Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) laboratuvar teknisyeni Fabiola, MSF’nin gezici laboratuvarındaki mikroskopta, şüpheli bir uyku hastalığı vakasını inceliyor; kan örneğinde parazitin izlerini bulmaya çalışıyor. Fotoğraf: Corinne Baker/MSF

MSF Araştırma: Çalışmalarımız, hastalarımızın yaşam kalitesini artırmayı hedefliyor

Sınır Tanımayan Doktorlar ihtiyaç sahiplerine verdiği sağlık hizmetlerinin yanı sıra bu toplulukların yaşadığı kötü koşullara tanıklık eder ve bunları iyileştirmek için çaba sarfeder.

Araştırmalarımız, ulaştırdığımız sağlık hizmetlerinin kalitesini ve etkinliğini artırmayı amaçlar. Aynı zamanda insani yardım ve sağlık alanında çalışan diğer kişi ve kuruluşları da harekete geçmek için teşvik eder.

MSF’nin araştırmaları doğal afet, çatışma, savaş veya salgınlardan etkilenen topluluklara ulaştırılan sağlık hizmetlerinde karşılaşılan sorunlara odaklanmıştır. Araştırma konuları verem, HIV/AIDS, ihmal edilen tropikal hastalıklar ve ruh sağlığı çalışmalarını içerir. MSF tarafından sürdürülmüş araştırmaların her biri arşivlenmiştir. Bu çalışmalara MSF Field Research bağlantısı üzerinden ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

MSF’nin küresel sağlık konusunda öncülük ettiği konu: HIV

MSF’nin HIV virüsünün yaygın görüldüğü toplulukları, kendi tedavilerini üstlenmeleri için destekleyerek yönlendirmesi son derece başarılı olmuştur. Bu aynı zamanda MSF’nin HIV konusunda yeni bir yaklaşım geliştirerek araştırmaların yetersiz kaldığı bu hastalığın tedavisinde yeni yöntemler geliştirmesine imkan sağlamıştır. Bu araştırmalar, aynı zamanda dünya çapındaki HIV tedavi politikalarında değişim sürecini tetiklemiştir.

MSF Araştırmalarını ve Son Gelişmeleri Takip Edin

Yayımlanmış araştırmalarımız, bugüne kadar klinik ve idari uygulamalarda köklü değişikliklere yol açmıştır. Tedavi ettiğimiz hastaların ihtiyaçlarına yoğunlaştığımız ve sahadaki operasyonlarımızda karşılaştığımız zorluklara değindiğimiz bu araştırmalar ile hastalarımıza fayda sağlayacak yöntemler geliştirmeyi hedefliyoruz. “Most recent research (İng) bağlantısından son zamanlarda yürütülen araştırmaları takip edebilirsiniz.

Haftalık Küresel Sağlık Makaleleri

MSF araştırmaları ve yayınları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, her hafta güncellenen MSF Global Health Press Review sayfasını takip edebilirsiniz. Burada küresel sağlıkla ilgili makalelere ve ilginizi çekebilecek en yeni bilgilere ulaşabilirsiniz.

MSF Araştırmaları Twitter’da

MSF’nin son güncellemeleri ve araştırma konularını takip etmek için twitter sayfası: @MSFsci.

MSF’in “Bilim Günü”

bilim günü

Yılda bir kere, o sene içinde programlarımız çerçevesinde sürdürdüğümüz bilimsel araştırmaları sunmak için bir konferans düzenleriz. Bu etkinlik internet üzerinden canlı izlenebilir- 2013 yılında, 92 ülkeden yaklaşık 2,000 kişi etkinliği online izlemiştir. daha fazla bilgi için "MSF Bilim Günü" (İng) sayfasını ziyaret ediniz.