Sınır Tanımayan Doktorlar’ın (MSF) laboratuvar teknisyeni Fabiola, MSF’nin gezici laboratuvarındaki mikroskopta, şüpheli bir uyku hastalığı vakasını inceliyor; kan örneğinde parazitin izlerini bulmaya çalışıyor. Fotoğraf: Corinne Baker/MSF

Çalışmalarımız, hastalarımızın yaşam kalitesini artırmayı hedefliyor

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ihtiyaç sahiplerine verdiği sağlık hizmetlerinin yanı sıra saha programlarında tanık olduğu olumsuz yaşam koşullarını iyileştirmek için çaba sarfeder.

Araştırmalarımız, ulaştırdığımız sağlık hizmetlerinin kalitesini ve etkinliğini artırmayı amaçlar. Aynı zamanda insani yardım ve sağlık alanında çalışan diğer kişi ve kuruluşları da harekete geçmek için teşvik eder.

MSF’nin araştırma ve yayınları doğal afet, çatışma, savaş veya salgınlardan etkilenen topluluklara ulaştırılan sağlık hizmetlerinde karşılaşılan sorunlara odaklanmıştır. Araştırma konuları tüberküloz (verem), HIV/AIDS, ihmal edilen tropikal hastalıklar ve ruh sağlığı çalışmalarını içerir.

MSF tarafından yürütülen çalışmaların bir kısmına MSF Field Research bağlantısı üzerinden ücretsiz olarak ulaşabilir, güncel araştırma konularını takip etmek için Twitter'da @MSFsci hesabını takip edebilirsiniz.

MSF’nin küresel sağlık konusunda öncülük ettiği konu: HIV

MSF’nin HIV virüsünün yaygın görüldüğü toplulukları, kendi tedavilerini üstlenmeleri için destekleyerek yönlendirmesi son derece başarılı olmuştur. HIV alanındaki bu yaklaşım, araştırmaların yetersiz kaldığı bu hastalığın tedavisinde MSF’nin yeni yöntemler geliştirmesine imkan sağlamıştır. Bu araştırmalar, aynı zamanda dünya çapındaki HIV tedavi politikalarında da değişim sürecini tetiklemiştir.

Yayımlanmış araştırmalarımız, bugüne kadar klinik ve idari uygulamalarda köklü değişikliklere yol açmıştır. Tedavi ettiğimiz hastaların ihtiyaçlarına yoğunlaştığımız ve sahada karşılaştığımız zorluklara değindiğimiz bu araştırmalarla hastalarımıza fayda sağlayacak yöntemler geliştirmeyi hedefliyoruz.

MSF Bilim Günleri

bilim günü

MSF Bilim Günleri; farklı ülkeler, kurumlar ve disiplinlerden gelen kişileri bir araya getirmeyi ve insani yardım faaliyetlerinin temelini oluşturan tıbbi araştırmaların ve yenilikçi yaklaşımların eleştirel bir şekilde analiz edilmesini amaçlar.

2016 yılında 11.000’i aşkın izleyicinin katıldığı MSF Bilim Günleri, tıbbi insani yardım alanında herkese açıktır ve internet üzerinden canlı izlenebilir. Daha fazla bilgi için "MSF Bilim Günleri" (İng) sayfasını ziyaret edebilirsiniz.