Yardım Malzemesi Dağıtımı

Irak'ta, İslam Devleti grubun (IŞİD) elinden alınan Musul'un sokaklarında MSF ekipleri sabun, havlu, diş fırçası gibi malzemeleri içeren temizlik kiti dağıtımı yapıyor. Savaşta büyük hasar gören bu kente dönenler, tuzaklanmış patlayıcıları harekete geçirme tehlikesi altında, elektrik ve suyun olmadığı kısmen yıkılmış evlerinde çok zor şartlarda yaşıyor. Böyle bir durumda temel hijyen sağlamaya yarayacak temizlik malzemelerinin temin edilmesi hem hastalıkları önlemeyi, hem de insanları biraz rahatlatmayı amaçlıyor. Fotoğraf: Sacha Myers/MSF, Nisan 2018.

MSF’nin temel odağı sağlık hizmeti vermektir. Ama acil durumlarda ekiplerimiz çoğu zaman, hayatta kalmak için elzem olan yardım malzemelerinin dağıtımını da üstlenir. Dağıtılan malzemeler arasında kıyafet, battaniye, yatak, barınma ve temizlik malzemeleri, yemek pişirme araçları ve yakıt bulunur. Afet hallerinde yardım malzemeleri genellikle kitler halinde dağıtılır. Örneğin yemek pişirme kitleri insanların kendileri için yemek hazırlamasını sağlamak için ocak, tencere, tabak, kap, kesici aletler ve bir bidon içerir. Temizlik kitlerindeyse sabun, şampuan, diş fırçası, diş̧ macunu ve deterjan vardır.

MSF, insanların sığınacak bir yerinin olmadığı ve temel yapı malzemelerinin tedarik edilemediği durumlarda, barınma ihtiyacının giderilmesi amacıyla ip, naylon örtü ve çadır gibi acil yardım malzemeleri de dağıtır. Daha soğuk iklim koşullarının olduğu hallerdeyse ya daha dayanıklı çadırlar dağıtılır ya da ekipler daha sağlam yapılar kurma arayışına girer.

2017 yılında MSF 82.200 yardım kiti dağıttı.

Kaynak: MSF 2017 Uluslararası Faaliyet Raporu


Sınır Tanımayan Doktorlar her yıl dünyanın çeşitli ülkelerindeki çalışmalarının özetini yıllık faaliyet raporlarında sunar. Uluslararası Faaliyet Raporlarında yer alan Hastalıklar ve Faaliyetler Sözlüğü’nde çeşitli hastalıklara ve tedavi biçimlerine, ayrıca MSF’nin sistemli olarak yürüttüğü faaliyetlere dair güncel bilgi bulunur. Raporların Türkçe çevirilerine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 

Raporlarda hastalık ve faaliyetlere dair bilgiler, dünyada o dönemde yaşanan salgınlara göre değişiklik gösterebilir. Geçmiş yıllara ait raporlardan alınan bilgiler sitemizde ilgili başlıklarda erişime açıktır.

Yorum Yapın