Tüberküloz ile mücadelede hükümetlere Dünya Tüberküloz Günü’ne kadar süre verildi

MSF'nin Kutupalong'daki kliniğinde tedavi gören hastalar, tüberküloz testi yaptırmak için sıra bekliyor (Bangladeş). Fotoğraf: Paula Bronstein

Sınır Tanımayan Doktorlar'ın Moskova Tüberküloza Son Verme Deklarasyonu hakkındaki açıklaması

Moskova/Cenevre , 15 Kasım 2017 - Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ve Tüberkülozu Durdurma Ortak Girişimi’nin “Tüberküloza Karşı Hareket Geç” sloganıyla düzenlediği kampanyaya tüm dünyadan 36.400 kişi katıldı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından ilk kez bakanlar düzeyinde gerçekleştirilen Tüberküloza Son Verme Küresel Konferansı öncesinde, hastalıkla mücadelede gelinen aşamayı özetleyen Tüberküloza Karşı Seferberlik Raporu yayınlanmış ve çabaların artırılması gerektiği kaydedilmişti.

Tüberküloza Karşı Harekete Geç (#StepUpForTB) kampanyasına destek veren onbinlerce kişi, dayanışma içinde oldukları tüberküloz hastalarıyla birlikte, test ve tedavi politikalarıyla uygulamalarını DSÖ standartlarına uygun hale getirmeleri için hükümetlere ve sağlık bakanlarına, 24 Mart 2018 Dünya Tüberküloz Günü’ne kadar süre verdi.

MSF Erişim Kampanyası* HIV/TB Politika Danışmanı Sharonann Lynch, “Moskova Tüberküloza Son Verme Deklarasyonu’nu imzalayan hükümetler, bugün tüberküloz ile mücadeleye yönelik çabalarını hızlandırmak için kararlılıklarını beyan etmiş oldu” dedi.

Bunun önemli bir adım olmakla birlikte yeterli olmadığını vurgulayan Lynch, sözlerine şöyle devam etti: “Hükümetler, tüberküloza ve tüberkülozun ilaca dirençli formlarına karşı mücadele etme konusundaki kararlılıklarını, uluslararası düzeyde kabul görmüş olan TB standartlarını hızla uygulamaya koyarak göstermeli. Bu konudaki samimiyetlerini, TB testinden geçirilen, tedavi gören ve iyileşen insanların sayısını hızla artırarak ispat etmeliler. Zaman hızla geçiyor. Tüberküloz dünyanın en ölümcül bulaşıcı hastalığı. Her yıl 1,7 milyon insan tüberküloz nedeniyle hayatını kaybediyor. Tüm dünyayı ilgilendiren bu sağlık krizini çözmek için hükümetlerin artık boş vaatlerde bulunmak yerine hareket geçmeleri gerek.”

* Temel İlaç ve Aşılara Erişim Kampanyası (Access Campaign)

Yorum Yapın