Son Dakika: Pfizer insani yardım kuruluşları için zatürre aşısının fiyatını düşürdüğünü açıkladı

Güncelleme, 14 Kasım, New York - Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), ilaç firması Pfizer'in zatürre aşısının fiyatını aşağı çekme kararını memnuniyetle karşılarken, fiyat indiriminin gelişmekte olan ülkeler için de uygulanması gerektiğini belirtti.

MSF yaklaşık yedi yıldır zatürre aşısının tek üreticileri olan GlaxoSmithKline (GSK) ve Pfizer ile görüşmelerde bulunuyor, Adil Aşılama (A Fair Shot) kampanyası kapsamında insani yardım kuruluşlarının ve gelişmekte olan ülkelerin zatürre aşısını piyasadaki en düşük fiyat üzerinden, sürdürülebilir bir şekilde temin edebilmeleri için kapsamlı bir mücadele yürütüyordu. Başarısızlıkla sonuçlanan müzakerelerin ardından GSK Eylül ayında ilk adımı atmış ve zatürre aşısının fiyatını aşağı çekerek çocukların hastalıktan korunması için yardım kuruluşlarının önündeki kritik engellerden birini kaldırmıştı.

Kısa süre sonra Pfizer, GSK'nın izinden giderek 11 Kasım'da yaptığı açıklamayla konjuge pnömokok aşısı fiyatını doz başına 3,10 ABD dolarına düşürdüğünü açıkladı.

Zatürre aşısının insani kriz ortamlarındaki çocuklar için hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan MSF Uluslararası Başkanı Joanne Liu, "Pfizer ve GSK'nın fiyat indirimleri sayesinde bizim gibi insani yardım kuruluşları dünya çapında daha fazla sayıda çocuğa ulaşacak ve daha fazla çocuğun bu ölümcül hastalığa karşı korunmasına yardımcı olacak" dedi.

Dünya ülkelerinin üçte birinin yüksek fiyatları nedeniyle PCV'yi ulusal bağışıklama programlarına dahil edemediğini belirten Liu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ürdün, Tayland ve Filipinler gibi ülkelerde yaşayan milyonlarca çocuk zatürreye karşı korunamıyor. Oysa 2015 yılında Dünya Sağlık Asamblesi'ne katılan 193 ülkenin temsilcileri, uygun fiyatlı aşılar ve aşı fiyatlarında şeffaflık talep eden, bu alanda dönüm noktası sayılabilecek bir karara imza atmıştı. Şimdi Pfizer ve GSK'nın bu yöndeki çabalarını ikiye katlamalarını talep ediyor, insani yardım kuruluşlarına sundukları fiyat indirimlerini, kaynak sıkıntısı çektikleri için çocukları zatürreye karşı gerektiği gibi koruyamayan gelişmekte olan ülkeler için de uygulamalarını bekliyoruz.”

Dünya çapında çocuk ölümlerinin ardındaki en önemli ölümcül hastalıklar arasında başı çeken zatürre, her yıl yaklaşık 1 milyon çocuğun hayatını kaybetmesine neden oluyor.

Aşıyla önlenebilen bu hastalığın ölümcül etkilerine sıklıkla tanık olan MSF'nin sağlık ekipleri, özellikle çatışmalardan ve doğal afetlerden etkilenen bölgelerdeki çocukların zatürre riskine daha açık olduğunu her fırsatta vurguluyor. MSF’nin 2015’te yayınladığı “Doğru Aşı” başlıklı raporu, günümüzde yeni aşıların da piyasaya çıkmasıyla birlikte yoksul ülkelerdeki bir çocuğun aşılanmasının, 2001 yılıyla kıyaslandığında 68 kat daha maliyetli olduğunu ortaya koyuyor.

MSF, bu yılın başında Yunanistan'daki mülteci çocukları aşılamak için Pfizer'e doz başına 60 euro (68.10 dolar), yani piyasadaki en düşük aşı fiyatının 20 katına eşdeğer bir miktar ödemek zorunda kalmıştı. Nisan ayında ise, Pfizer ve GSK'nın zatürre aşısı fiyatlarını gelişmekte olan ülkeler ve insani yardım kuruluşları için 5 dolara düşürmesini talep eden kampanya dahilinde 170 farklı ülkeden dilekçeye ismini ekleyen 400.000'den fazla kişinin imzasını, Pfizer'in yıllık hissedarlar toplantısının arifesinde New York'taki şirket yetkililerine teslim etmişti.

 


11 Kasım 2016 - "Bugün Pfizer, yaklaşık yedi yıldır devam eden görüşmeler sonucunda konjuge pnömokok aşısı Prevenar 13'ün (PCV13) fiyatını, afet ortamlarında çalışan insani yardım kuruluşları için doz başına 3,10 ABD dolarına düşüreceğini açıkladı (üç dozu 9,30 ABD doları). Bu karar, sağlık hizmetlerinden yararlanamayan ve MSF'nin projeleri kapsamında tedavi gören dünyanın dört bir yanındaki savunmasız çocukları zatürreden korumak için atılmış son derece önemli bir adım. Bu nedenle Pfizer'in kararıyla ilgili ayrıntıları öğrenmek ve sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz. Pfizer'in fiyat indirimini, çocukları zatürreye karşı korumak için yeterli maddi imkana sahip olmayan gelişmekte olan ülkeler için de geçerli hale getirmesini umuyoruz." - Sınır Tanımayan Doktorlar ABD Direktörü Jason Cone

pfizer sınır tanımayan doktorlar

Yorum Yapın