Erişim Kampanyası: Sınır Tanımayan Doktorlar’dan 2018 Dilekleri

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) Temel İlaç ve Aşılara Erişim Kampanya* ekibi 2018 Dilekleri'ni paylaştı (EN).

MSF Temel İlaç ve Aşılara Erişim Kampanya* ekibi olarak herkese mutlu yıllar diliyoruz.

2017’de MSF kliniklerinde ve destek verdiğimiz başka sağlık tesislerinde ekiplerimizin en nitelikli sağlık hizmetini sunabilmesi için yine çok çalıştık.

Bizim için 2017’de kaydedilen en önemli gelişmelerden biri, daha fazla insanın tedaviye ulaşabilmesi için hepatit C ilaç fiyatlarında ciddi bir düşüş sağlanmasıydı. Fiyatlardaki bu düşüş sayesinde artık daha çok çocuk aşılanabiliyor.

Acil durumlarda çocukların aşılanabilmesi amacıyla kurulmasına katkıda bulunduğumuz “insani yardım mekanizması” da bizi mutlu eden bir başka gelişme oldu.

Son olarak küresel bir sağlık sorunu olan ve acil durum olarak nitelendirilen tüberkülozun (verem) 2017’de nihayet uluslararası düzeyde, hak ettiği şekilde dikkat çekmesi bizi mutlu etti.

2018’de, ilaç ve aşıların daha ulaşılabilir olması için çabalayanların önünde daha pek çok engel olacak. Bu nedenle yeni yılda aşı ve ilaçları daha erişilebilir kılmak için belirlediğimiz hedefleri ve umutlarımızı “2018 Dilekleri” listesinde paylaşıyoruz.

Çabalarımızı 2018’de de desteklemeye devam edeceğinizi umuyoruz.

Çünkü ilaca erişim bir lüks olmamalı.

İlaç ve aşılara erişim konusunda son gelişmelerden haberdar olmak ve çalışmalarımıza nasıl katkıda bulunacağınızı öğrenmek için Access ekibinin hazırladığı haber bültenine abone olabilir, Twitter ve Facebook hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

* MSF Access Campaign

Dilek #1: Tüberküloz = Acil durum

Tüberküloz (verem) önlenebilen ve tedavi edilebilen bir hastalık olmasına rağmen halen dünyanın en ölümcül bulaşıcı hastalığı. 2018’de alarm zillerini daha da kuvvetli çalıyoruz ve daha çok insanın iyileşebilmesi için, tüberküloz teşhisi ve tedavisi konusunda hükümetlerin gayretlerini artırmasını DİLİYORUZ.

Dilek #2: Daha fazla Hepatit C hastası tedavi olabilsin.

Hepatit C virüsüyle yaşayan insanlar için artık çok etkili bir tedavi var. Fakat teşhiste kullanılacak hızlı ve etkili testler olmadığından ve ilaçların yüksek maliyetinden dolayı pek çok insan ve pek çok ülke bu tedaviden faydalanamıyor. 2018’de daha fazla insanın uygun fiyatlı Hepatit C tedavisine ulaşabilmesi için hükümetlerin ellerinden geleni yapmasını, ilaç şirketlerinin fahiş fiyatları düşürmesini DİLİYORUZ.

Dilek #3: Hayat kurtaran jenerik ilaçlara dokunmayın

Sınır Tanımayan Doktorlar olarak, kliniklerimizde her gün jenerik (eşdeğer) ilaçlar kullanarak insanları tedavi ediyoruz. Güçlü sanayi lobileriyse uluslararası ticaret anlaşmalarını kullanarak, hayat kurtaran ilaçların uygun fiyatlarla üretilmesine engel olmaya devam ediyor. 2018’de hükümetlerin jenerik ilaçları tehdit eden zararlı ticari teklifleri reddetmesini ve patent yasalarında halk sağlığını koruyacak reformlar yapmalarını DİLİYORUZ.

Dilek #4: Tısss... Yılan sssokmasssına çare bulunsssun

Gelişmekte olan ülkelerde, kırsal alanlarda yılan sokması nedeniyle ölen veya acı çeken birçok insan olduğu halde, pek çok kişinin başvurabileceği etkin bir tedavi yok. 2018’de etkin tedavilerin saptanması ve bu tedavilerin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için daha fazla çaba gösterilmesini DİLİYORUZ.

Dilek #5: Pfizer, uygun fiyatlı zatürre aşılarının önünü kesmekten vazgeç!

Her 35 saniyede bir çocuk zatürre yüzünden ölüyor. Oysa onları koruyabilecek bir aşı var. İlaç şirketleri Pfizer ve GlaxoSmithKline ise tekelcilikten vazgeçmiyor, fiyatları yüksek tutuyor. 2018’de Pfizer ve GlaxoSmithKline’ın, başka şirketlerin daha uygun fiyatlı aşılar üretmesine izin vermesini, bu aşılarla daha çok çocuğun hayatının kurtulmasını DİLİYORUZ.

 

Yorum Yapın