24-30 Nisan Dünya Aşı Haftası: Aşının önemi ve aşı pazarındaki mevcut engeller

Aşı, halk sağlığı programları çerçevesinde kullanılan en uygun maliyetli yöntemlerden biri. Buna rağmen her yıl yaklaşık 2 milyon insanın, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) gibi kurumların çocuklar için önerdiği aşılarla önlenebilecek hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Önerilen aşılar arasında DTP (difteri tetanoz boğmaca karma aşısı), kızamık, çocuk felci, hepatit B, Haemophilius influenzae tip b (Hib), konjuge pnömokok, rota virüsü, BCG (verem aşısı), kızamıkçık, sarı humma ve insan papilloma virüsü aşıları yer alıyor. Bulunulan bölgeye bağlı olarak aşı ihtiyaçları da değişiyor.

2015 yılında toplam 258.800 kişiye aşı uygulayan Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), kapsamlı aşı programları bulunmayan bölgelerde beş yaş altı çocukların aşılanmasını temel sağlık hizmetleri programlarının ayrılmaz bir parçası olarak görüyor. Salgın müdahaleleri söz konusu olduğunda MSF; kızamık, sarı humma ve daha az sıklıkta da olsa menenjit aşısı uygulamasını hızla hayata geçiriyor.

Geniş kapsamlı aşı kampanyaları, aşının faydaları konusunda bilinçlendirmenin yanı sıra insanların aşı olmak için toplanabileceği noktaların kurulmasını kapsıyor. Genellikle 2 ila 3 hafta süren aşı kampanyaları sayesinde yüzlerce hatta binlerce insana ulaşılıyor.

msf_zaturre_asisi_cocuk_olumleri

Aşı pazarında tekelleşmeye karşı mücadele

Afetlerde ve salgınlarda aşıyla önlenebilen hastalıklara karşı 40 yıldan uzun bir süredir en ön safta mücadele eden ve sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğu bölgelerde rutin bağışıklama faaliyetlerini sürdüren MSF, aynı zamanda "aşı sektöründeki" mevcut engelleri ortadan kaldırmak için mücadelesini sürdürüyor. Özellikle uygun fiyatlı ve adapte edilmiş aşıların yaygınlaştırılması için savunuculuk faaliyetlerini sürdüren MSF, geçtiğimiz yıl ikinci baskısını yayınladığı Doğru Aşı (The Right Shot) adlı raporuyla aşı pazarının çok uluslu birkaç şirketin tekelinde olmasını ve rekabet ortamının bulunmamasını irdeliyor.

MSF Temel İlaç ve Aşılara Erişim ile Adil Aşılama kampanyaları

MSF, 22 Nisan 2015 tarihinde, ilaç şirketleri Pfizer ve  GSK’nın (GlaxoSmithKline) gelişmekte olan ülkeler ve insani yardım kuruluşları için zatürre aşısının fiyatını çocuk başına 5 dolara düşürmesi ve aşıların erişilebilir olması için küresel bir kampanya başlattı.

Kampanyanın amacı, söz konusu ülkelerde çocuk ölümlerini azaltmak ve ilaç şirketlerinin bu ülkelerde nasıl bir ilaç fiyatlandırması yaptığını ifşa etmekti.

MSF, kampanyanın açılışını New Jersey’de Pfizer’in hissedarlarından oluşan toplantıda zatürre aşısıyla ilgili bir soru yönelterek yaptı. Yönetim kurulu üyelerine tüm ülkelerde zatürre aşısının fiyatının açıklanması yönünde baskı yapan MSF, toplantıda ayrıca zatürre aşısı fiyatlandırmasının gizli tutulmasıyla ilgili önemli bilgiler içeren belgeler de dağıttı.

İkili görüşmeler ve eylemler ile güçlendirilen kampanya süresince MSF'ye destek veren kitlelerin sayesinde Pfizer ve GSK zatürree aşısının fiyatını insani yardım kuruluşları için düşürdü.

Şimdi Pfizer ve GSK'nın bu yöndeki çabalarını ikiye katlamalarını talep ediyor, insani yardım kuruluşlarına sundukları fiyat indirimlerini, kaynak sıkıntısı çektikleri için çocukları zatürreye karşı gerektiği gibi koruyamayan gelişmekte olan ülkeler için de uygulamalarını bekliyoruz.

MSF'nin Adil Aşılama kampanyasıyla ilgili daha fazla bilgi için http://afairshot.org ve https://www.msfaccess.org/ adreslerini ziyaret edebilir, konuyla ilgili haberlerin bazılarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın