Sıtmanın endemik olduğu Güney Sudan'da, Eski Fangak'taki MSF kliniğinin acil servisinde bir gece, sağlık görevlisi küçük bir kıza sıtma tedavisi uyguluyor. Fotoğraf: Frederic Noy, Aralık 2017.

Sıtma virüs taşıyan sivrisinekler yoluyla bulaşır. Belirtileri yüksek ateş, eklem ağrısı, titreme, baş ağrısı, tekrarlayan kusma, kasılma ve komadır. Ağır sıtma, hemen hemen her zaman Plasmodium falciparum parazitinden kaynaklanır  ve organ hasarına yol açarak tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanır. MSF tarafından yürütülen saha araştırmaları artemisinin temelli kombinasyon terapisinin (ACT) halihazırda Plasmodium falciparum’dan kaynaklanan sıtma vakalarında en etkili tedavi olduğunu ortaya koymaya yardımcı olmuştur. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2010 yılında güncellediği kılavuz, çocuklarda görülen ağır sıtmanın tedavisinde artemeter iğneleri yerine artesunat kullanımını tavsiye eder.

Uzun süre etkili böcek öldürücü ilaçlarla işlem görmüş cibinlikler sıtmayı engellemede önemli araçlardandır. En hassas durumda olan ve ağır sıtmaya yakalanma sıklığı en yüksek olanlar, gebe kadınlar ile 5 yaşından küçük çocuklardır. MSF, hastalığın endemik olarak görüldüğü bölgelerde bu kişilere cibinlik dağıtır, MSF çalışanları topluluklara cibinlik kullanımı hakkında bilgi verir.

MSF 2012 yılında Çad, Mali ve Nijer’de sıtmaya karşı mevsimsel kimyasal önleme stratejisinin pilot uygulamasını yaptı. Bugün birkaç ülkede kullanılmakta olan bu yöntemde, hastalığın en yüksek düzeyde seyrettiği 3 ila 4 aylık zaman diliminde 5 yaşından küçük çocuklara ağız yoluyla sıtmaya karşı ilaç verilir.

2017’de MSF 2.520.600 kişiyi sıtmaya karşı tedavi etti.

Kaynak: MSF 2017 Uluslararası Faaliyet Raporu


Sınır Tanımayan Doktorlar her yıl dünyanın çeşitli ülkelerindeki çalışmalarının özetini yıllık faaliyet raporlarında sunar. Uluslararası Faaliyet Raporlarında yer alan Hastalıklar ve Faaliyetler Sözlüğü’nde çeşitli hastalıklara ve tedavi biçimlerine, ayrıca MSF’nin sistemli olarak yürüttüğü faaliyetlere dair güncel bilgi bulunur. Raporların Türkçe çevirilerine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 

Raporlarda hastalık ve faaliyetlere dair bilgiler, dünyada o dönemde yaşanan salgınlara göre değişiklik gösterebilir. Geçmiş yıllara ait raporlardan alınan bilgiler sitemizde ilgili başlıklarda erişime açıktır.

Yorum Yapın