Kunduz: 547.000 İmza Beyaz Saray'a Teslim Edildi

"Savaşın bile kuralları vardır"

10.12.2015 - Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Afganistan'daki Kunduz hastanesinin 3 Ekim'de ABD uçaklarınca bombalanmasıyla ilgili olarak, ABD Başkanı Barack Obama'dan "bağımsız soruşturma" talep eden 547.000 kişinin imzasını Beyaz Saray'a teslim etti.

MSF, aynı zamanda, imza tesliminde bombardıman sırasında hayatını kaybeden 14 MSF çalışanı için bir anma töreni düzenledi.

İmza kampanyası, 14'ü MSF sağlık çalışanı olmak üzere en az 42 kişinin hayatını kaybettiği hava saldırılarının ve Cenevre Sözleşmesi kapsamına giren hak ihlallerinin, Uluslararası İnsancıl Hukuk İhlalleri Tespit Komisyonu (IHFFC - International Humanitarian Fact-Finding Commission) tarafından bağımsız bir şekilde soruşturulması için Obama'ya çağrıda bulunuyor.

İmza teslimi sırasında konuşma yapan MSF-USA Direktörü Jason Cone, "Ancak bağımsız ve uluslararası bir heyet tarafından hazırlanacak bir rapor ABD'nin savaş kurallarına uymak için çaba sarfedip sarfetmediğini ortaya koyabilir. Uluslararası İnsancıl Hukuk, hastanelere ve sağlık çalışanlarına yönelik bu tür saldırıları yasaklıyor ve şiddetle kınıyor. Bu nedenle hava saldırılarını sağlık tesislerine bizzat yönelten faillerin Kunduz soruşturmasını tek başına yürütmesi yeterli değildir" dedi.

Savaşın bile bir hukuku var

Anma töreninde konuşan MSF-USA Başkanı Dr. Deane Marchbein ise, Kunduz hastanesinin bombalanmasıyla ilgili hak ihlallerine değindi ve şunları söyledi: "Dünya çapında yürüttüğümüz tüm sağlık hizmetlerinde bize rehberlik eden en temel unsur tıp etiğidir. İnsanları, silahlı çatışmaların hangi tarafında yer aldığına bakmaksızın, sadece ihtiyaçları doğrultusunda tedavi ederiz. Bu temel ilkemiz sayesinde çatışma bölgelerinde ölüm-kalım savaşı veren ve tedaviye en çok ihtiyaç duyan insan topluluklarına sağlık hizmetlerimizi ulaştırabiliyoruz. Kunduz Travma Merkezi'nde görev yapan çalışanlarımız, hayatlarını bu uğurda feda etti."

Kunduz Hastanesi ile ilgili daha fazla bilgi almak için lütfen tıklayın.

Yorum Yapın