AB-Hindistan Zirvesi’ne MSF’den çağrı: Düşük maliyetli ilaçların önünü kesen anlaşmaya “hayır”

Muhteşem Hindistan "Gelişmekte Olan Ülkelerin Eczanesi'ni kapatmayın"

Muhteşem Hindistan: "Yoksulların Eczanesi'ni kapatmayın"

29 Mart 2016, Brüksel/Cenevre/Yeni Delhi – Sınır Tanımayan Doktorlar (Médecins Sans Frontières – MSF), yarın Brüksel’de yapılması planlanan Avrupa Birliği – Hindistan Zirvesi öncesinde Hindistan Başbakanı Narendra Modi’ye seslenerek, uygun fiyatlı ilaçlara erişimin önünü kesecek olan ticaret anlaşmasına imza atmamasını ve Avrupa ülkelerinin bu yöndeki baskılarına boyun eğmemesini talep etti.

MSF, dünya çapındaki milyonlarca insanın hayatını olumsuz etkileyecek bu anlaşmanın “gelişmekte olan ülkelerin eczanesi” olarak tanımlanan Hindistan’ın mevcut ilaç politikalarından vazgeçmesi anlamına geleceğinin altını çiziyor.

Hindistan’ın düşük maliyetli ilaçları olmasaydı milyonlarca insanı tedavi edemezdik

Yaklaşık üç yıldır hız kaybeden ikili görüşmelerin yeniden başlamasıyla birlikte bir kez daha gündeme gelen serbest ticaret anlaşması, müzakere tarafları için hala tartışmalı olan bazı başlıklar içeriyor. Bunlar arasında en dikkat çekici olanı ise, uygun fiyatlı ilaçların Hindistan’da üretimini ve dünyanın farklı bölgelerine ithalatını kapsayan fikri mülkiyet hakları maddesi.

İlaçlarımızdan ellerinizi çekin!

İlaçlarımızdan ellerinizi çekin!

Konuyla ilgili açıklamasında ölümcül hastalıklara karşı Hindistan’ın önemine değinen MSF Uluslararası Başkanı Joanne Liu, “Bugün dünyanın dört bir yanında ilaç bekleyen milyonlarca insan, hayat kurtaran uygun maliyetli jenerik ilaçların anavatanı olarak kabul edilen Hindistan’a umudunu bağlamış durumda. ‘Gelişmekte Olan Ülkelerin Eczanesi’nin kapatılmasına yönelik herhangi bir adım, feci sonuçları da beraberinde getirecektir” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün 60’tan fazla ülkede milyonlarca insana tıbbi insani yardım ulaştıran MSF olarak, hastalıklara karşı mücadelemizde ağırlıklı olarak Hindistan’da üretilen jenerik ilaçlara bağlıyız. HIV, tüberküloz ve sıtma gibi hastalıkları tedavi etmek için satın aldığımız ilaçların üçte ikisi Hindistan'dan. Bu düşük maliyetli ilaçlar olmasaydı, bu kadar çok insanı tedavi edemezdik.”

MSF’nin 230.000 HIV hastasını tedavi etmek için kullandığı antiretroviral ilaçların yaklaşık yüzde 98’i ve 23.000 tüberküloz (TB) hastasını tedavi etmek için kullandığı ilaçların dörtte üçü Hindistan’daki jenerik ilaç şirketlerinden temin ediliyor.

Sorunlu madde: Fikri mülkiyet hakları

HIV, Hepatit C ve kanser hastalarının yıllardır süren etkili mücadelesi ve tepkileri sonucu bazı maddeler ticaret anlaşmasından kaldırılmış olsa da, ilaçlara erişimin önünü kesecek bazı kritik maddeler hala anlaşmada yer alıyor. Avrupa Birliği tarafından önerilen fikri mülkiyet hakları maddesi bunlardan biri. Bu maddeye göre çok uluslu bir şirket, yasal ilaçların gelişmekte olan ülkelere gönderildiği sırada sürece müdahale edebilir ve fikri mülkiyet haklarının ihlal edildiğini öne sürebilir.

Benzer bir şekilde MSF gibi tedavi imkanı sunan üçüncü partiler de bu maddeye göre tartışmalı patente sahip ilaçları ve jenerik ilaçları satın aldığı veya kullandığı gerekçesiyle mahkemeye çıkarılabilir. Jenerik ilaçların farklı sebepler nedeniyle hastalara zamanında ulaştırılamaması demek, ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalınacağı anlamına geliyor.

MSF Hands Off Hindistan

Hindistan’ın hayat kurtaran jenerik ilaçlarının ve ilaç politikalarının, AB ülkelerinin talepleri karşısında korunmasını talep eden MSF Hands Off (Ellerinizi Çekin) kampanyası hakkında ayrıntılı bilgi almak için: handsoff.msf.org Fotoğraf: Bruno de Cock

“Gelişmekte olan ülkelerde hayat kurtarma amacını taşıyan jenerik ilaçların AB ülkelerinin tekeline aldığı günlere asla geri dönemeyiz” diyen MSF Temel İlaçlara Erişim Kampanyası (Access) Güney Asya Bölge Başkanı Leena Menghaney, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Müzakerelerin yeniden başladığı bugünlerde, temel ilaçlara erişim hala bir sorun olarak karşımızda duruyor. Başbakan Modi, AB-Hindistan Zirvesi’nde Avrupa liderleri karşısında dimdik durmalı ve Hindistan’ın, dünyanın dört bir yanında düşük maliyetli ilaçları bekleyen milyonlarca insana kapılarını kapatmayacağını açıklamalıdır.”

Yorum Yapın