Dünya Hemşireler Günü'nde sınır tanımayan tüm hemşireleri kutluyoruz

MSF hemşiresi Aloys, Yunanistan'ın Sisam adasında karaya çıkan bir gruba ve bota binerken ayağını inciten yaşlı bir kadına yardım ediyor.

Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), dünyanın çeşitli yerlerinde hayat kurtaran 8.843 hemşiresinin Dünya Hemşireler Günü’nü, işlerine bağlılıklarını ve şevkle çalışmalarını kutluyor.

“Hemşire olmak içinizdeki insanlığı ortaya çıkarıyor”

Bu sözler, Nijerya’da, çatışmaların dinmediği Borno eyaletinde beslenme yetersizliği çeken çocukların tedavisiyle ilgilenen hemşire Philomena Obiefuna’ya ait.

Ortak noktamız olan insanlığımız, Sınır Tanımayan Doktorlar’ın yardımda bulunduğu tüm topluluklarda hissettirmeye çalıştığı değerdir. MSF ile çalışan hemşireler, görev yaptıkları yerlerde her gün insanlığı hissetmemizi sağlıyor.

Dünyanın farklı bölgelerindeki tıbbi destek faaliyetlerimizde, hemşirelerin yer almadığı bir saha projesi neredeyse göremezsiniz. Çünkü onlar, diğer saha ekiplerimizle beraber kolera salgınlarına müdahale ediyor, ücra bölgelerde yaşayanlara temel sağlık hizmeti ulaştırıyor; şiddete maruz kalanlara, sağlık hizmetlerinden mahrum bırakılan insanlara ve evlerini terk etmek zorunda kalan topluluklara tıbbi destek sunuyor.

Hemşirelerimiz haftanın her günü ve günün her saati, hemen hemen bütün saha çalışmalarımızda en önde, hastalara hayat kurtarıcı sağlık hizmetleri sunmaya devam ediyor.

Hemşireler, MSF’nin sağlık hizmeti sunduğu yerlerde çoğu kez bir hastanın karşılaştığı ilk kişilerdir. Onlarla kimi kez ameliyathanede anestezi hemşiresi olarak, kimi kez bir günde binlerce çocuğu aşılarken karşılaşabilirsiniz. Bazen bir hastane odasında, bazen yalıtılmış topluluklara hizmet verecek şekilde tasarlanan gezici kliniklerin kuruluş aşamasında, bazen de denizde sürüklenen bir şişme bottan kurtarılan insanların durumunu değerlendirirken onları görebilirsiniz. Hemşirelerin uzmanlığı, yeteneği ve ustalığı, hastalarımızın tedavisinde hayati rol oynar.

Adımız Sınır Tanımayan Doktorlar olsa da, birlikte çalıştığımız herkes bilir ki, 70’ten fazla ülkede devam eden faaliyetlerimizin hiçbiri, dünya çapındaki 8 bin 843 hemşiremizin azimli çalışmaları ve uzmanlığı olmadan yürütülemez.

MSF’nin her beş çalışanından biri hemşiredir ve bu kişilerin büyük çoğunluğu (yaklaşık yüzde 90’ı), kendi ülkesinde çalışıp kendi ait olduğu topluluğa hizmet sunan insanlardır.

Yatarak tedavi görenlerin çoğu, hastanedeki günlük koşuşturma içinde en çok görüştükleri kişilerin hemşireler olduğunu söyleyecektir. Güney Sudan’ın temel hizmetlerden yoksun kalmış en ücra bölgelerinde de durum böyle, New York’taki özel bir klinikte de... MSF’nin tıbbi destek faaliyetlerinde de durum farklı değil: Hastaların ihtiyacı ne olursa olsun, hemşirelerimiz onlara bakmak için hem daim hastaların yanı başındadır.

MSF’de hemşirelik, hasta merkezli bir yaklaşım demektir; hastaya sunduğumuz tedavi ve ona verdiğimiz destek, hastanın durumuna göre şekillenir.

Bakımın bir de “teknik” tarafı var.

Hastayı hayata döndürmek (resüsitasyon), hayati göstergeleri takip etmek, yara temizlemek, pansuman yapmak, ilaç vermek, iğne yapmak, damar yolu açıp serum bağlamak, aşı yapmak ve daha pek çok tıbbi işlem, hemşireler tarafından uygulanır.

MSF çoğu kez gayet zor şartlarda çalışsa da, verdiği hizmetin kanıta dayalı olmasında ve mümkün olan en yüksek kalitede sunulmasında ısrar eder. Hemşirelerin verdiği sağlık hizmetleri ancak iyi uygulandığında, doğru zamanda ve doğru ekipmanla yerine getirildiğinde hayat kurtarabilir.

MSF’de yüksek kaliteli hemşirelik hizmeti, hemşirelere yardımcı olan bir dizi kılavuz, protokol ve standart prosedürle desteklenir. Fakat bu prosedürlerin ötesinde, hastaların tedavisinde hayati rol oynayan, hemşirenin işinin ehli olması, yeteneği ve uzmanlığıdır.

MSF’nin Tıbbi Direktörü Dr. Sebastian Spencer, “Hemşirenin ustalığı çoğu zaman yaşam ile ölüm arasındaki ince çizgiyi belirliyor,” diyor.

“Orta Afrika Cumhuriyeti’nde bana kemik içine kan transfüzyonu yapmayı öğreten hemşireyi hiç unutmayacağım. Kanı doğrudan kemik iliğine enjekte etmeyi öğretmişti bana. Biz o gün bu yöntemle Paoua’da bir çocuğun hayatını kurtardık ama o hemşire sayesinde öğrendiğim bu teknikle ben daha sonra birçok insanı kurtarabildim, hatta ben de bu yöntemi başkalarına öğrettim. Doktorların hemşirelerden öğreneceği öyle çok şey var ki.”

MSF hemşiresi, küçük kızı çocuk felcine karşı korumak için ağızdan polio aşısı uyguluyor.

Hemşirelerimiz, hastaların kendi başına kolaylıkla yapamayacağı işleri yapmalarına destek olarak muazzam bir fark yaratıyor. Normal nefes almak, yemek yemek ve su içmek, idrar yapmak, uyumak ve dinlenmek, vücut sıcaklığını normal düzeyde tutmak gibi basit görünen işler... Bu en temel ve kritik ihtiyaçların hemşireler tarafından giderilmesi, hastanın iyileşmesine ve bir an evvel bağımsızlığını geri kazanmasına çok değerli bir katkıda bulunuyor.

Hemşireler hastaların hikayelerini, korkularını, umutlarını dinler. Yaralanan veya hastalanan yakınlarını kaybedenler bazen önce hemşirelere sarılıp ağlar. İyileşmekten umudu kesen hastalara kuvvet veren yine hemşireler olur.

Irak'ın Erbil şehrindeki bir MSF kliniğindeki hemşireler, doktorlarla birlikte, ülke içinde yerinden edilmiş kişilere birinci basamak sağlık hizmeti sunuyor.

Gerilimli bir durumda bir gülümseme çok iyi gelir ya insana, işte o gülümseme hemşirenin yüzündedir. Çünkü hemşireler insanlara bakarlar.

Kuzey Irak’ta çatışmalardan kaçan yerinden edilmiş insanlara destek olan Iraklı hemşire Ahmad Nabil şöyle diyor: “Hemşire olarak benim uzmanlığım sağlık hizmeti vermek ama bazen insanlara asıl iyi gelen, birinin onlara kulak vermesi oluyor.”

Hemşireler olmadan MSF varolamazdı. Doktorlarımız sınır tanımıyorsa bu, hemşirelerimizin engel tanımamasıyla mümkündür.

Bu uzman sağlık çalışanlarının yaptığı olağanüstü iş hak ettiği övgüyü bazen görmese de, hemşirelerin işlerine nasıl sarıldığını ve nasıl şevkle çalıştığını görenler, onların yarattığı değişimin de tanığıdır. Ama dünyanın her yerindeki binlerce hemşire gibi MSF’de çalışan hemşireler için de en büyük ödül herhalde, hastaların mutluluğudur.

Güney Sudan’da ve Suriye’de görev yapmış İskoç hemşire Michael Shek’in sözleriyle, “MSF’nin çalıştığı pek çok yerde insanların gerçekten hiçbir şeyi yok; orada olabilmek, onların acısını azaltabilmek, tesisten çıkarken gülümsediklerini görmek, sahiden insanın hayatta yaşayabileceği en büyük sevinçlerden biri.”

Yorum Yapın