Dünya AIDS Günü'nde Damgalamaya Hayır Demek İçin "Zwa Nga Bien"

Ayrımcılığa ve damgalamaya karşı cesaretle yan yanayız: Zwa Nga Bien (Bana İyi Bakın)

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ve Kongolu HIV/AIDS aktivistleri, 2017 Dünya AIDS Günü öncesinde “Zwa Nga Bien – Bana İyi Bakın” farkındalık kampanyasını başlattı. Kampanyanın amacı, HIV ile yaşayan bireylerin karşılaştığı ayrımcılığa ve toplumsal damgalamaya karşı çıkmak.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti müzik dünyasının iki popüler sanatçısı Lexxus Legal ve Sista Becky, Genç Umut Derneği’nden (Jeunesse Espoir) HIV pozitif gençler ve MSF ile birlikte bir klip hazırlayarak, Kongo’da ve dünya çapında HIV ile yaşayan bireylerin uğradığı ayrımcılığa dikkat çekti.

Zwa Nga Bien (Bana İyi Bakın), HIV hakkındaki yanlış bilgi ve önyargılarla mücadele etmek, bu virüsle yaşayan insanların damgalanmasına, dışlanmasına ve göz ardı edilmesine karşı çıkmak için güçlü bir çağrı.

HIV ile ilgili yaygın ve güçlü önyargıların, insanları test yaptırmaktan ve kendi HIV durumlarını öğrenmekten alıkoyduğunu vurgulayan MSF HIV Projesi Koordinatörü Pamela Van Zuylen, toplumdan dışlanma korkusu nedeniyle HIV pozitif olma ihtimalini düşünmek bile istemeyen pek çok kişinin test yaptırmadığını, bu nedenle ciddi şekilde hastalandığını söyledi.

Sanatçı Lexxus Legal ve Sista Becky, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki MSF ekibi ve Jeunesse Espoir aktivistleriyle birlikte HIV pozitif bireylerin hayatını etkileyen toplumsal damgalamaya karşı duruyor. Zwa Nga Bien şarkısını paylaşarak siz de damgalamaya ve ayrımcılığa hayır diyebilirsiniz. Fotoğraf: Sara Creta/MSF

Zuylen, “HIV pozitif tanısı konan bireylerin hayatlarına devam edebilmesi için toplumsal damgalanma ve dışlanmayla mücadele etmek, HIV ile yaşayan insanlar üzerindeki bu baskıyı kırmak çok önemli. Antiretroviral ilaç tedavisi vücuttaki virüsü baskılayarak HIV pozitif bireylerin sağlıklı bir hayat sürmesine imkan sağlıyor.”

HIV ile yaşayan insanlar ilham oldu

Kampanyanın en önemli öğesi olan “Zwa Nga Bien” şarkısı, Jeunesse Espoir aktivistlerinin tecrübelerine dayanıyor. Klipte Lexxus Legal ve Sista Becky’nin yanı sıra aktivistler de yer alıyor ve seslerini doğrudan duyuruyor. Şarkı, dinleyicileri HIV pozitif tanısı konan gençlere önyargısız bakmaya davet ediyor.

Jeunesse Espoir Koordinatörü Toussaint Ngundoli de şarkıyla ilgili şunları söyledi: “HIV ile yaşayan üyelerimizin çoğu antiretroviral tedavisi görüyor ve sağlık durumları iyi. Gördüğünüz gibi onlarla HIV negatif insanlar arasında hiçbir fark yok. HIV pozitif olan gençleri dışlayanların büyük bölümü HIV konusunda kendi durumlarını bilmiyor bile.

İşte bu yüzden, üzerimizdeki bu yaftayı yavaş yavaş kaldırabilmek için şarkıda kendi hikayelerimizi paylaşmak istedik.”

"Önyargıların hepsi, bilmemekten

Alay etmek, dışlamak, hep cahillikten

Gerçek hikayeleri olan, açık yürekli insanlarız biz

Efsane değiliz; cesaretle yan yanayız, damgalanmaya karşıyız"

Yorum Yapın