Ruh Sağlığı Hizmetleri

MSF'den psikolog Yvette Aiello ve çevirmen Layali Zariefeh, Filistin'de "Şehit ve Gazi Aileleri Derneği"nden Kalkilyalı çocuklarla, ruh sağlığını destekleme amaçlı oyun seansları yapıyor. Fotoğraf: Alwa Simpson White/MSF, Ağustos 2018.

Şiddete maruz bırakılmak ya da buna tanık olmak, sevdiklerini kaybetmek ve geçim kaynaklarının yok edilmesi gibi travmatik olaylar, insanın ruh sağlığını olumsuz yönde etkiler. MSF, bu olayların uzun süreli psikolojik sorunlara neden olma olasılığını azaltmak amacıyla, travma yaşayanlara psikososyal destek sağlar.

Psikososyal destek, hastaların yaşadıkları travmalarla başa çıkabilmek için kendi yöntemlerini geliştirmelerine odaklanır. Danışmanlarımız hastaların yaşadıkları hakkında konuşmalarına yardım ederek duygularını anlamlandırmalarına ve travmaya baş ederek genel stres seviyesini azaltmalarına destek olur. MSF tamamlayıcı bir yaklaşımla gruplar için psikolojik danışma seansları da sağlar.

2017’de MSF ekipleri 306.300 bireysel ruh sağlığı görüşmesi ve 49.800 grup ruh sağlığı seansı gerçekleştirdi.

Kaynak: MSF 2017 Uluslararası Faaliyet Raporu


Sınır Tanımayan Doktorlar her yıl dünyanın çeşitli ülkelerindeki çalışmalarının özetini yıllık faaliyet raporlarında sunar. Uluslararası Faaliyet Raporlarında yer alan Hastalıklar ve Faaliyetler Sözlüğü’nde çeşitli hastalıklara ve tedavi biçimlerine, ayrıca MSF’nin sistemli olarak yürüttüğü faaliyetlere dair güncel bilgi bulunur. Raporların Türkçe çevirilerine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 

Raporlarda hastalık ve faaliyetlere dair bilgiler, dünyada o dönemde yaşanan salgınlara göre değişiklik gösterebilir. Geçmiş yıllara ait raporlardan alınan bilgiler sitemizde ilgili başlıklarda erişime açıktır.

Yorum Yapın