Tüberküloz (verem) ile mücadele için desteğinize ihtiyacımız var!

Dünyanın en ölümcül bulaşıcı hastalığını durdurmak için desteğinize ihtiyacımız var!

Tüberküloza Karşı Harekete Geç: #StepUpforTB

Verem hastalarına imzanızla destek olmak için: https://stepupfortb.org #StepUpForTB Fotoğraf: Anna Surinyach

16 yaşındaki Güney Afrikalı Sinethemba Kuse, verem olarak da bilinen tüberküloz (TB) hastalığına çok genç yaşta yakalandı. Pek çok kişinin tarihe karıştığını sandığı bu akciğer hastalığı, hala her yıl yaklaşık 1,7 milyon insanın hayatını almaya devam ediyor.

Bu, her 18 saniyede bir kişi demek.

Zamanımız azalıyor... Tüberküloz hastalarına destek olmak için imzanız gerekiyorhttps://stepupfortb.org

Sinethemba’nın hastalığı, aynı zamanda veremin en zor tedavi edilen türlerinden biri olan tüm ilaca dirençli tüberkülozdu. Umudunu, tedavisinde etkili olabilecek yeni çıkan ilaçlara bağlamıştı. Fakat bu ilaçları edinmek düşündüğünden de zordu ve ihtiyacı olan pek çok hastanın bu ilaçlara erişimi yoktu. Sinethemba’nın günde 20 tablet ve ağrılı iğnelerle desteklenen, yalnızca %50 oranında iyileştirme ihtimali olan ve işitme kaybı başta olmak üzere pek çok yan etkisi bulunan eski tedavi yöntemlerini geride bırakabilmesi için yeni TB ilaçlarına ihtiyacı vardı.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Güney Afrika hükümetiyle birlikte hareket ederek Sinethemba için gerekli olan yeni ilaçları temin ettikten sonra Sinethemba tedavisine devam etti ve nihayet 22 Eylül’de tamamen tüberkülozdan kurtuldu.

Ancak bu ilaçlara erişim istisna olmamalı; aksine, bir norm haline gelmeli. Geçtiğimiz yıl tedaviye ihtiyaç duyan insanların %5’i bile bu yeni ilaçları edinemedi.

Şimdi bu genç kadın,  tüberküloza karşı yaşam mücadelesi veren diğer hastaların tedavisi için ciddi ve somut adımlar atıldığını görmek istiyor ve desteğinizi bekliyor. Hükümetlerin tüberküloza karşı harekete geçmesi ve tüberküloz programlarını iyileştirmesi için siz de harekete geçin ve daha fazla insanın hayatını kurtarmak için bir adım atın.

Verem olarak da bilinen tüberküloz, önlenebilen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır. Kaynak sıkıntısı olan ülkelerde bile asıl sorun yalnızca maddi yetersizlikler değildir. Aynı zamanda siyasi irade eksikliğidir; en yoksul ve en hassas durumdaki insanların ihtiyaçlarını yok sayan diğer önceliklerdir.

Sinethemba, “[Hükümetler] insanlara bu tedavi imkanını sunmalı. Çünkü tedavi şansına erişemeyen pek çok kişi var. Çok acı çekiyorlar. Çoğu hayatını kaybediyor”diyor.

Sinethemba’nın mesajını yaygınlaştırmamıza, hükümetlere yönelik çağrımızı iletmemize siz de yardım edin, imzanızla #TB hastalarına destek olun! #StepUpforTB

Önümüzdeki hafta bakanlıklar düzeyinde ilk kez yapılacak olan Dünya Sağlık Örgütü’nün Tüberküloza Son Verme Küresel Konferansı için çok sayıda ülkenin sağlık bakanı Moskova’da bir araya gelecek.

Hedefimiz, duyarlı milyonlarca vatandaşın imzasını bu toplantıda bakanlara sunarak tüberküloz hastalarıyla dayanışmamızı tüm dünyaya göstermek ve ihtiyacı olan insanların erişebilmesi için hayat kurtarıcı nitelikteki yeni ilaç ve tedavileri programlarına almalarını sağlamak.

Şimdi siyasi liderlere sözcüklerin yeterli olmadığını, somut adımlar atarak daha fazla insanın hayatını kurtaracaklarını ve tüm dünyanın bu adımları izlediğini söyleme vakti!

Tüberküloz ile mücadeleyi sürdürmek ve hükümetlerin harekete geçmelerini sağlamak için imzalarınızı ve desteğinizi bekliyoruz! #StepUpforTB

#StepUpforTB Kampanyası ekibi

Yorum Yapın