sisteminin yetersiz, salgınların sık ve sağlık hizmetlerine erişimin kısıtlı olduğu ülkelerdeki insanlar halen kolaylıkla kızamığa yakalanabilir.

MSF 2017’de yaşanan salgınlarda 2.095.000 kişiyi kızamığa karşı aşıladı.

Kaynak: MSF 2017 Uluslararası Faaliyet Raporu 


Sınır Tanımayan Doktorlar her yıl dünyanın çeşitli ülkelerindeki çalışmalarının özetini yıllık faaliyet raporlarında sunar. Uluslararası Faaliyet Raporlarında yer alan Hastalıklar ve Faaliyetler Sözlüğü’nde çeşitli hastalıklara ve tedavi biçimlerine, ayrıca MSF’nin sistemli olarak yürüttüğü faaliyetlere dair güncel bilgi bulunur. Raporların Türkçe çevirilerine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 

Raporlarda hastalık ve faaliyetlere dair bilgiler, dünyada o dönemde yaşanan salgınlara göre değişiklik gösterebilir. Geçmiş yıllara ait raporlardan alınan bilgiler sitemizde ilgili başlıklarda erişime açıktır.

Yorum Yapın