Pfizer'in aşı tekeline ve haksız patentlerine siz de dur deyin!

MSF, Afganistan'ın Şaman bölgesinde hizmet veren bir hastanede Sağlık Bakanlığı personeliyle birlikte çalışıyor. Bu hastanede tedavi gören 6 aylık bu bebeğe, zatürre - bronşit teşhisi kondu.

Dünya Bağışıklama Haftası'nda siz de Pfizer'e seslenin ve daha fazla çocuğun hayatını kurtarabilmemiz için uygun fiyatlı aşıların önünü açmasını talep edin. 

5 yaşından küçük çocukların ölüm sebebi olan bulaşıcı hastalıkların başında zatürre geliyor. Zatürreyi engelleyen aşılar var ama bu aşıların uygulanması önünde fiyat engeli var.

Konjüge pnömokok aşısının (PCV) pek çok ülkenin karşılayamayacağı kadar pahalı olmasının bir nedeni, aşı pazarında rekabet olmaması.

Zatürre aşısı pazarında en büyük payın sahibi olan Pfizer, tekelini daha da güçlendirmek ve kârını daha da artırmak istiyor. Bunun için de, “Prevnar13” adıyla pazarladığı PCV13 aşısına, hak etmediği patentler almaya çalışıyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Temel İlaç ve Aşılara Erişim Kampanyası dahilinde, Güney Kore’de ve Hindistan’da bu haksız patentlere itiraz ederek mahkemeye başvurdu. Pfizer’in benzer patent başvuruları başka ülkelerde zaten reddedildi ve halihazırda bunlara karşı çeşitli ülkelerde davalar mevcut.

MSF Güney Kore’de PCV13’e verilen patentin yeniden değerlendirilmesi için Yüksek Mahkeme’ye yapılan hukuki başvuruya destek veriyor.

Hindistan’da ise aynı aşıya verilen patente itiraz ediyor. Çünkü mevcut patent 2026 yılına kadar Hindistan’daki üreticilerin PCV13’ün daha uygun fiyatlı bir versiyonunu geliştirmelerine ve pazarlamalarına izin vermiyor.

Her 35 saniyede 1 çocuk zatürre nedeniyle hayatını kaybediyor.

Söz konusu davaların karar aşaması yaklaşıyor. Bu kararların zatürre aşısının uygun fiyatlı ve erişilebilir olması bakımından uzun vadeli ve geniş çaplı etkileri olabilir.

Bu nedenle Dünya Bağışıklama Haftası'nda siz de Pfizer'e seslenin ve daha fazla çocuğun hayatını kurtarabilmemiz için uygun fiyatlı aşıların önünü açmasını talep edin.

MSF Temel İlaç ve Aşılara Erişim Kampanyası Aşı Politikaları Danışmanı Kate Elder açıklıyor.

Yorum Yapın