İmza kampanyası: AQUARIUS denizde hayat kurtarmaya devam etmeli

Aquarius’a ve denizdeki yardım faaliyetlerine sahip çıkalım

Bu imza kampanyası SOS MEDITERRANEE ve Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) tarafından yürütülmektedir.

İmza kampanyası metni

Avrupa’daki bütün devletlerin dikkatine:

Bizler, sivil toplumun üyeleri olarak, Orta Akdeniz’deki son faal sivil kurtarma gemisi olan Aquarius’un mürettebatına katılıyoruz ve Avrupa’daki tüm devletlerden, siyasi kaygılar gözetmeksizin ve uluslararası kanunlara bütünüyle bağlı olarak, denizde zor durumda kalan insanların hayatını kurtarma konusunda yükümlülüklerini yerine getirmelerini talep ediyoruz.

  • Aquarius’un hayat kurtaran görevine kaldığı yerden devam etmesine izin verilmesi için gereken tüm tedbirlerin en kısa sürede alınması,
  • Denizde zor durumda kalan insanlara yardım etme görevinin yerine getirilmesi,
  • Akdeniz’de etkili bir Avrupa kurtarma modeli oluşturarak devletlerin kendi sorumluluklarını üstlenmesi için Avrupa ülkelerine çağrı yapıyoruz.

Bu kampanya neden önemli?

31 ayda 230’dan fazla kurtarma operasyonunda görev alan Aquarius, bu süre içinde 29.523 kişinin hayatını kurtardı. Son zamanlarda karşılaştığımız siyasi manevralar ise, Aquarius’un arama kurtarma faaliyetlerini kasıtlı olarak durdurmayı hedefledi. Bir ay içinde geminin sicil kaydı iki kere iptal edildi; gemi önce Cebelitarık bayrağını kaybetti, sonra Panama bayrağını.

Aquarius denizde faaliyet gösteremediği takdirde, Avrupa kapıları önünde daha fazla insan ölecek. Avrupa’nın gözlerini kapamayı tercih ettiği bu süreçte insanlar, sessiz sedasız hayatlarını kaybetmeye devam edecekler.

Bu nedenle daha fazla geciktirmeden Aquarius’un yeni bir bayrak ile kayıt altına alınması ve geminin hayat kurtarma görevine devam edebilmesi için, ellerindeki her türlü imkanı kullanmaları yönünde Avrupa ülkelerine çağrı yapıyoruz.

Son aylarda denizciler ve sivil kurtarma gemilerindeki görevliler, Orta Akdeniz’deki uygulamalarda endişe verici gelişmelere tanık oldular. Uluslararası kanunlar ve deniz hukukuyla çelişen bu uygulamalar, sivil kurtarma gemilerinin hayat kurtarmasına engel oluyor. Denizde tehlike altında olan insanlara yardım etme görevine ise artık saygı duyulmuyor.

Dayanışma ve insanlık, denizde ve karada yasadışı ilan ediliyor.

Bu nedenle zor durumdaki insanlara yardım etme görevlerini yerine getirmeleri, aynı zamanda kurtarma ekiplerini ve insani yardım çalışanlarını suçlu göstermeye dönük girişimleri kınamaları için Avrupa’daki bütün devletlere çağrı yapıyoruz.

Aquarius, Avrupa ülkelerinin dünyadaki en ölümcül göç yolu olan Akdeniz’deki insani trajediye tepki vermekteki başarısızlığına karşılık olarak, diğer sivil kurtarma gemileriyle birlikte görevine devam etti. Halihazırda Libya’daki insan hakları ihlallerinden kaçmak için hayatlarını tehlikeye atan ve denizde zor durumda olan insanlar için kurtarma araçlarına büyük ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca Haziran ayından bu yana, kurtarılan insanların karaya çıkarılması için güvenli bir yer tahsis edilmesine yönelik süreçlerde birçok güçlükle karşılaşılıyor.

Bu nedenle denizden kurtarılan insanları güvenli bir yerde karaya çıkarmak için öngörülebilir ve sürdürülebilir bir mekanizma oluşturmaları ve etkili bir Avrupa kurtarma modeli geliştirmeleri için Avrupa’daki tüm devletlere çağrı yapıyoruz.

İnsanlar hayatlarını kaybediyor. Aquarius gemisi, sivil toplumun da desteğiyle onları kurtarmaya çalışıyor.

İnsanlığı ve insani değerleri savunmamıza yardımcı olmak için siz de kampanyayı imzalayın, çağrımızda bize katılın.

İmza kampanyasının tam adresi: https://you.wemove.eu/campaigns/save-the-aquarius-and-rescue-at-sea

İmzanızla çağrımıza destek olmak için, açılan sayfada bulunan sağdaki kutucuğa isim, soyad, e-posta, ülke ve posta kodu bilgilerini girdikten sonra "Sign the petition" (Kampanyayı imzala) düğmesine basmanız gerekiyor. Mesajımızın daha fazla kişiye ulaşması için imza kampanyasını sosyal medya hesaplarınızda da paylaşabilirsiniz. 

İmza kampanyasının yer aldığı We Move Europe sitesinin kampanya notu:

“İmzala” kutucuğuna tıklayarak bu kampanyaya destek veriyor ve WeMove.EU’nun bilgilerinizi bu kampanyanın amacı doğrultusunda kullanmasına izin veriyorsunuz. İsminizi, soyadınızı ve ülkenizi, kampanyanın hedefindeki kişi ve kurumlara teslim edebiliriz. Kişiselleştirilmiş güncelleme almak için abone olmadığınız sürece, kampanya sona erdikten sonra bilgilerinizi sileceğiz. İzniniz olmadan bilgilerinizi hiçbir zaman üçüncü kişilerle paylaşmayacağız. Gizlilik ilkelerimizi buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Yorum Yapın