Sınır Tanımayan Doktorlar, tanıklık etme ilkesini (témoignage) benimsemiştir. Bu ilke, gözlerimizin önünde gerçekleşen olayları açıkça dile getirmekten çekinmemek olarak açıklanabilir. MSF için tanıklık, içinde bulundukları zorlu şartlardan ötürü yardım sağladığımız insanlar adına konuşmak anlamına gelir.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), hayat kurtarmaya yönelik sağlık hizmetlerinin engellendiği, sağlık tesislerinin tehdit altında olduğu, dünya kamuoyunun belirli bir krize ilgisini kaybettiği ya da yardımların kötüye kullanıldığı veya yetersiz olduğu durumlarda, kamuoyunun dikkatini çekmek için tanıklık etme ilkesi doğrultusunda harekete geçebilir.

Bizler, insani yardım faaliyetlerimizi sürdürürken aynı zamanda şeffaflığa, dürüstlüğe ve öz eleştiriye inanıyoruz. Bu ilkeleri temel alan çalışmalarımız ve kaynaklarımız ile dünya çapındaki faaliyetlerimizi her geçen gün daha da fazla geliştirebileceğimize ve insani yardım alanında görev yapan diğer kuruluşlara farklı noktalarda katkıda bulunabileceğimize dair inancımızı koruyoruz.

Yayınladığımız raporları, e-dergileri ve belgeleri incelemek için bilgisayarınıza indirebilir, ilgilenebileceğini düşündüğünüz kişi ve kurumlarla paylaşabilir ve yayınlarımız ile ilgili görüşlerinizi bizlerle her zaman paylaşabilirsiniz.

Kaynaklar, orijinal yazım dili olan İngilizce olarak sunulmuştur.

msf_activity_report_2014 Yayınlar ve Raporlar

msf arastirma Araştırma