Dr. Moneta: Umarım iyi olduğu için kontrol randevusuna gelmemiştir

Dr. Ilaria Moneta, MSF'nin destek verdiği Bangassou hastanesinin pediyatri kliniğinde bir çocuğu muayene ediyor. Fotoğraf: Sandra Smiley

Dr. Ilaria Moneta, MSF'nin destek verdiği Bangassou hastanesinin pediyatri kliniğinde bir çocuğu muayene ediyor. Fotoğraf: Sandra Smiley

Her yıl yaklaşık bir milyon çocuk, tehlikeli ve ölümcül bir hastalık olan zatürre yüzünden hayatını kaybediyor. Zatürreyi önleyebilen bir aşı olmasına rağmen, aşının fiyatı çok yüksek olduğundan çok sayıda ülke bu aşıyı satın alamıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki çocuklara adil aşılama yapabilmemiz için, ilaç şirketleri #Pfizer ve  #GSK’nın gelişmekte olan ülkeler ve insani yardım kuruluşları için aşının fiyatını çocuk başına 5 dolara düşürmesi gerekiyor. Dünya Zatürre Günü'ne bir gün kala, #AskPharma etiketini kullanarak siz de bu ihtiyacı dile getirip ve aynı talebi kendilerine sosyal medya kanalları (https://twitter.com/pfizer) üzerinden iletebilirsiniz.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ile çalışan İtalyan pediyatri uzmanı Dr. Ilaria Moneta, gelişmekte olan ülkelerde çocuk ölümlerinin en büyük nedenlerinden biri olan zatürrenin pençesindeki bir hastasını anlatıyor.

"Burada beni en çok etkileyen hastalardan biri, hem zatürre hem de ciddi derecede besin yetersizliği çeken 18 aylık küçük bir çocuktu. Buraya getirildiğinde çok zayıf ve güçsüzdü; ama bizimle geçirdiği 10 günden sonra sağlığı iyi yönde gelişme gösterdi. Bildiğiniz üzere bu kadar küçük bir çocuğun hastanede bu kadar uzun zaman geçirmesi doğru değil. Ama bu küçük çocuk hatırı sayılır bir iyileşme göstererek her gün daha da canlandı.

Hastaneden ayrılmadan önceki son günlerinde beni görür görmez yüzünde kocaman bir gülümsemeyle ellerimi yakalıyor, bir şekilde benimle iletişim kurmak istiyordu.

Ama dün kontrol randevusu için geldiğinde bizi endişelendirdi. Bir haftada çok kilo kaybetmişti.

Onu görür görmez iyi olmadığını anlamıştım. Beni tanımamıştı, mutsuz ve kırgın görünüyordu; sanki bambaşka biri olmuştu. Onu gözlemlemek için tekrar hastaneye yatırmak istedim ama bunu yapamadık.

Ailesi bu kasabada yaşıyor, en azından hastaneye gelmek için uzun yolculuk etmeleri gerekmiyor. Ama bugün gelmediler. Umarım bu iyi olduğu içindir. Yani, umuyorum öyledir."

MSF'nin Adil Aşılama kampanyasıyla ilgili daha fazla bilgi için: http://afairshot.org

Yorum Yapın