Erişim Kampanyası: Sınır Tanımayan Doktorlar'dan 2019 Dilekleri

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Erişim Kampanyası* ekibinden hepimize bir yeni yıl mesajı var!

"Herkese merhaba,

Yeni yılın ilk günlerine girmişken, günlük koşuşturmalarımıza kısa bir ara verip 2019'da gerçekleşmesini umut ettiğimiz dileklerimizin bir listesini yapıyoruz ve hep birlikte dilek tutuyoruz.

Bu yıl da her şeyden önce tıp dünyasındaki yenilikçi tedavi yöntemlerinin ihtiyacı olan herkes için uygun fiyatlı ve erişilebilir olmasını diliyoruz. Sahadaki ekiplerimizin tıbbi destek programlarımızdan faydalanan insanlara en nitelikli sağlık hizmetini sunabilmeleri amacıyla, gereken tüm ekipmanları kendilerine temin etmek için çabalayacağız. Bu sayede hastalarımızın ihtiyaç duydukları ilaçlara, aşılara ve testlere erişimlerini kolaylaştırmayı hedefliyoruz.

MSF olarak yaklaşık 20 yıldır HIV ile yaşayan bireylere antiretroviral tedavi sunuyoruz. Fakat HIV ile yaşayan çocuklara yönelik antiretroviral tedavi konusunda hâlâ beklenen düzeyde gelişme kaydedilemedi. 2019'da bu alandaki yenilikleri görmeyi umut ediyoruz.

Geçtiğimiz yıl ebola bir kez daha Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde ortaya çıktı ve yayılmaya devam etti. Bu süreçte insanları eboladan koruyabilecek bir aşı ilk kez kullanıldı. Yeni yılda daha fazla araç ve seçeneğe ihtiyacımız olacak. Bu nedenle yeni ilaç ve aşıların geliştirilmesini, test edilmesini ve ruhsatlandırılmasını umuyoruz.

İlaca dirençli tüberküloz (verem) hastaları, hastalığı yenebilmek için hâlâ çok uzun süren bir tedavi sürecinde ağır yan etkiler barındıran toksik ilaçlarla tedavi ediliyor. Oysa günümüzde yan etkileri çok daha az olan, daha güvenli ve daha etkili ilaçlar mevcut. Ancak bu ilaçlar çok pahalı olduğu için ihtiyacı olan insanların yeni tedavilere erişimi son derece kısıtlı. İlaç şirketlerinin fiyatları aşağı çekmesi ve ilaca dirençli tüberküloz hastalarının ilaçlara erişimlerini artırmak için 2019'da sesimizi daha fazla yükselteceğiz.

2018'in sonlarına doğru uyku hastalığının tedavisinde yeni, basit ve ağızdan alınan bir ilacın onaylanmasını memnuniyetle karşıladık. İhmal Edilen Hastalıklar İçin İlaç Girişimi'ndeki (DNDi) meslektaşlarımızın uzun yıllara yayılan emekleri sayesinde tıbbi AR-GE çalışmalarında farklı bir yöntemin izlenebileceği ve ilaç şirketlerinin iddialarının aksine, daha az maliyetle daha etkili bir ilaç geliştirilebileceği kanıtlanmış oldu.

MSF'nin eski başkanlarından Dr. James Orbinski, 1999 yılında Nobel Barış Ödülü'nü alırken konuşması sırasında, "İhtiyacımız olan şey değişim, hayırseverlik değil" demişti.

Ödül, daha sonra MSF'nin Erişim Kampanyası'nın hayata geçirilmesi için kullanılmıştı. 20 yıl sonra hâlâ değişim için çabalıyor ve ihtiyacı olan herkesin, dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin, hayat kurtaran ilaçlara erişimini artırmak için çalışıyoruz. 2019'da çalışmalarımızı takip etmek ve destek olmak için e-bültenimize bu bağlantıdan abone olabilirsiniz."

11 yaşındaki Gloria Chipasula HIV ve tüberküloz nedeniyle MSF'nin Malawi'deki sağlık merkezinde tedavi gören hastalarından biri. Fotoğraf: Luca Sola

* Temel İlaç ve Aşılara Erişim Kampanyası - Access Campaign

Yorum Yapın