DSÖ'nün 2017 Küresel Tüberküloz Raporu’nun ardından...

MSF'nin Mumbai'deki kliniğinde tedavi gören 18 yaşındaki Nischaya, Hindistan'da yeni ilaçları edinebilen çok az sayıdaki Yaygın İlaca Dirençli Tüberküloz hastasından biri. Fotoğraf: Atul Loke -
Panos Pictures

Sınır Tanımayan Doktorlar’ın Temel İlaç ve Aşılara Erişim Kampanyası* Tüberküloz, HIV ve Hepatit C Tıbbi Danışmanı Dr. Isaac Chikwanha, geçtiğimiz hafta Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan 2017 Küresel Tüberküloz Raporu’nun ardından, raporun sonuçlarını değerlendiriyor ve verem olarak da bilinen dünyanın en ölümcül bulaşıcı hastalığı olan tüberkülozla mücadele konusunda yapılması gerekenlerin altını çiziyor.

30 Ekim 2017 – Dünyanın en ölümcül bulaşıcı hastalığı olan ve verem olarak da bilinen tüberküloz (TB), aslında tedavi edilebilir bir hastalık olmasına rağmen, nasıl olur da sadece geçen sene yaklaşık 1,7 milyon insanın hayatını alabilir?

Tüberkülozun ilaca dirençli formunda vaka sayısı her yıl artarken, teşhis alanındaki açık hala çok büyük: İlaca dirençli tüberküloz hastası her beş kişiden dördüne doğru teşhis konamıyor. Tedavi görmeye başlayan tüberküloz hastalarının ise yalnızca yarısı iyileşiyor.

İlaca dirençli tüberküloz tedavisinde kullanılan iki yeni ilaç olan Bedaquiline ve Delamanid beş yıldır kullanımda olmasına rağmen, tedaviye ihtiyaç duyan insanların %5’i bile bu ilaçlara erişemiyor.

Geçtiğimiz yıl ilaca erişim bakımından 2015’e kıyasla hiçbir ilerleme kaydedilemedi. Oysa bu süre içerisinde bu ilaçlarla daha fazla insanın hayatı kurtulabilirdi.

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ve Tüberkülozu Durdurma Ortak Girişimi (Stop TB Partnership – STBP) tarafından hazırlanan Tüberküloza Karşı Seferberlik (Out of Step) başlıklı rapora göre tüberkülozun en yoğun olduğu ülkeler, aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü’nün bu salgını durdurmak için önerdiği iyi uygulamaları ve araçları kullanma konusunda en yetersiz kalan ülkeler.

Bakanlıklar düzeyinde ilk kez yapılacak olan Tüberküloza Son Verme Küresel Konferansı** için çok sayıda ülkenin sağlık bakanı bu ay Moskova’da bir araya gelecek. Dünya liderleri, Eylül 2018’de New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’na paralel olarak yapılacak tüberküloz konulu BM Üst Düzey Toplantısı’na katılma imkanı bulacaklar. Bu da yine, bu seviyede ilk defa yapılan bir toplantı olacak.

Bu vesileyle bütün dünyanın dikkate alması gereken bir hastalık olan tüberküloza bu kez hak ettiği önem verilecek mi?

Tüberküloz konusunda gidişatı tersine çevirmek için ciddi ve somut adımlar atıldığını görmek istiyoruz. Tüberkülozun yaygın olduğu ülkeler bu hastalıkla mücadeleye yönelik çabalarını artırmalı, ilaca dirençli tüberküloz tedavisinde kullanılan yeni yöntemler de dahil olmak üzere teşhis ve tedavi imkanlarına erişimi kolaylaştırmalıdır. Hükümetler aynı zamanda tüberkülozun bütün türlerine karşı etkili olan yeni tedaviler geliştirmeye öncelik vermelidir. Daha ne bekliyoruz?

* Access Campaign

** Global Ministerial Conference on Ending TB

Tüberküloza Karşı Seferberlik Raporu'nun İngilizce orijinaline bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 

Yorum Yapın